شنبه، 21 تیر 1399 01:14:54
آخرین اخبار
از سوی انجمن منتقدان تئاتر؛

کتاب «نظریه و نقد ادبی» اثر دکتر حسین پاینده به عنوان پژوهش برتر سال معرفی شد

جایزه‌ انجمن منتقدان، پژوهشگران و نویسندگان خانۀ تئاتر به خاطر نوشتن کتاب «نظریه و نقد ادبی: درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای» به حسین پاینده اهدا شد.

به گزارش عطنا و به نقل از مهر، در هجدهمین جشن سالیانه این انجمن که در محل بنیاد سینمایی فارابی و با حضور جمع کثیری از هنرمندان، استادان و پژوهشگران هنر  برگزار شد، جایزه‌ «پژوهشگر برگزیده سال» به دکتر پاینده استاد نظریه و نقد ادبی دانشگاه علامه طباطبائی تعلق گرفت.

در بیانیه انجمن منتقدان تئاتر که امین عظیمی از اعضای هیئت مدیره انجمن آن را قرائت کرد، دلایل این انتخاب از جمله شرح روشن نظریه‌های جدید نقد ادبی و کاربرد عملی این نظریه‌ها در نقد متونی از ادبیات فارسی ذکر شده است.

دکتر پاینده پس از دریافت جایزه‌اش از دست فاطمه معتمدآریا، طی سخنان کوتاهی ضمن تشکر از انجمن منتقدان تئاتر اشاره کرد که نوشتن این کتاب سه سال طول کشید و او مباهات می‌کند که این اثر از سوی جامعه هنری و به‌ویژه منتقدان تئاتر مورد توجه قرار گرفته است.

کتاب «نظریه و نقد ادبی: درسنامه‌ای میان‌رشته‌ای» در آذرماه ۱۳۹۷ به عنوان منبع درس نقد ادبی در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته‌ی ادبیات فارسی و سایر رشته‌های مرتبط در علوم انسانی از سوی انتشارات سمت منتشر شد. این کتاب دوجلدی جدیدترین رویکردهای نقد ادبی را با نمونه‌هایی از نقد شعر، داستان کوتاه، رمان، تصاویر فضای مجازی و فیلم سینمایی در بیش از هزار صفحه به خوانندگان فارسی‌زبان معرفی می‌کند. از جمله رویکردهای معرفی‌شده در این کتاب عبارتند از تاریخ‌گرایی نوین، نشانه‌شناسی، روانکاوی، نقد لاکانی، ساختارگرایی، پسامدرنیسم، نظریه واکنش خواننده، فرمالیسم، روایت‌شناسی، مطالعات فرهنگی و غیره.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *