سه شنبه، 21 آبان 1398 16:07:12
آخرین اخبار
از سوی انجمن منتقدان، پژوهشگران و نویسندگان خانۀ تئاتر و به خاطر نوشتن کتاب «نظریه و نقد ادبی: درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای»؛

حسین پاینده، پژوهشگر برگزیده سال شد

جایزه‌ی انجمن منتقدان، پژوهشگران و نویسندگان خانۀ تئاتر به خاطر نوشتن کتاب «نظریه و نقد ادبی: درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای» به حسین پاینده، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی اهدا شد.

به گزارش عطنا، در هجدهمین جشن سالیانۀ این انجمن که در محل بنیاد سینمایی فارابی و با حضور جمع کثیری از هنرمندان، استادان و پژوهشگران هنر برگزار شد، جایزۀ «پژوهشگر برگزیده سال» به دکتر پاینده، استاد نظریه و نقد ادبی دانشگاه علامه طباطبائی تعلق گرفت.

در بیانیه انجمن منتقدان تئاتر که امین عظیمی از اعضای هیئت مدیرۀ انجمن، آن را قرائت کرد، دلایل این انتخاب از جمله شرح روشن نظریه‌های جدید نقد ادبی و کاربرد عملی و میان‌رشته‌ای این نظریه‌ها در نقد متونی از ادبیات فارسی ذکر شده است. دکتر پاینده پس از دریافت جایزه‌اش از دست فاطمه معتمدآریا، طی سخنان کوتاهی ضمن تشکر از انجمن منتقدان تئاتر اشاره کرد که نوشتن این کتاب سه سال طول کشید و او مباهات می‌کند که این اثر از سوی جامعه هنری و به‌ویژه منتقدان تئاتر مورد توجه قرار گرفته است.

گفتنی است، کتاب «نظریه و نقد ادبی: درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای» در آذرماه ۹۷ به عنوان منبع درس نقد ادبی در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته‌ی ادبیات فارسی و سایر رشته‌های مرتبط در علوم انسانی از سوی انتشارات سمت منتشر شد. این کتاب دوجلدی جدیدترین رویکردهای نقادانه را با نمونه‌هایی از نقد شعر، داستان کوتاه، رمان، تصاویر فضای مجازی و فیلم سینمایی در بیش از هزار صفحه به خوانندگان فارسی‌زبان معرفی می‌کند. از جمله رویکردهای معرفی‌شده در این کتاب می توان به تاریخ‌گرایی نوین، نشانه‌شناسی، روانکاوی، نقد لاکانی، ساختارگرایی، پسامدرنیسم، نظریه واکنش خواننده، فرمالیسم، روایت‌شناسی، مطالعات فرهنگی و… اشاره کرد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *