یکشنبه، 11 خرداد 1399 05:53:51
آخرین اخبار
رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در دانشگاه علامه‌طباطبائی:

یونسکو به دنبال ترویج دسترسی آزاد به محتوا، فناوری، فرآیندهای مرتبط از طریق ارتقای آگاهی، سیاست گذاری و ظرفیت‌سازی است

همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات با حضور اندیشمندان و صاحب نظران این حوزه و به همت کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو در دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

به گزارش عطنا، اسوتان ستوتکوفسکی، رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در افتتاحیه این همایش در سخنانی گفت: یونسکو به دنبال ترویج دسترسی آزاد به محتوا، فناوری، فرآیندهای مرتبط از طریق ارتقاء آگاهی، سیاست گذاری و ظرفیت سازی است.

 وی ادامه داد: لازمه این کار دسترسی آزاد به اطلاعات علمی، منابع آموزشی باز، نرم افزارهای منابع آزاد و باز، پایگاه مجازی آموزش آزاد و یادگیری مجازی و آزاد است.

او اظهار داشت: منابع یاد شده امکان استفاده و به اشتراک گذاری آسان داده و اطلاعات را برای پژوهشگران و نوآوران فراهم می کند. به علاوه این منابع دسترسی بی سابقه دانشجویان، دانش آموزان و آموزش یاران را در سراسر جهان به دانش و اطلاعات میسر می سازد.

رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران اضافه کرد: سال گذشته یونسکو در جمهوری اسلامی ایران در حوزه سواد اطلاعاتی و دسترسی به اطلاعات، فعالیت داشته است. این دفتر با همکاری شرکای ملی، کارگاهی در حوزه سواد اطلاعاتی برگزار کرد که مقدمه ای بر سواد اطلاعاتی در جوامع دانش بنیان بود.

وی با بیان اینکه همچنین برنامه ای با عنوان «منابع آموزشی باز برای توان یابان» برگزار شد، افزود: هدف از این برنامه آشنا کردن شرکت کنندگان با مفهوم منابع آموزشی باز و مزایای بالقوه آن در حمایت از فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش بود.

ستوتکوفسکی با اشاره به اینکه از دیگر فعالیت های مهم یونسکو حمایت از میراث دیداری و شنیداری در چارچوب برنامه حافظه جهانی است، گفت: فراهم آوردن دسترسی به این منبع مهم اطلاعات بخش دیگر فعالیت های یونسکو را شامل می شود.

وی اظهار داشت: ادامه همکاری ها در تمامی حوزه های یاد شده، به تضمین دسترسی همگانی به اطلاعات اعم از برخط و غیراینترنتی کمک می کند که این امر خود زیربنای آینده ای پایدار برای همه است.

به گفته ستوتکوفسکی، تاکید یونسکو بر ایجاد جوامع دانش بنیان بر این باور استوار است که دسترسی همگانی به اطلاعات لازمه استقرار صلح، توسعه پایدار و گفت و گوی بین فرهنگی است.

رئیس دفتر منطقه ای یونسکو ادامه داد:‌ بیش از دو هزار سال قبل  ارسطو فیلسوف یونانی چنین گفته است که همه انسان ها به موجب طبیعت خودن در تمنای دانستن هستند. لازمه دانستن، دسترسی داشتن به اطلاعات است. این حق بنیادین بشر، بخشی از چیزی است که از ما انسان می سازد. دانستن لازمه شمول اجتماعی و گفت و گو است، پایه و اساس حاکمیت قانون و راهبری خوب و لازمه امکان ترسیم راه های جدید برای تحقق آینده ای پایدار و بهتر است.

وی ادامه داد: ماه گذشته که روز جهانی «دسترسی همگانی به اطلاعات» در سراسر دنیا جشن گرفته شد، فرصت مغتنمی برای افزایش آگاهی و بحث در مورد بهترین تجربه ها در این حوزه بود. موضوع امسال این روز جهانی «هیچ کس را جا نگذاریم بود»؛ چرا که تحول بی سابقه دیجیتال در عصر کنونی به اشکال جدیدی از نابرابری منتهی می شود.

ستوتکوفسکی با بیان اینکه نوآوری دیجیتال باید همراه با تعهد دولت های عضو برای تدوین و توسعه قانونگذاری در زمینه دسترسی همگانی به اطلاعات شود، گفت: دسترسی همگانی به اطلاعات از طریق تصویب و اجرای قوانین، سرمایه گذاری در زمینه زیرساخت های مرتبط، درگیر کردن جامعه مدنی و به ویژه جوانان، حافظ حقوق بشر است و به سوی آینده ای بهتر برای تمامی افراد جامعه هدایت می کند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *