شنبه، 14 تیر 1399 08:31:23
آخرین اخبار
در نشست هم‌اندیشی تاسیس کانون دانش‌آموختگان دانشگاه علامه‌طباطبائی مطرح شد؛

کانون دانش‌آموختگان، کاملاً «مستقل» خواهد بود/ شناسایی ۷۸ هزار نفر از دانش‌آموختگان دانشگاه علامه‌طباطبائی

نشست هم‌اندیشی پیرامون تاسیس کانون دانش‌آموختگان دانشگاه علامه‌طباطبائی با حضور وحید شالچی، معاون فرهنگی و اجتماعی، مدیران فرهنگی و روسای دانشکده های دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

به گزارش عطنا، شالچی در ابتدای این نشست در سخنانی گفت: جلسه امروز یک جلسه هم‌اندیشی است تا بتوانیم هماهنگی های لازم درباره کانون دانش آموختگان دانشگاه علامه طباطبائی را با روسای دانشکده ها داشته باشیم.

او ادامه داد: نیاز به چنین کانونی همواره در دانشگاه احساس می‌شد و دکتر ایرانزاده، معاون سابق فرهنگی و اجتماعی و دکتر غفاری، مدیر نظارت و ارزیابی معاون فرهنگی در این زمینه همت والایی داشتند که منجر به تهیه اساسنامه این کانون شد.

شالچی تصریح کرد: در خیلی از دانشکده ها یا کانون دانش آموختگان شکل گرفته بود و یا نطفه های آن در حال شکل گرفتن بود. مثلاً دانشکده اقتصاد شکل‌یافته‌ترین کانون را داراست. دانش آموختگان علوم ارتباطات هم اخیراً جلساتی را در این زمینه داشتند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در ادامه بیان کرد: کانون دانش آموختگان یک مجمع قانونیست که می تواند این جزایر را به هم وصل کند.

او اظهار کرد: قاعدتاً مجمع باید شکل می گرفت و رئیس کانون باید انتخاب می‌شد. ولی شکل دادن به کانون، حساسیت‌هایی هم داشت از جمله اینکه این چنین کانونی پتانسیلی حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار نفر را داراست و خیلی از این افراد از شخصیت های سرشناس و موفق کشوری هم هستند، که این امر را دشوار می سازد.

شالچی خاطرنشان کرد: این امر به یک سرمایه اجتماعی فردی و توان مدیریتی هم نیاز داشت که برای تاسیس آن اقدام شود.

وی با اشاره به نحوه تعیین رئیس این کانون گفت: در جلسه شورای فرهنگی دانشگاه بندی به اساسنامه اضافه شد که برای سال نخست، رئیس کانون را رئیس دانشگاه انتخاب کند و بعد که مجمع شکل گرفت، خود مجمع مسیر انتخاب رئیس را طی می‌کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه بیان کرد: از دکتر حجت‌الله میرزایی با توجه به سابقه مدیریتی ایشان به رغم گرفتاری هایی که داشتند، این مسئولیت را پذیرفتند که طی حکمی از طرف رئیس دانشگاه، ریاست اولین دوره کانون را بر عهده گرفتند.

شالچی در ادامه گفت: در مراحل بعدی، ادامه کار با ایشان خواهد بود و البته ما هم در کنار ایشان کمکشان خواهیم کرد که این کار سریعتر شکل بگیرد. چون نگاه ما این است که هر چند این کار از بدنه معاونت فرهنگی و اجتماعی شکل گرفته است ولی کانون باید مستقل باشد و ما فقط در دوران گذار آن ایفای نقش خواهیم کرد.

در ادامه این نشست دکتر غفاری، مدیر نظارت و ارزیابی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در سخنانی گفت: مقدمات شکل گیری کانون دانش آموختگان از سال ۹۶ آغاز شده است.

او ادامه داد: در ۱۱ دی ماه ۹۷ و در شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، اساسنامۀ کانون به تصویب رسید. در سال ۹۶ و ۹۷ طی جلسات متعددی با حضور جمعی از دانش آموختگان فرهیخته دانشگاه و در راستای همین جلسات به اساسنامه فعلی این کانون رسیدیم.

غفاری در ادامه تصریح کرد: مهمترین نکته ای که باید به آن توجه داشت و جناب آقای دکتر شالچی هم به آن اشاره کردند، این است که تشکیلات کانون دانش آموختگان یک تشکیلات مستقلی است که ان‌شاءلله بعد از افتتاح رسمی به طور مستقل به کار خود ادامه می دهد. این تشیلات، تشکیلاتی علمی، فرهنگی، غیر سیاسی، غیر انتفاعی و دارای شخصیت حقوقی مستقل است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه افزود: مهمترین وظیفه کانون، شناسایی جامعه دانش آموختگان دانشگاه، برقراری ارتباط فعال و اثربخش بین بدنه دانشگاه و دانش آموختگان شاخص و کارآفرین در مراکز دولتی و خصوصی و در نهایت انعکاس نیازهای علمی و فنی کشور در بخش های مختلف اجرایی است.

او افزود: تاکنون یک بانک اطلاعاتی ۷۸ هزار نفره از دانش آموختگان دانشگاه استخراج شده که در نوع خود بی سابقه است.

غفاری اظهار کرد: برگزاری جشن های بزرگ و یکپارچه سالیانۀ دانش‌آموختگان از اقداماتی است که معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه متصدی آن بوده است که خود کانون دانش‌آموختگان می تواند مسئولیت آن را برعهده بگیرد.

او تاکید کرد: تجهیز اتاق کانون دانش آموختگان هم در آینده نزدیک به ثمر می رسد.

مدیر نظارت و ارزیابی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تصریح کرد: ارکان کانون متشکل از رئیس کانون، مجمع عمومی، شورای مرکزی، بازرسان و دبیر کانون است که در حال حاضر جناب آقای دکتر میرزایی ریاست کانون را برعهده دارند.

وی افزود: برای تشکیل مجمع عمومی نیاز است که حداقل ۵۰۰ نفر در کانون ثبت نام کنند. یکی از دلایل برگزاری جلسه امروز با رئیسان دانشکده ها این است که ابتدا باید این جلسات را در سطح دانشکده ها شکل دهیم؛ به این صورت که هر دانشکده ای واحدهای کانون دانش آموختگان را بتواند تاسیس کند.

او ادامه داد: مطابق ماده ۱۷ اساسنامه کانون، واحدهای کانون متشکل از افرادی با رشته های تحصیلی مشابه است، به ازای هر ۲۰ نفر یک نفر را برای عضویت در شورای مرکزی معرفی می کنند. این کار زمینه تشکیل مجمع عمومی که باید ۵۰۰ نفر باشد را فراهم می کند.

غفاری اظهار کرد: در همین رابطه، دبیر کانون را خواهیم داشت. دبیر از بین سه نفر منتخب خواهد شد که انتخاب آن با رئیس کانون است. از مهمترین وظایف دبیر کانون پیگیری امور بودجه، تهیه گزارش عملکردی و تنظیم و هدایت امور کانون خواهد بود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *