شنبه، 21 تیر 1399 18:19:15
آخرین اخبار
مسئول تیم فناوری شهروندی اندیشکده شفافیت برای ایران:

فناوری شهروندی روش حل برخی مسائل حاکمیتی است که به بومی‌سازی نیاز دارد/ موفقیت شهر بارسلونا در انتشار اطلاعات

کارگاه بررسی زیست بوم فناوری شهروندی در ایران با ارائه محمد حسین ملک نژاد، مسئول تیم فناوری شهروندی اندیشکده شفافیت برای ایران طی پیش همایش زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات برگزار شد.

به گزارش عطنا، ملک نژاد در این کارگاه در سخنانی گفت: حوزه فناوری شهروندی به مشارکت مردم ربط پیدا می کند. حاکمیت، اطلاعات را منتشر می‌کند و سپس افرادی خارج از حاکمیت، آن اطلاعات را تحلیل و ارزش افزوده ایجاد می‌کنند.

او ویژگی‌های فناوری شهروندی، استفاده از داده باز، توسعه آن توسط افرادی خارج از حکومت، هدف خلق نرم افزار یا ارائه جدید از داده و همچنین استفاده از آن برای منفعت عمومی (و نه تجاری) عنوان کرد.

مسئول تیم فناوری شهروندی اندیشکده شفافیت برای ایران در ادامه تصریح کرد: از سامانه های این حوزه می‌توان به «سمن دیده‌بان شفافیت و عدالت» تحت نظر آقای احمد توکلی (نماینده سابق مجلس) اشاره کرد.

وی افزود: در این سامانه، مطالبه‌ها ثبت شده و اگر به حد بالایی از رای گیری برسد، نامه شخصی توسط آقای توکلی زده خواهد شد.

ملک نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: مثال دیگر، سامانه «فارس من» زیر مجموعه خبرگزاری فارس است. در این سامانه یک مطالبه مطرح می‌شود و بنا بر میزان آرا، فعالیت رسانه‌ای روی آن انجام می‌شود. آرای بیش از ۱۰ هزار، در دستور کار خبرگزاری فارس قرار خواهد گرفت.

او ادامه داد: در طرح «شفافیت آرای مجلس» بیش از ۱۹ هزار رای جمع شد و خبرگزاری فارس به هر ۲۹۰ نماینده مجلس زنگ زد و نظر آنان را در مورد شفافیت آرای نمایندگان جویا شد.

وی تاکید کرد: فناوری شهروندی روش حل برخی مسائل حاکمیتی است و همچنین به بومی سازی هم نیاز دارد. شورای شهر بارسلونا پروژه های مطرح شده را در سایت بارگذاری کرده و از مردم می‌خواهد در آن مشارکت کنند و نظر خود را ارائه دهند.

ملک نژاد در پایان به مولفه های زیست بوم فناوری شهروندی اشاره کرد و گفت: این مولفه ها شامل بُعد سیاسی (نقش پر رنگ مردم در حکمرانی، شکل گیری سازمان‌های مردم نهاد بالغ، بُعد اقتصادی، حمایت کردن بنیادهای مالی رسان از برخی مطالبات، بُعد اجتماعی، به وجود آمدن استارتاپ ها و ایده پردازی توسط مردم و بُعد تکنولوژی (استفاده از داده باز، به وجود آمدن فضاهای کاری آنلاین) هستند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *