جمعه، 20 تیر 1399 15:53:01
آخرین اخبار
احسان عزیزی؛

طبقۀ سوم/ نقدی بر کشتار شیعیان در کشورهای مختلف

ژوزف سی یز، متفکر فرانسوی بین سال های ۱۷۴۸ تا ۱۸۳۶ میلادی در فرانسه زندگی می کرد. وی کشیش و سیاستمداری بود که نقش برجسته ای در پی ریزی انقلاب فرانسه در ۱۷۸۹ میلادی ایفا کرد. نظریه ای که او را در تاریخ اندیشه سیاسی جاودان کرد نظریه طبقه سوم بود او جامعه فرانسه را به سه طبقه  آریستوکرات ها – کشیش ها و طبقه سوم یا همان توده مردم تقسیم کرد. به نظر او طبقه سوم طبقه ای بودند که بیشترین بار جامعه بر دوش آنان بود و در تاریخ فرانسه بیشترین ستم توسط طبقه ممتاز بر آنان اعمال شده است. افرادی که مالیات ها بر دوش آنان سنگینی می کرد، اما کمترین سهم را از جامعه دریافت می کردند.

حال در قرن ۲۱ اگر بخواهیم در جهان اسلام طبقه یا گروهی از افراد را مورد مطالعه قرار دهیم که ویژگی های طبقه سوم را داسته باشند، می توان از جامعه شیعه در این جهان نام برد. جامعه ای که در طول تاریخ نوین به بهانه های مختلف ظلم و ستم فراوانی بر آنان روا داشته شده است و از حقوق حقه خود محروم ماندند تا ارتجاع در منطقه به راحتی بتواند با تاراج ثروت این قشر محروم زمینه های استبداد خود را پرورش دهد.

در این یادداشت کوتاه سعی شده است در حد امکان نمونه هایی از این اجحاف به جامعه شیعه در برخی از کشورهای جهان اسلام در سال های اخیر بیان گردد.

در کشور عربستان که اسلام، همانند خورشیدی از مکه و مدینه طلوع کرده است جایی که بانگ محمدی هنوز در آن کشور طنین افکن است، توسط حکومت آل سعود بیشترین ستم بر شیعیان روا شده است. تبعیض های نژادی علیه شیعیان و چراغ سبز نشان دادن به داعش در ۲۲ مه ۲۰۱۵ مبنی بر انفجار در مسجد شهرک القدیح از توابع شهرستان القطیف و کشته شدن ۲۲ نفر و زخمی شدن ۱۰۲ نفر گوشه ای از این جنایت است. هر چند شیعیان قطیف هیجگاه به این خاندان کثیف تمکین نکردند و شورش های ۱۹۴۸-۱۹۷۰-۱۹۷۹ در روز عاشورا که به شهادت ۳۶ نفر از شیعیان انجامید و حتی شهر به مدت سه روز به محاصره درآمد، ظلم ناپذیری خود را به جهانیان اعلام کردند. این تبعیض نژادی در کشور بحرین به دستور آل سعود نیز عملی می شود و باعث خیزش ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ در بحرین که به «روز خشم» معروف شد، بودیم و اعتراض ها در مارس ۲۰۱۱ نیز ادامه پیدا کرد که  به شهادت رسیدن حداقل ۳۵ نفر از جامعه شیعیان بحرین منجر شد و حتی پادشاه بحرین برای خاموش کردن این قیام سعی کرد از ارتجاع منطقه و حتی داعش استفاده کند.

در عراق مهد تمدن شیعه با ظهور صدام حسین کشتارهای وسیعی توسط حزب بعث انجام گرفت. انتفاضه شعبانیه عراق در سال ۱۹۹۱ و کشته شدن ۳۰۰ هزار نفر از شیعیان توسط حسین کامل و طه یاسین رمضان به دستور صدام و حتی حمله به حرم های مطهر امام علی(ع) و امام حسین(ع) نمونه هایی از جنایت جنایت پیشگان بر علیه جامعه شیعه عراق است. اما شیعیان عراق همانند شیعیان سلحشور عربستان و بحرین به حکومت بعثی تمکین نکردند. قیام سال ۱۹۹۹ یا قیام دوم صدر که پس از شهادت آیت الله محمدصدر، روی داد رژیم بعث را با چالش های فراوانی روبه رو کرد. کشتارهایی که از ۱۲ فوریه الی ۱۸ فوریه ۱۹۹۹ توسط رژِیم بعثی روی داد به کشته شدن حداقل ۲۰۰ نفر انجامید که اوج قساوت این رژیم ملعون را نشان می دهد هر چند که پس از سقوط رژیم بعث و روی کار آمدن داعش در عراق و سوریه کشتار شیعیان رنگ و بوی دیگری یافت.

در شبه قاره هند در کشور پاکستان با تاسیس گروه های تروریستی همانند سپاه صحابه و لشکر جهنگوی توسط وهابیون آل سعود به بهانه ترویج اسلام ولی در نیت سرکوب شیعیان لکه ننگی بر دامن این خاندان است. تاسیس و کمک این شجره ملعونه برای گروه های تروریستی مانند سپاه صحابه در ۱۹۸۰ که با هدف مقابله با انقلاب اسلامی ایران پایه ریزی شد و حتی کمک های تسلیحاتی به گروهک تروریستی دیوبندی که با شعار پاکسازی از عناصر ناپاک در اسلام به وجود آمد نمونه هایی از شقاوت این خانواده برای از بین بردن مذهب شیعه در کشور پاکستان است. لشگر جهنگوی که یک گروه تروریستی است کارنامه ای از جنایت بر علیه شیعیان پاکستان دارد. در سپتامبر ۲۰۱۱ تعدادی از شیعیان پاکستانی که عازم سفر به ایران برای زیارت اماکن مقدس بودند در ایالت بلوچستان پاکستان توسط این گروه تروریستی ربوده شدند و ۲۶ نفر از شیعیان به درجه رفیع شهادت نایل آمدند. در دسامبر ۲۰۱۱ انفجاری در کابل توسط این گروه تروریستی در روز عاشورا انجام گرفت و ۵۹ نفر از عزاداران حسینی به شهادت رسیدند. در ژوئن ۲۰۱۲ قتل عام ۱۳ نفر از شیعیان که از زیارت حرم مطهر امام رضا از شهر مشهد باز می گشتند و زخمی کردن ۴۰ نفر لکه ننگی دوباره بر پیشانی این کفار وهابی است هر چند که این کشتارها در ژانویه ۲۰۱۳ نیز ادامه پیدا کرد و بمب گذاری در مناطق شیعه نشین کویته در استان بلوچستان پاکستان و کشته شدن ۱۳۰ نفر و زخمی شدن ۲۶۰ نفر نشان دهنده درجه قساوت این ملاعان است.

کشتار شیعیان در افغانستان نیز مشاهده می شود. تا آنجا که روزهای ۱۰ الی ۱۱ فوریه ۱۹۹۳ در اوج جنگ داخلی افغانستان شاهد فاجعه افشار در غرب کابل و کشتار شیعیان این منطقه توسط اتحاد اسلامی و شورای نظار و شهادت ۷۰۰ نفر از شیعیان هستیم. این ظلم و ستم و کشتارهای جامعه شیعیان افغانستان با روی کار آمدن طالبان که آن گروه نیز توسط ارتجاع منطقه به رهبری وهابیون آل سعود حمایت می شد ادامه پیدا می کرد. نمونه هایی از این جنایت علیه بشریت کشتار در مزار شریف در ماه اوت ۱۹۹۸ و قتل عام هزاره ها در بامیان در فاصله سالهای ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۱ است.

این جنایت علیه جامعه شیعه تنها به خاورمیانه محدود نیست و ادامه این ظلم وستم علیه این طبقه سوم جهان اسلام در قاره آفریقا نیز مشاهده می شود. در کشور نیجریه در جولای ۲۰۰۷ به شیعیان حملات گسترده ای توسط ارتش و سلفی های آن کشور صورت گرفت و بسیاری از شیعیان به خاک و خون غلطیدند. این حملات در سال ۲۰۱۶ نیز ادامه پیدا کرد و در روز اربعین حسینی در شهر کانو بار دیگر به عزاداران حسینی حمله شد و جمعی از شیعیان به شهادت رسیدند. این حملات  دو سال بعد در نوامبر ۲۰۱۸ و بار دیگر در اربعین حسینی روی داد تا سلفی های جهان اسلام بار دیگر چهره پر از کینه خود را به جهانیان نشان دهند.

در این یادداشت سعی شد در حد امکان گوشه ای از مظلومیت شیعیان در جهان اسلام به نمایش گذاشته شود و این معنا بار دیگر یاداوری شود که این طبقه که به نام طبقه سوم نامگذاری گردید می تواند همانند پیکره ای واحد نگریسته شود که هر چند پراکنده در گوشه و کنار جهان اسلام است اما می تواند با تعریفی دوباره همانند حزبی واحد در برابر ارتجاع منطقه ای و جهانی قرار گیرد و به جهانیان اعلام کند که اسلام جماعتی تروریست نیست بلکه افرادی نیز در این گیتی خاکی هستند که با امید به آینده و ظهور منجی عالم بشریت خواهان جهانی پر از عدل و عدالت هستند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *