پنجشنبه، 12 تیر 1399 22:33:36
آخرین اخبار
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها:

بسط تفکر در جامعه و بیرون، هدف اصلی انقلاب اسلامی است

آیین رونمایی از کتب دهگانه مکتب انقلاب اسلامی با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و حجت‌الاسلام ثقفی، رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش عطنا، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: در مواجهه با جهان غرب این سؤال برای مسلمانان به صورت جدی مطرح شد که چرا عقب ماندیم؟ این پرسش جدی مسلمانان را درگیر کرده بود و با پاسخ‌هایی از جنس پوست‌اندازی و تغییر یا از جنس منورالفکر‌هایی که معتقد بودند از سرتاپا باید فرنگی شویم تا پیشنهاداتی در طرف مقابل این تفکر‌ها، روبرو بودیم. در این پاسخ‌ها نگاه‌های متفاوتی به چرایی عقب ماندگی وجود داشت.

وی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی حجت قطعی و وقوعی بر بحث تحقق نظام و جامعه مبتنی بر تفکر اسلام ناب در عالم بود، افزود: به این پرسش که آیا انقلاب به پایان رسیده و یا ادامه دارد، حضرت امام(ره) و رهبری پاسخ داده‌اند. هدف انقلاب و مردم، اکتفا به ساقط کردن نظام سیاسی شاهنشاهی و جایگزینی نظام سیاسی جدید نبود. موضوع بسط تفکر انقلابی در جامعه ایران و هم در بیرون در قالب حمایت از جریاناتی که در این مسیر حرکت می‌کنند هدف اصلی انقلاب مطرح می‌شود.

رستمی ادامه داد: امام(ره) در جریان پذیرش قطعنامه ۵۹۸ مطرح می‌کنند که جنگ فقر و غنا، جنگ حق و باطل، جنگ اسلام و کفر پایان‌ناپذیر است و این طور نیست که با پایان جنگ و پذیرش قطعنامه این مبارزه به پایان رسیده باشد. فهم آنچه انقلاب می‌خواست و انقلابیون پیگیری می‌کردند ما را به این نقطه می‌رساند که فرایند اهداف انقلاب اسلامی با تأسیس نظام اسلامی به پایان نمی‌رسد. در بیانات مقام معظم رهبری همین تفکر به صورت جدی‌تر دنبال می‌شود؛ بنابراین تعبیر مکتب انقلاب را تعبیر به مسیر ترسیم شده انقلاب از سوی رهبران انقلاب می‌کنند.

رستمی پنج اعتقاد و نقطه کلیدی و ذیل آن پنج وظیفه برای جامعه و افراد آن مطرح کرد و گفت: نخستین نقطه کلیدی توحید است، دوم کرامت انسان و اعتقاد به اینکه خداوند انسان را تکریم کرده است. سوم اعتقاد به حیات پس از مرگ و اعتقاد به محاسبه و پایان‌ناپذیر بودن زیست و اعتقاد به استعداد بی‌پایان انسان است. نهایتاً اعتقاد به حرکت عالم به سوی حق است.

وظایف جامعه در مسیر تعالی مکتب انقلاب

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها به وظایف افراد در رسیدن به مرحله ساخت جامعه اسلامی اشاره و بیان کرد: تحقق و شکل‌گیری عبودیت در تمام رفتار‌های انسانی با هدف‌گیری برای تعالی انسانی در جامعه از وظایف این مسیر است، وظیفه دیگر این است که در تعارض بین منافع دنیوی و رستگاری اخروی، ترجیح با رستگاری اخروی باشد. سیاست‌گذاران و مسئولان باید این ترجیح را انتخاب کنند. وظیفه دیگر مجاهدت و تلاش در مسیر مکتب انقلاب اسلامی است. همچنین امید به پیروزی در سخت‌ترین شرایط وظیفه دیگر است. مرحله پیروزی انقلاب اسلامی و تحقق نظام اسلامی مرحله پایانی نظام اسلامی نیست. انقلاب به مسیر خود ادامه می‌دهد.

وی با بیان اینکه امروز در مرحله سوم و در حال تحقق دولت اسلامی هستیم، افزود: اسلام با رحلت پیامبر(ص) خاتمه پیدا نکرد بلکه آغاز حرکتی برای شکل‌دهی به نظام اسلامی بود.

آثار مکتب در عرصه نظری و عملی

حجت‌الاسلام ثقفی، رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز در این مراسم طی سخنانی با بیان اینکه بدون ایدئولوژی نمی‌توان مکتب را به وجود آورد، اظهار کرد: عدم پیشرفت‌ها و تحقیر‌ها به دلیل عدم توجه به مکتب‌هاست. مکتب به ما خواهد گفت که هدف چیست و منزل‌ها کدام‌اند. اگر این مکتب ترویج و مورد مفاهمه اندیشمندان قرار بگیرد آثاری در عرصه نظری و عملی خواهد داشت. در عرصه نظری شاهد تحول در چهار لایه از جمله رفع تزاحم‌ها، انباشت ثروت علمی، تحول در نگاه راهبردی به اسلام و تحول در روش فهم سازگار با اسلام خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بیانات رهبری در آذر ۷۹ گشایشی علمی ایجاد کرد، گفت: آثار مکتب در عرصه عملی شامل وحدت نخبگان و خواص، برهم زدن صف‌بندی‌های کاذب، شتاب بخشی به حرکت انقلاب اسلامی، ایجاد وحدت نظر نیرو‌های انقلاب، رعایت اولویت‌ها در برنامه‌ریزی، مدیریت تهدید‌های دشمن و امکان تحلیل کارآمدی نظام و نگاه کلان و راهبردی به نظام و… است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *