جمعه، 20 تیر 1399 22:42:21
آخرین اخبار
عباس اسدی؛

ترامپ؛ لات هرزه‌گوی جهان سیاست

دکتر عباس اسدی*

می گویند در قدیم «لات هرزه گویی» بود که در کوچه و بازار می گشت و هر چه را خلاف میل خود می دید یا هرکس را که دل خوشی از او نداشت، به باد فحش و ریشخند می گرفت. تا این که روزی فردی از درشکه پایین آمد و بر سرش فریاد کشید: «هیچ معلوم است تو چه کاره ای؟ مستبدی؟ دموکراتی؟ جمهوری خواهی؟ آزادی طلبی؟ لطفا تکلیف خود را مشخص کن!»
حالا به نظر می رسد که ترامپ هم، لات هرزه گوی چاله میدان سیاست زمانه ماست. او نیز برای این که خودی نشان دهد، هرگاه به کسی یا چیزی که می رسد، نیش چاقویی می زند و می گذرد. یک بار تقصیر مشکلات ینگه دنیا را به گردن فیل ها می اندازد و دیگر بار آن را به خران نسبت می دهد، یا یک روز، به نیمی از دنیا اعلام جنگ می کند و روز دیگر، شاخه زیتون به سویشان دراز می نماید، یا این که امروز تروریست ها را تکفیر می کند و فردا آنها را تحسین و تجهیز می کند. خلاصه این که، این جناب، تکلیف خود را روشن نمی کند تا مشخص شود که با خودش چند چند است!
به هر حال، گرد و خاکی که ترامپ امروز در جهان سیاست به راه انداخته، حتی علمای سیاست با تلسکوب هم نمی توانند افق ها را ببینند. آنان به محض این که آسمان جهان سیاست را آفتابی پیش بینی می کنند، یکباره حضرت پرزیدنت در اتمسفر مجازی خود، رعد و برقی می زند و رگباری در حد لالیگا به راه می اندازد.
انگار، این حضرت میدان سیاست را با قفس کشتی کچ اشتباهی فرض کرده و فکر می کند که در اینجا هم می تواند بر سر هر کسی و هر چیزی هارت و هورتی بکند و خط و نشانی بکشد و هل من مبارز بطلبد و یا جفت پا از بام اتازونی بر سینه کشوری فرود بیاید وآن را نقش بر زمین کند و در میان هوراها کمربند قهرمانی بر دوش بیاندازد.
در حالی که نمی داند، صحنه سیاست، نه قفس کشتی کچ است و نه او کشتی گیر لایق. بلکه ترامپ یک لات هرزه گویی است که پیشه اش لاف زنی از پشت قفس است، که تنها در بازار پوپولیسم، آن هم از نوع آمریکایی آن می تواند چنین بساط کاسبی پهن کند.
چنین است که ترامپ را نباید یک فرد خاص در نظر گرفت، بلکه او را باید مدل دموکراسی مونتاژ شده در کارخانجات پولیتیک یانکی ها دانست. در واقع، ترامپ محصول وصلت نامیمون سیاست با بورژوازی است. وصلتی که همیشه عاقبتش تولید کوتوله های سیاسی است. همان طوری که امروز، کوتوله ای سیاسی ای به نام ترامپ را پس انداخته است.
آری! ترامپ نه تنها یک کوتوله سیاسی است، اواصلا  تفاله دموکراسی است، که از دهان مجسمه آزادی به زمین سیاست پرتاب شده است.

*عضو هیئت علمی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *