جمعه، 20 تیر 1399 17:28:24
آخرین اخبار
سلیمی در نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی:

۸۰درصد از عناوین کتب منتشر شده در ایران مربوط به حوزه علوم انسانی است/ برگزاری دو هزار کرسی نظریه‌پردازی در علوم انسانی

جلسه ۳۳۵ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش عطنا، در ابتدای این جلسه و پیش از دستور، حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی به ارائه گزارشی پیرامون تولید علم در حوزه علوم انسانی در کشور پرداخت و خاطرنشان کرد:‌ ۸۰درصد از عناوین کتب منتشر شده در ایران مربوط به حوزه علوم انسانی است.

وی افزود:‌ افزایش ۳۰ برابری مؤسسات نشر کتاب و افزایش ۳۴۰ برابری عناوین کتب تولید شده نسبت به ابتدای انقلاب، از دیگر آمارهای مربوط به تولید کتاب در حوزه علوم انسانی در کشور است.

سلیمی خاطرنشان کرد: تا به حال بیش از دو هزار کرسی ترویجی در حوزه نظریه‌پردازی برگزار شده است. براساس گزارش پایگاه علم‌سنجی ISC بیشترین سهم تولید علم در کشور متعلق به علوم انسانی است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی ادامه داد:‌ رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس معیار ارجاع در نظام‌های ارجاع جهانی موجب حاشیه رانده شدن علوم انسانی خواهد شد.‌ تولید علم برای نظام‌های رتبه‌بندی، به‌نوعی به بهره‌کشی نظام جهانی علم از کارگران علمی جهان سوم برای تولید ثروت در این نظام‌ها بدل شده است.

به گفته سلیمی ۶۵۰ میلیارد تومان از بودجه پژوهشی در علوم انسانی در دستگاه‌های دولتی قرار دارد و دستگاه‌های دولتی باید موظف باشند که بودجه‌های پژوهشی را از طریق دانشگاه‌های دولتی هزینه کنند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *