یکشنبه، 22 تیر 1399 15:28:00
آخرین اخبار
دبیر علمی همایش زیست‌بوم دسترسی همگانی به اطلاعات:

دستاوردهای این همایش به صورت توصیه‌های سیاستی ارائه خواهد شد

همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات با حضور اندیشمندان و صاحب نظران این حوزه و به همت کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو در دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

به گزارش عطنا، هادی خانیکی، دبیر علمی این همایش در سخنانی گفت: در دوران ورود به جامعه اطلاعاتی، ارتباطی و شبکه ای قرار داریم اما استفاده از اطلاعات به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری نیازمند شناخت مولفه هایی است که بیشتر جنبه اجتماعی، فرهنگی و حقوقی دارد.

رئیس کرسی ارتباطات علم و فناوری دانشگاه علامه طباطبائی ادامه داد: تسهیل دسترسی به اطلاعات کافی نیست بلکه فراهم آوردن زیرساخت های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حقوقی ضرورت دارد.

وی درباره همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات اظهار داشت: این همایش از سوی کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو در دانشگاه علامه طباطبائی با مشارکت دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران شکل گرفت و علاوه بر آن، ١۴ نهاد علمی، پژوهشی و اجرایی در برپایی همایش همکاری داشتند.

خانیکی ادامه داد: شورای سیاستگذاری همایش مرکب از ٩ نفر از صاحب نظران جریان و دسترسی آزاد اطلاعات تشکیل شد که از مجموع مقالات دریافت شده، چکیده ٣۶ مقاله پذیرفته شد.

دبیر علمی همایش اضافه کرد: پس از بررسی ها ٣٠ مقاله انتخاب شد که امروز در ۶ پنل تخصصی به آنها پرداخته می شود و در همه پنل ها بناست تا به اعتبار حضور این صاحب نظران از تجربه و دانش آنها بهره مند شویم.

خانیکی گفت: شهروند الکترونیک؛ دولت الکترونیک، زمینه های حقوقی و سیاستگذاری دسترسی همگانی به اطلاعات، دسترسی همگانی به اطلاعات در حوزه سلامت و سلامت اجتماعی، زمینه های اجتماعی و فرهنگی دسترسی همگانی به اطلاعات، بلاک چین و داده باز و گزارش فعالیت چهار نهاد مدنی فعال در زمینه دسترسی همگانی به اطلاعات محورهای پنل های تخصصی این همایش هستند.

مدیر گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی افزود: در پایان این همایش بیانیه به صورت توصیه های سیاستی و گزارش شبکه علمی کشور ارائه خواهد شد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *