جمعه، 20 تیر 1399 11:44:31
آخرین اخبار

نخستین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی آینده‌پژوهی و چشم‌اندازسازی شهری ایران

نخستین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی آینده‌پژوهی و چشم‌اندازسازی شهری ایران برگزار می شود.

به گزارش عطنا، کنگره آینده پژوهی و چشم انداز سازی شهری ایران به همت مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشگاه تهران، دی ماه سال جاری در محل برج میلاد تهران آغاز خواهد شد.

به گفته دکتر سید علی موسوی نور دبیر کمیته اجرایی کنگره، تولید سرفصل سیاست‌های کلی توسعه شهری، احصاء متغییرهای اصلی راهبردهای چشم‌انداز توسعه شهری، ترسیم تصویر انواع آینده‌ها از وضعیت شهری ایران و تبادل‌های تجاری موفق ملی و بین‌المللی ازجمله اهداف اصلی این کنگره است.

وی در ادامه افزود: کنگره مذکور با حضور مقامات ارشد نظام قوا و مدیران عالی کشور، مدیران شهری، دانشگاهیان، دانش آموختگان، متخصصین و کارآفرینان حوزه شهری، بارویکر آینده نگاری و چشم انداز سازی و با ایجاد فضایی علمی برای ارائه دستاوردهای نوین فکری، با همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبائی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه آزاد علوم تحقیقات تهران و بیش از سی دانشگاه دیگر سراسر کشور و کمیته چشم انداز شهری مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دی‌ماه سال جاری آغاز به‌کار خواهد کرد و تا حصول دستیابی به‌ تمامی ماموریت‌های علمی ادامه خواهد داشت.

همچنین در حاشیه این کنگره نمایشگاهی با عنوان “دست آوردهای سند ۱۴۰۴ با نگاهی به شهرهای آینده” برپا خواهد شد که شهرداری­ های نمونه هر استان در آن به ارائه دست آوردها و برنامه­ های آینده شهری خواهند پرداخت.

متن کامل فراخوان به این شرح است: آینده پژوهی در فرایند توسعه و برنامه ریزی کشور، جایگاه ویژه ای دارد که ضرورت تدوین چشم اندازهای آینده شهری و راهبردهای آن را رقم می‌زند. هدف غایی آینده پژوهی شهری حفظ و توسعه رفاه جامعه و گسترش ظرفیت‌ها و کیفیت زندگی شهری است. این هدف از طریق تفکر معطوف به آینده انجام می‌پذیرد. لذا در آینده‌پژوهی، به زمان حال نیز می‌پردازیم، زیرا عملی که در زمان حال اتفاق می‌افتد، به آینده شکل می‌دهد.

در عصر فناوری ارتباطات و اطلاعات که با عدم قطعیت، نوآوری و تغییرات سریع همراه است، ضرورت دارد نسبت به تحولات و چشم‌انداز آینده شهرها برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد. زیرا پیچیدگی و چند بعدی بودن مسایل شهر با رشد فناوری و مباحث جهانی شدن به مراتب بیشتر شده و عدم قطعیت شرایط و احتمال وقوع آینده‌های گوناگون بر دشواری تصمیم‌گیری در مسایل شهری افزوده است. در چنین شرایطی تصمیم‌گیری برای مسائل شهری و برنامه ریزی برای آینده به مراتب دشوارتر شده است. به‌علاوه ضرورت مشارکت ذی نفعان در ترسیم آینده‌های مطلوب و تدوین چشم‌اندازهای شهری بر اساس نظرات آنها، از دیگر چالش‌های پیش روی برنامه‌ریزی شهری معاصر است.

آینده‌پژوهی به‌عنوان پارادایمی نوین در برنامه‌ریزی بلندمدت و مشارکتی به‌عنوان یک ضرورت، می‌تواند همگام با برنامه‌ریزی راهبردی در حوزه مدیریت یکپارچه شهری برای افزایش هر چه بیشتر تاب آوری شهر در برابر بحران‌ها، مورد توجه قرار گیرد. این موضوع به‌عنوان مهمترین مسائل اساسی در چشم‌انداز آینده و فرایند راهبردها و برنامه‌ریزی توسعه شهری کشور محسوب می‌شود. در این راستا نخستین کنگره بین‌المللی آینده‌پژوهی و چشم‌اندازسازی شهری ایران، از سوم تا پنجم دیماه سال ۱۳۹۸ در سالن همایش‌های برج میلاد با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه تهران و با مشارکت سایر مراکز علمی و اجرایی در حوزه شهری کشور برگزار می‌شود.

این کنگره به‌منظور ایجاد زمینه علمی مناسب برای تدوین چشم‌اندازسازی و آینده شهر و تحلیل نظام سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، تصمیم‌سازی و بسترسازی تحقق طرح­ های فرادست توسعه شهری کشور تشکیل می شود. محورهای مورد بحث در این کنگره عبارت از آینده پژوهی شهری، اقتصاد شهری، هوشمندسازی شهری، زیرساخت‌های شهری، حکمروایی شهری، محیط زیست و توسعه پایدار شهری، پدافند غیرعامل، برنامه‌ریزی شهری است.

از کلیه پژوهشگران، استادان، دانشجویان، مدیران سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دعوت می‌شود تا با ارائه مقاله و مشارکت در ارتقای کیفیت علمی کنگره همکاری لازم را مبذول فذمایند لازم به ذکر است مقالات منتخب توسط شورای علمی با رعایت موازین و استاندارهای لازم در یکی از نشریات علمی پژوهشی راهبرد منتشر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت حضور در کنگره و ارسال مقالات و دستاوردهای علمی و پژوهشی خود، از طریق سایت www.icuv.ir اقدام نمایند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *