یکشنبه، 11 خرداد 1399 01:56:07
آخرین اخبار
حسین سلیمی در آیین نکوداشت دکتر نجفقلی حبیبی؛

تلاش‌های دکتر نجفقلی حبیبی دانشگاه علامه‌طباطبائی را ریشه‌دار کرد

مراسم نکوداشت استاد نجفقلی حبیبی، رئیس اسبق دانشگاه علامه طباطبائی در خانۀ اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش عطنا، حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در این مراسم بیان کرد: من خود را مدیون استاد حبیبی می دانم. بنده فارغ التحصیل دانشگاه علامه طباطبائی نیستم ولی بخش زیادی از زندگی علمی خود را مدیون این دانشگاه هستم. زیرا هر فردی در دوران تدریس بیشتر از دوران تحصیل می آموزد. از این جهت من هم می توانم فارغ التحصیل دانشگاه علامه طباطبائی باشم. زیرا در این سال ها چیز های زیادی آموخته ام.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه افزود: زمانی که به لحاظ اجرایی با دکتر حبیبی ملاقات کردم با ملاحظۀ رفتار وی، پارادوکس ذهنی بنده رو به حل شد. پارادوکسی که بین سیاست مدار و دانشمند وجود دارد. از زمانی که دانش فلسفه شکل گرفت تا دوران جدید، همیشه این پرسش به وجود آمد که شأن یک دانشمند، کار اجرایی یا سیاست ورزی است و آیا دانشمند شأن خود را زیر پا نگذاشته است اگر در عرضه مدیریت و سیاست وارد شود.

سلیمی خاطرنشان کرد: در نگاه دیگر بحث این است که اگر اهل اجرا و اهل عدالت کسانی به غیر دانشمندان باشند جامعه رو به نابودی می رود. این از دوران یونان باستان است و تا امروز ادامه دارد. من همیشه در ذهنم این بود. بنده که علاقه مند به حوزۀ دانش هستم باید وارد عرصۀ اجرایی بشوم یا خیر؟ آیا ورود بنده به عرصۀ اجرا شأن علمی من را خدشه دار نکرد. همچنان من با این پادارکس ذهنی درگیر بودم تا با شخصیت دکتر حبیبی آشنا شدم و از نزدیک به عنوان معاون و اجرا دیدم و فهمیدم خیر این پارادوکس می تواند وجود نداشته باشد.

او گفت: انسان می تواند در اوج شخصیت اخلاقی و فرهیختگی، عمق دانش بشری را داشته باشد و در عرصۀ اجرا و سیاست ورزی هم باشد، کافیست که روح فراخ و سینۀ گشاده ای داشته باشی.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه تصریح کرد: تواضع، امر ذاتی ایشان بود. بارها من دیده ام استادی به اتاق ایشان مراجعه می کرد و ایشان جلسه را ترک می کرد یا هنگامی که دوستان یک جر و بحث اجرایی می شدند تا از دل آن ها در نمی آورد، جلسه را ترک نمی کردند.

سلیمی تاکید کرد: من دیدم یک انسان دانشمندی در حوزۀ اجرا وارد شده است و خدمات گستردۀ ای را هم در این عرصه می دهد. یعنی هنگامی که عملگرایی، فرهیختگی و دانش روی هم جمع شوند، بنیادهای محسوسی را می تواند در این عرصه بگذارد. مانند دانشگاه تربیت مدرس که  به گونه ای در رتبۀ بین المللی جزو سه دانشگاه برتر کشور است. دانشگاهی که روزی نگاهی کاملاً متفاوت به آن می شد. همۀ ما شاهد بودیم که آقای دکتر چگونه مجاهدت داشتند تا بنیاد این دانشگاه بزرگ را بگذارند.

وی اظهار کرد: دانشگاه علامه طباطبائی این بنیانی که امروز پیدا کرده است، گذاشته نمی شد و همچنان مراکز عالی پراکنده ای بود تا زمانی که آقای دکتر حبیبی آمدند. یعنی این تلاشی که در دوران ایشان شد برای اینکه این مدارس عالی پراکندۀ به هم پیوسته تبدیل به یک دانشگاه ریشه دار شود. بنده از نزدیک مشاهده کردم که روز به روز دانشگاه توسط ایشان تجلیل می شود.

او در پایان گفت: خیلی خوشحال هستم آن آرزویی که آقای دکتر داشتند امروز در دانشگاه تحقق یافته است. اگر این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر کشور است و تاثیرگذارترین است به دلیل آن بنیانی است که آقای دکتر حبیبی گذاشته اند. به دلیل آن بدنۀ علمی و ساختار  است که در دوران ایشان ایجاد شده بود که قطعاً زحمات ایشان را پاس می داریم.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *