پنجشنبه، 23 آبان 1398 00:55:52
آخرین اخبار
رئیس صندوق رفاه دانشجویان:

توسعۀ پایدار عدالت بین‌نسلی یکی از رویکردهای صندوق رفاه است/ لزوم متناسب‌سازی روند آتی توسعۀ آموزش و خدمات رفاهی و دانشجویی

شصت و چهارمین ز دانشگاه های سراسر کشور به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی و با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

به گزارش عطنا، ناصر مطیعی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان در این همایش در سخنانی گفت: کمبود امکانات رفاهی در دانشگاه ها، افت تحصیلی، کاهش احساس عزت نفس و انگیزه تلاش را در دانشجویان بدنبال دارد.

وی بر تعامل و مشارکت در دو حوزه توسعه ظرفیت های رفاهی و مدیریت هزینه های رفاهی تاکید کرد و افزود: در سال گذشته ۱۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار تغذیه و پایان سال هم اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی به دانشگاه ها اختصاص داده شد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد: وام هایی هم صندوق رفاه به دانشجویان پرداخت کرد علاوه بر این اعتبارهایی دانشگاه ها از محل سایر اعتبارت در حوزه خدمات رفاهی هزینه کردند.
مطیعی همچنین گفت: معادل این موارد در سنوات دو سال قبل هزینه شده است؛ با وجود این ۳هزار میلیارد تومانی که در چند سال گذشته صرف هزینه های رفاهی شده است ۸۸ درصد از دانشجویان احساس عدم حمایت می کنند که باید آسیب شناسی شود.
مطیعی اظهار داشت: برخی معاونان دانشجویی ارتباط نزدیکی با دانشجویان دارند و دانشجویان رویکرد واقع بینانه تری در قضاوت دارند.
وی تاکید کرد: حفظ کرامت و شان تمام ذی نفعان حوزه دانشجویی مهم است.

او از معاونان دانشجویی دانشگاه های کشور خواست که نماینده خوب برای پیگیری مطالبات حوزه دانشجویی باشند چرا که به همان اندازه که کرامت دانشجویان مهم بوده، شان معاونان هم مهم است.
وی تاکید کرد: با اقتباس و تاسی از این وصول مطالبات، توسعه پایدار عدالت بین نسلی یکی از رویکرد های صندوق رفاه است.

رئیس صندوق رفه دانشجویان رویکرد دوم را تاکید بر برنامه محوری در توسعه زیرساخت های خدماتی رفاهی و نگاه به آینده ذکر کرد و اظهارداشت: طرح رتبه بندی و استفاده از نتایج آن در توزیع منابع، کمکی در ارتقای سراهای دانشجویی و رستوران ها و آشپزخانه ها یک رویکرد مبتنی بر وضع موجود است.
مطیعی گفت: هر سرای دانشجویی یا رستوران دانشگاه ها که رتبه پایین تری دارد باید در اولویت قرار دهیم، در سال های اخیر اقداماتی هم در این زمینه انجام شده است و در تابستان امسال هم با همین رویکرد عمل کردیم.
وی تصریح کرد: این رویکرد ناقص است و وقتی حرف از برنامه محوری می زنیم باید نگاه به آینده داشته باشیم. ورودی های دانشگاه ها در حال کاهش است اما در همه دانشگاه ها یکسان نیست و تغییرات جمعیتی جامعه هدف یک رویداد اجتناب ناپذیر است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد:  همه می دانیم تغییر ترکیب دانشجویان کارشناسی تا دکتری در همه دانشگاه ها یکسان نیست و ترکیب جنسیتی ممکن است در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد.
مطیعی گفت: تنظیم سندی که با نگاه به آینده علاوه بر وضع موجود رویدادهای آینده جامعه دانشجویی را لحاظ کند یک ضرورت انکارناپذیر است. صندوق رفاه دانشجویان با این وضعیت تنظیم و تهیه سند آمایش خدمات رفاهی دانشجویان را در دستور کار قرار داده است و کارگروهی برای آن مشغول است.

وی ابراز امیدواری کرد نتایج این اقدامات به ما کمک کند که نه تنها در وضعیت موجود بلکه با رویکرد به نگاه آینده این کار را ادامه دهیم دهیم.
او تاکید کرد: اگر در دانشگاهی اقدام به توسعه فضای رفاهی کنیم و به واسطه کاهش ظرفیت دانشجویی امکان استفاده از آن نباشد، یعنی خسران و ضرر، کما اینکه برخی دانشگاه ها خوابگاه خالی دارند در حالی که بسیاری از دانشگاه ها کمبود ظرفیت خالی دارند و اصلاح رویکرد از وضعیت موجود به رویکرد توام با نگاه آینده یک ضرورت است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان همچنین اظهار داشت: سومین رویکرد، تاکید بر اصول و معیارهای مدیریت سبز در ارائه خدمات رفاهی در دانشگاه ها است. بحث محیط زیست پاک یکی از استراتژی های همه دولت های جهان از جمله کشور ماست و این رویکرد هم بدون کمک و مشارکت همگانی و بدون عزم ملی تحقق پذیر نیست.
مطیعی تاکید کرد: در حوزه تولید گازهای گلخانه ای و آلاینده ها امروز فاجعه های مختلف را مشاهده می کنیم و به سهم خود در مدیریت حوزه های رفاهی – دانشجویی باید تغییر رویکرد بدهیم تا هدف بهینه سازی آب و انرژی در سراهای دانشجویی و آشپزخانه ها صورت گیرد.
وی همچنین گفت: اولویت دادن به طرح های هوشمندسازی سیستم های روشنایی، گرمایشی، سرمایشی در سراهای دانشجویی و رستوران ها، اولویت دادن به استفاده از تجهیزات شست و شو در آشپزخانه ها با مصرف کمتر آب و اولویت دادن به طبخ غذا با مصرف انرژی کمتر در طرح ارتقا از اهداف اصلی این صندوق است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان یادآور شد: متناسب سازی روند آتی توسعه آموزش و خدمات رفاهی و دانشجویی رویکرد دیگری است که در این صندوق پیگیری می کنیم. در چهار دهه گذشته گسترش سریع آموزش در دانشگاه ها بدون توجه به توانایی پاسخگویی حوزه رفاهی دانشجویی وضع امروز را برای ما رقم زده است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *