جمعه، 20 تیر 1399 13:34:45
آخرین اخبار
مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه‌طباطبائی:

دانشگاه علامه‌طباطبائی به یک دانشگاه برند تبدیل شده است/ این دانشگاه جایگاه ویژه‌ای در سیاست‌گذاری و حکمرانی کشور دارد

مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: در سیستم پژوهشی نظام‌یافته، استادان نمی‌توانند مستقل از دانشگاه وارد قرارداد‌های ارتباط با صنعت شوند متاسفانه این سیستم در کشور ما وجود ندارد. 

به گزارش عطنا و به نقل از خبرگزاری دانشجو، علی خورسندی طاسکوه، مدیر امور پژوهشی و عضو هیئت علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی درباره قرارداد‌های ارتباط با صنعت این دانشگاه گفت: دانشگاه علامه از سال ۹۷ به بعد قصد داشت با برنامه ریزی‌های انجام شده رشد فعالیت‌های پژوهشی خود را به ۵۰درصد برساند. اما متاسفانه به دلیل اتفاقاتی در سطح دیپلماسی و مسئله تحریم‌ها این امر محقق نشد.

خورسندی ادامه داد: مشکلات موجود در این حوزه موجب شده تا صنعت کشور رو به سوی رکود حرکت کند. طی این روند همچنین بودجه امور پژوهشی به ویژه بخش توسعه و تحقیقات کاهش یافت.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی تصریح کرد: با وجود تمام مشکلات در این حوزه، دانشگاه علامه با ایجاد قرارداد‌های ارتباط با صنعت و دیگر فعالیت‌های خود همواره تلاش خود را برای عدم کاهش بودجه داشته است. به طوری که نسبت به سال گذشته تغییری درسطح بودجه خود نداشته است. این خود نوعی هنر محسوب می‌شود، زیرا این بودجه در بسیاری از دانشگاه‌ها کاهش یافته است.

وی عنوان کرد: در گذشته پروژه‌هایی را که صنعت با دانشگاه منعقد کرده است پروژه‌های ارتباط با صنعت می‌خواندند، اما اکنون با تحول در این حوزه این پروژه‌ها را ارتباط با جامعه و صنعت می‌خوانند.

خورسندی با بیان اینکه دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان دانشگاهی مسئولیت پذیر و اجتماعی شناخته شده است؛ تاکید کرد: از ۵ خوشه مشورتی ریاست جمهوری دو خوشه آن در دانشگاه علامه مستقر است. ما هر ماه گزارش سیاست‌ها را در حوزه‌های مختلف به دولت ارائه می‌دهیم. این دو بخش با عنوان‌های ستاد پولی و بانکی کشور و ستاد ارتباط با رسانه در دانشگاه علامه مستقر هستند؛ بنابراین دانشگاه علامه برخلاف سایر دانشگاه‌ها علاوه بر مسئولیت‌های خود یکسری مسئولیت‌های دیگر در جهت هماهنگی جامعه و سیاست‌های کشور را دارد.

وی اظهار کرد: فعالیت‌های این دانشگاه به قرارداد‌های ارتباط با صنعت مختص نمی‌شود؛ بلکه این دانشگاه خدماتی مانند مشاوره، سیاست گذاری و … را به مراکز و سازمان‌های دیگر ارائه می‌دهد. این دانشگاه در حال حاضر ارتباطات گسترده‌ای با سازمان‌هایی همچون مجمع تشخیص مصلحت، وزارت اقتصاد، کمیته امداد و سایر ارگان‌ها دارد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان دانشگاه سطح یک کشور جایگاه ویژه‌ای در سیاست گذاری و حکمرانی کشور دارد، بیان کرد: در حال حاضر ۴۰ نفر از مدیران کشور در حوزه‌های حکمرانی و مدیریتی عضو هیئت علمی این دانشگاه هستند. دانشگاه علامه دانشگاه تخصصی علوم انسانی است که با وجود استادان ممتاز کشوری به یک دانشگاه برند تبدیل شده است.

خورسندی با بیان اینکه دانشگاه علامه طباطبائی به لحاظ قراردادی دو نوع ارتباط با جامعه و صنعت دارد، گفت: در نوع اول دانشگاه مستقیم با صنعت ارتباط برقرار می‌کند به طوری که پروژه‌ها را در درون دانشگاه با همکاری استادان اجرا می‌کند. در نوع دوم استادان به صورت مستقیم با ارگان‌های مختلف به مذاکره می‌پردازند. این نوع ارتباط خود به دو شاخه مجزا تقسیم می‌شود؛ شاخه اول استادانی هستند که خود برای مذاکره پروژه‌ها وارد عمل می‌شوند را، اما قرارداد اصلی را با دانشگاه به امضاء می‌رسانند. شاخه دوم گروهی هستند که با دانشگاه کاری ندارند؛ به طوری که به صورت مستقل عمل می‌کنند یعنی خودشان وارد قرارداد‌های ارتباط با صنعت می‌شوند و آن‌ها را عملی می‌کنند. به طوری که دانشگاه در هیچ مرحله آن دخالت نمی‌کند.

او با بیان اینکه مبلغ قرارداد‌هایی که استادان به صورت مستقل با جامعه به دست می‌آورند بیشتر از مبلغ قرارداد‌هایی است که دانشگاه در آن شرکت می‌کند؛ عنوان کرد: دلیل وضع موجود این است که سیستم پژوهشی نظام یافته در ایران وجود ندارد. در کشور‌های دیگر هر قراردادی از کانال دانشگاه انجام می‌شود؛ به طوری که اساتید به تنهایی نمی‌توانند قراردادی را به امضاء برسانند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *