چهارشنبه، 13 فروردین 1399 04:15:57
آخرین اخبار
کتاب نظریه و نقد ادبی، درسنامه‌ای میان رشته‌ای در صدر برترین کتاب‌های حوزۀ نقد ادبی؛

دوازدهمین دوره جایزه جلال آل احمد به حسین پاینده تعلق گرفت

دوازدهمین دوره جایزه جلال آل احمد با معرفی برگزیدگان در چهار بخش، به کار خود پایان داد که طی آن در بخش نقد ادبی کتاب نظریه و نقد ادبی، درسنامه‌ای میان رشته‌ای تالیف دکتر حسین پاینده، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان کتاب برگزیده این بخش معرفی شد.

به گزارش عطنا، جایزه ادبی جلال آل‌احمد یک جایزه ادبی دولتی است که به منظور معرفی آثار برگزیده ادبیات داستانی در ایران پایه‌گذاری شده‌ و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۷ نخستین دوره خود را در سال‌روز تولد آل‌احمد آغاز کرد. این جایزه از آن سال بدون وقفه برگزار شده و هر سال همزمان با سالروز تولد جلال آل احمد، با انتخاب آثار برگزیده به کار خود پایان می‌دهد.

گفتنی است داوری بخش نقد ادبی بر عهده مریم حسینی، محمدرضا سنگری و ابوالفضل حری بوده است.

کتاب «نظریه و نقد ادبی: درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای» در آذرماه ۹۷ به عنوان منبع درس نقد ادبی در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشتۀ ادبیات فارسی و سایر رشته‌های مرتبط در علوم انسانی از سوی انتشارات سمت منتشر شد. این کتاب دوجلدی جدیدترین رویکردهای نقادانه را با نمونه‌هایی از نقد شعر، داستان کوتاه، رمان، تصاویر فضای مجازی و فیلم سینمایی در بیش از هزار صفحه به خوانندگان فارسی‌زبان معرفی می‌کند. از جمله رویکردهای معرفی‌شده در این کتاب می توان به تاریخ‌گرایی نوین، نشانه‌شناسی، روانکاوی، نقد لاکانی، ساختارگرایی، پسامدرنیسم، نظریه واکنش خواننده، فرمالیسم، روایت‌شناسی، مطالعات فرهنگی و… اشاره کرد.

این کتاب، پیشتر جوایز دیگری از جمله جایزه‌ انجمن منتقدان، پژوهشگران و نویسندگان خانۀ تئاتر را هم کسب کرده بود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *