شنبه، 14 تیر 1399 07:49:46
آخرین اخبار
در جهت آشنایی با نقش‌آفرینی معلولان در فعالیت‌های اجتماعی-اقتصادی؛

دانشجویان رشته مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه‌طباطبائی از «کانون معلولین توانا» و مجموعۀ تولیدی «صنایع الکترونیک البرز توانا» بازدید کردند

جمعی از دانشجویان رشته مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی با همراهی دکتر الهام محمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبائی از «کانون معلولین توانا» و مجموعه تولیدیِ «صنایع الکترونیک البرز توانا» در شهرک صنعتی لیا در استان قزوین بازدید کردند.

به گزارش عطنا، کانون معلولان توانا یک موسسه مردم‌نهاد (NGO) است که با هدف تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولیت، آگاه‌سازی معلولان به حقوق اجتماعی خود و دفاع از حقوق ایشان، توانمندسازی و ایجاد بستر جهت حضور اجتماعی معلولان در جامعه تأسیس شده است. این مجموعه علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و رفاهی، درزمینه اشتغال‌زایی نیز فعال است.

تأمین بخشی از نیروی انسانی «گروه بهداشتی فیروز» و راه‌اندازی شرکت البرز توانا ازجمله نمودهای این اشتغال‌زایی است. بخش عمده‌ای از کارکنان کانون و کارگاه‌های تولیدی زیرمجموعه آن را افراد دارای معلولیت تشکیل می‌دهند.

هدف از این بازدید این بود که دانشجویان این رشته با اصول علمی و چالش‌های عملیِ‌ مددکاران اجتماعی در رابطه با موضوع معلولیت و افراد دارای معلولیت آشنا شوند. بسترسازی برای مشارکت هرچه بیشتر افراد معلول در اجتماع و فراهم شدن اشتغال برای آنان، از زمره این چالش‌ها است.

در این بازدید ابتدا هادی‌پور، مدیرعامل کانون، توضیحاتی درباره تأسیس کانون، اهداف و سیاست‌های آن و مشکلاتی که بر سر راهشان وجود داشت، ارائه داد. سپس حوزه‌های مختلف فعالیت کانون معرفی شد؛ ارائه تعریفی جدید از معلولیت، ارتباط با مدارس دانش‌آموزان معلول در قزوین، ایجاد مشاغل کارگاهی و خانگی، آموزش مهارت‌های هنری، ایجاد پایگاه جامع اطلاع‌رسانی معلولین ایران، مشارکت در تولید محتوا در صدا و سیما و انتشار ماهنامه فرهنگی- اجتماعی پیک توانا گوشه‌ای از این فعالیت‌ها است.

گفتنی است، که کسب مقام‌ مشورتی در سازمان ملل و برگزیده‌شدن به عنوان برترین NGO توسط وزارت رفاه از افتخارات این مجموعه است.

در این بازدید که به همت انجمن علمی دانشجویی رشته مددکاری اجتماعی برگزار شد، دانشجویان به معرفی مختصر رشته مددکاری اجتماعی و انواع فعالیت‌های مددکاران اجتماعی پرداختند. در انتها نیز دانشجویان برای آشنایی با فضای کارِ تولیدی، از مجموعه صنایع الکترونیک البرز توانا نیز بازدید کردند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *