یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 18:22:25
آخرین اخبار
مدیر مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه علامه‌طباطبائی:

گرانی کاغذ هم حریف دانشگاه علامه طباطبائی نشد/ نمایندۀ ۱۳ دانشگاه برتر در نمایشگاه کتاب مسکو بودیم

رئیس مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: بنده هر سال  در زمان های خاصی مانند زمان نمایشگاه بین المللی کتاب، هفته پژوهش و یا ابتدای سال تحصیلی جدید سعی می کنم که گزارشی از اقدامات انجام شده در این مرکز داشته باشم. ما در سال ۹۷ حدود ۹۰ عنوان کتاب چاپ کرده ایم که نزدیک ۶۰ عنوان آن چاپ اول بوده است و در مقایسه با سال گذشته رشد داشته ایم.

به گزارش عطنا، او در ادامه گفت: اگر از لحاظ تعداد بخواهیم در نظر بگیریم، در سال۹۶ حدود ۸۸ عنوان کتاب تولید کرده بودیم. به هر حال رشد خود را داشته ایم و توانسته ایم با این وضع کاغذ، وضعیت خود را حفظ کنیم و همینطور چاپ اولی های ما بیشتر شده است. یعنی چاپ اولی های ما در مقایسه با سال ۹۶ که حدود ۵۰ جلد بوده به ۶۰ جلد رسیده است. این نشان دهندۀ این است که دوستان به ما اعتماد می کنند و آثارشان را برای چاپ برای ما می فرستند. دوست دارم که اعضای هیئت علمی کل کشور به ما اعتماد کنند و آثار خود را به دست ما برسانند، کما اینکه تا کنون نیز از چندین دانشگاه برتر کشور آثاری به دست ما رسیده و بسیاری از آنها نیز به چاپ رسیده است.

اگر کتابی بخواهد فرآیند علمی و دقیق داوری خود را طی کند قطعاً زمان می برد

رئیس مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی افزود: این موضوع را تعدادی از دوستان مطرح می کنند که در انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی حدود ۹ ماه طول می کشد که کتابی چاپ شود. رکورد ۹ ماه بین دانشگاه های دولتی و ناشران برتر یک رکورد فوق العاده است. ناشرانی هستند که شاید خیلی راحت تر و حتی بدون ارزیابی، کار را طی یک هفته یا دو هفته چاپ می کنند. ولی اگر کتابی بخواهد فرآیند علمی و دقیق داوری خود را طی کند قطعاً زمان می برد.

او ادامه داد: به لطف خدا ما توانسته ایم این اعتماد را جلب کنیم که از دانشگاه های مختلف برای چاپ کتاب متقاضی داشته باشیم و هر کدام از این ها فرآیند خاص خود را طی می کنند. انتظار من از استادان دانشگاه علامه طباطبائی این است که اعضای هیئت علمی بیشتر به ما مراجعه کنند چون ما پذیرای همۀ دوستان هستیم. هر چند ممکن است بین چهار تا ۹ ماه این فرآیند طول بکشد، ولی آن ها از این بابت مطمئن هستند که آن چیزی که تولید می شود از لحاظ علمی معتبر است.

زندمقدم تصریح کرد: اتفاقات خیلی خوبی برای ما در سال ۹۷ رخ داد. از جمله تاسیس کنسرسیوم انتشارات ۱۳ دانشگاه برتر بود که در واقع به ابتکار دانشگاه علامه طباطبائی تشکیل شد. این کنسرسیوم از ۱۳ دانشگاه یعنی، دانشگاه علامه طباطبائی به علاوه ۱۲ دانشگاه برتر دیگر ایجاد شد. اینکه روسای چاپ و انتشارات این ۱۳ دانشگاه کنار هم نشستند و همدیگر را شناختند و با فعالیت های یکدیگر آشنا شدند در قدم اول بسیار مثبت بود. به دلیل اینکه بسیاری از افراد نمی دانستند که کدام دانشگاه در چه حوزه ای فعالیت می کند و چه تعداد تولید دارد و جالب بود هنگامی که مقایسه ای انجام دادیم بین خودمان و دانشگاه های دیگر، متوجه شدیم که دانشگاه علامه طباطبائی در بین این ۱۳ دانشگاه رکورد خیلی خوبی دارد و می توان گفت که در رده اول یا دوم قرار می گیرد به این دلیل که وقتی دانشگاه های دیگر را مقایسه می کنیم متوجه می شویم که شاید به این اندازه فعالیت نداشته باشند. این کنسرسیوم تصمیمات بسیار خوبی گرفته از جمله اینکه در نمایشگاه امسال علاوه بر غرفه هر کدام از دانشگاه ها، یک غرفه مشترک در قسمت بین الملل به کنسرسیوم اختصاص یافته است. به این منظور آثاری که در حوزه های غیر فارسی و یا مشترک با دانشگاه ها یا ناشران خارجی هر کدام از ما تولید کرده ایم در آن جا عرضه می شود. به عنوان مثال ما سال گذشته دو عنوان کتاب مشترک به زبان روسی  تولید کردیم. یکی از آن ها که تحت عنوان داستان هایی به زبان روسی بود، رونمایی رسمی شد و دیگری هم با یکی از مولفان ایرانی و یکی از مولفان روس تولید شده است.

با شورای تحول علوم انسانی دو کتاب مشترک تولید کردیم

زندمقدم دربارۀ حضور در نمایشگاه های بین المللی کتاب گفت: سال گذشته در نمایشگاه کتاب مسکو شرکت کردیم. همینطور نمایشگاه کتاب کابل را هم تجربه کردیم. سال های قبل تجربه حضور در نمایشگاه های دیگر را هم داشتیم. نمایشگاه کتاب مسکو و کابل به ما کمک کرد که طرف مقابل خود را بشناسیم و کارهای مشترکی را شروع کنیم. این فرصت برای ما فراهم شد که در نمایشگاه مسکو، ما به نمایندگی از ۱۳ دانشگاه برتر حضور پیدا کنیم و حتی کتاب هایی از دانشگاه های دیگر را هم عرضه کردیم. البته این نمایشگاه را با کمک موسسه فرهنگی نمایشگاه بین المللی شرکت کردیم که تجربه خیلی خوبی بود. به هر حال این کنسرسیوم خیلی از کارها را جلو می برد و یکسری از پتانسیل ها هست که فکر می کنم در آینده خیلی بیشتر از این در مورد آنها صحبت خواهد شد.

رئیس مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: یکی از کتاب های ما سال گذشته برنده جایزه پژوهشی فرهنگی سال شد. این کتاب «کمره نامه: هشت در به هشت منظر از هفت هزار خوان» اثر دکتر مرتضی فرهادی بود. وقتی یک ناشر کتابش در جشنواره کتاب سال یا کتاب فرهنگی سال یا جشنواره فارابی و….  برنده می شود، همۀ اینها باعث می شود که نام آن بیشتر از پیش شنیده شود و به آن ارجاع شود و اعتبار خود را دوباره پیدا کند. این اتفاق به ما بسیار کمک کرد.

زندمقدم افزود: در سال ۹۷ یکسری از شیوه نامه های ما در حوزه کتاب و مجلات اصلاح شد. همکاری های مختلفی با ارگان های داخلی داشتیم از جمله شورای تحول علوم انسانی که دو کتاب مشترک تولید کردیم. یک اتفاق خیلی خوبی که در حوزۀ فرهنگی با همکاری معاونت فرهنگی رخ داد دستورالعمل چاپ کتب دانشجویی بود که آن را مصوب هیئت رئیسه کردیم. به زودی سازو کار آن را تعیین و اعلام رسمی خواهیم کرد. همچنین، در سال ۹۷ همکاری بسیار خوبی با سازمان سمت و انتشارات دانشگاه پیام نور شکل گرفت.

در سال ۹۷ سه عنوان مجلۀ علمی- پژوهشی جدید از وزارت علوم دریافت کردیم

او تاکید کرد: در چاپخانۀ دانشگاه کارهای مختلفی انجام شده است از جمله ساختار جدید انبار تا اتفاقاتی در خصوص استاندارد سازی، ترمیم محوطه، داخل سوله ها، اخذ مجوزهای قانونی و… رخ داده و همچنان هم ادامه دارد. در سال ۹۷، مراسم رونمایی از کتاب های مختلف در دانشکده های مختلف و حتی بیرون از دانشگاه داشته ایم. در حوزه مجلات یک اتفاق خیلی خوبی که رخ داد این بود که ما توانستیم در سال ۹۷ سه عنوان مجلۀ علمی- پژوهشی جدید از وزارت علوم بگیریم. در حال حاضر با سیاست های انقباضی که وزارت علوم دارد، خیلی مشکل است که بتوانیم  مجوز علمی–پژوهشی بگیریم. در حال حاضر ۲۹ مجله علمی-پژوهشی داریم و دو عنوان مجله علمی-تروجی که در مجموع ۳۱ عنوان از ۵۱ عنوان مجله های ما دارای درجۀ وزارت علومی هستند. این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به قرارداد توزیع و فروش کتاب های این دانشگاه با موسسه مهربان نشر گفت: در خیابان انقلاب ما نمایندگی توزیع و فروش داریم که اخبار آن نیز چند روز پیش منتشر شد. مهربان نشر، جنب فروشگاه کتاب آگاه مسئول پخش و فروش ما در خیابان انقلاب است. امضای این قرارداد قدم بسیار بزرگی در جهت فروش آثار بود. همکاری های مختلفی با انجمن ناشران دانشگاهی داشتیم و همینطور با ارگان های مختلف و ناشران برگزیده یکسری قرارداهایی را توانستیم برای اولین بار با کمک دفتر حقوقی دانشگاه ایجاد کنیم برای مشارکت در چاپ که بعضی از شرکت های پخش و افرادی که علاقه مند بودند مشارکت داشته باشند در حوزه کاغذ و در سودش شریک شوند. آنها را دعوت کردیم و به این صورت کار را جلو بردیم که حداقل تا اندازه ای از این وضعی که برای کاغذ ایجاد شده و ضرری که ممکن است ما داشته باشیم دور شویم.

او در ادامه تصریح کرد: ما در سال های ۹۶ و ۹۷ وارد فاز کتب الکترونیک با اپلیکیشن «پاتوق» شدیم. خوشبختانه یکی دیگر از شرکت هایی که در این حوزه بسیار معروف است قراردادش در معاونت توسعه است که امیدوارم بتوانیم از آن شرکت هم استفاده کنیم. تلاشمان این است که امسال حجم زیادی از کتب خود را به سمت الکترونیکی شدن پیش ببریم. یک سیاستی که تاکنون خوب جواب داده است و خوب پیش می رود و امیدوارم امسال هم بیش از پیش ما این را دنبال کنیم، تولید مجموعه های تخصصی است. شش مجموعه در سال ۹۶ و ۹۷ قراردادشان بسته شده است و خیلی از آثار آن تولید شد. امسال هم بقیه آثاری که از آن مجموعه ها مانده است، تولید خواهد شد و حتی قرارداهای جدید و مجموعه های جدید ایجاد خواهد شد که این یک آمار فوق العاده ای خواهد بود. به دلیل اینکه مجموعه های تخصصی مورد نیاز دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و حتی دکتری نیز هست.

در سال گذشته ۱۴ عنوان از مجلات علمی–پژوهشی دانشگاه در بالاترین درجۀ استنادی قرار گرفتند

زندمقدم ادامه داد: اگر بخواهیم در مورد سال پژوهشی که از آذر ماه هر سال تا آذر ماه سال بعد است صحبت کنیم (که آمارها تا آبان ماه بسته می شود) در سال پژوهشی گذشته یعنی۹۷-۹۶ ما حدود ۷۷ عنوان کتاب تولید کردیم و در مقایسه با سال گذشته آن یعنی ۹۶-۹۵  که ۷۲ عنوان کتاب داشتیم ، رشد خوبی داشته ایم.

او بیان کرد: در حال حاضر حدود ۴۰ کتاب داریم که در صف چاپ هستند و این ها کتبی هستند که مجوزهای لازم را گرفته اند. علاوه بر آن، یکسری کتاب نیز هستند که مجوز دارند ولی هنوز نسخه نهایی را به ما نداده اند. وب سایت مرکز انتشارات دانشگاه خیلی فعال تر از گذشته شده است و بسیاری از اخبار ما آنجا منعکس می شود. همچنین وب سایت فروش کتاب های ما خیلی بیشتر شناخته شده است. فروشگاه های کتاب ما شناخته شده و خیلی مراجعه کننده دارند. اینها همه در سال ۹۷ اتفاق افتاد، اما هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم.

وی در پایان تاکید کرد: در خصوص کیفیت مجلات علمی دانشگاه باید گفت که در سال گذشته ۱۴ عنوان از مجلات علمی–پژوهشی دانشگاه در بالاترین درجۀ استنادی قرار گرفتند. به دلیل اینکه در دو سال قبلش استنادات زیادی به این مجلات شد و این ها در تولید علم مشارکت بالایی داشتند. این روند قطعا در سال جاری و سال آینده بیشتر خودش را نشان خواهد داد. ما در سال گذشته چند مجله غیر فارسی هم تاسیس کردیم که آنها هم در سال جدید ثمره خود را خواهند داد . البته یک یا دو عنوان از مجله ها مانند مجله زبان فرانسه و مجله گروه ریاضی شروع به چاپ کرده اند. اینها مواردی هستند که ما امسال بیشتر در موردشان خواهیم شنید.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *