دوشنبه، 25 شهریور 1398 23:16:53
آخرین اخبار
در جلسۀ تودیع و معارفۀ معاون دانشجویی دانشگاه علامه‌طباطبائی مطرح شد؛

معاونت دانشجویی یکی از بیشترین نرخ‌های رشد و توسعه را داشته‌است

جلسۀ تودیع و معارفۀ معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

به گزارش عطنا در این نشست حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی گفت: معاونت دانشجویی در طول سال های گذشته یکی از بیشترین نرخ های رشد و توسعه را داشته است. به شاخص های که برای رشد و توسعۀ خوابگاهی بوده رسیده است. در حوزۀ استانداردهای بهداشت در وضعیت زیر خط فقری که بود به یک وضعیت توسعه یافته رسیده ایم. در حوزۀ فعالیت های مربوط به مشاوره با تمام محدودیت هایی که وجود داشت، فعالیت ها افتخار آمیز است. در حوزۀ تربیت بدنی، فعالیت ها چه در ورزش همگانی و چه در زمینۀ قهرمانی نسبت به قبل واقعاً ستودنی است. در حوزۀ ورزش همگانی هم بنده وقتی مشاهده می کنم شرایطی را که استادان دانشگاه و دانشجویان همراه هم صمیمانه ورزش می کنند واقعاً جای افتخار دارد.

سلیمی در ادامه بیان کرد: تغذیۀ دانشجویی ما رشد کرده و تا به حال هیچ مشکلی نداشته است و در دانشگاه های مختلف مثال زدنی است. این شرایط برای من جای این را داشت که هم از همکاران معاونت دانشجویی و هم از دکتر سلیمی بجستانی تشکر کنم و بحق وزارت علوم ایشان را به عنوان «معاون دانشجویی نمونه» و حوزۀ معاونت دانشجویی ما را به عنوان حوزۀ دانشجویی نمونه تقدیر کرد. این گویای به ثمر رسیدن تلاش های این معاونت در این زمینه ها است.

دکتر بجستانی سعی کردند آرامش رو به توسعه ای را در این حوزه به وجود بیاورند

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه کارهای بزرگی در زمان دکتر بجستانی انجام شده است، انتقال و تجهیز ساختمان جدید این معاونت را نمونه ای از آن عنوان کرد و گفت: دکتر سلیمی بجستانی سعی کردند آرامش رو به توسعه ای را در این حوزه به وجود بیاورند که جای قدردانی دارد. حتی مدتی هم علیرغم مشکلاتی که بود معاونت فرهنگی و اجتماعی را دست گرفتند که در آنجا هم، جا به جایی بزرگی از نظر فیزیکی انجام دادند. ایشان یک جراحی بزرگ را در حوزۀ علوم انسانی انجام داده اند که دانشگاه را از بحرانی که بالقوه وجود داشت، نجات دادند.

او در ادامه بیان کرد: من اوایل به عنوان یک آرمان دست نیافتنی در مورد فعالیت مستمر فرهنگی در خوابگاه ها صحبت می کردم. اینکه خوابگاه های ما فقط جای خوردن و خوابیدن نباشد. بلکه مراکز تربیتی هم باشند که در آن بتوان فعالیت های فرهنگی را سامان داد. امروز به همتی که همکاران ما در حوزۀ معاونت دانشجویی دارند خوابگاه های ما مرام نامه های فرهنگی دارند. با همکاری معاونت فرهنگی برنامه های ثابت فرهنگی اجرا می شود.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به خدماتی که در خوابگاه ها ارائه می شود، افزود: وقتی که از طرف وزارت علوم برای بازدید به خوابگاه شهید سلامت آمده بودند، مسئولان می گفتند که تفاوت خوابگاه های دانشگاه شما با بعضی از خوابگاه های دانشگاه های مشهور سطح تهران بسیار است. من احساس افتخار می کردم.

دکتر لطیفی جزو مدیرانی هستند که شبانه روز پای کار هستند

سلیمی در ادامه تاکید کرد: این افتخار بزرگی است که صندوق رفاه دانشجویان اعلام کرد دانشگاه علامه طباطبائی هیچ خوابگاه درجه سه و درجه چهار ندارد. به هر حال جبر زمانه و همینطور خستگی دکتر بجستانی و فشارهای کار و برنامه های ایشان باعث کناره گیری ایشان از این معاونت شد. ما همواره مدیون زحمات ایشان هستیم.

او با اشاره به اینکه انتخاب برای معاونت دانشجویی بسیار سخت بوده است، خاطرنشان کرد: برای ما پیدا کردن جایگزینی شایسته که بتواند جای ایشان را پر کند و موجب ارتقا شود، واقعاً سخت بود. ما به سراغ همکارانمان در دانشکدۀ علوم اجتماعی رفتیم. در آنجا یکی از استادان با تجربه داشتیم که نتوانسته بودیم از پتانسیل مدیریتیشان استفاده کنیم. دکتر لطیفی یکی از السابقون دانشگاه هستند. هم به لحاظ تخصصی که دو تخصص مهم دارند که در معاونت دانشجویی کارامد خواهد بود. حوزۀ دیگر حوزۀ مربوط به ساخت و ساز و بهسازی فضاهای خوابگاهی است که در حوزۀ تخصص آقای دکتر است. ایشان جزو مدیرانی هستند که شبانه روزی پای کار هستند.

سلیمی در پایان گفت: از دکتر لطیفی خواهش کردیم ساختار برندۀ دکتر بجستانی را حفظ کنند و پیگیری جدی ای برای باقی ماندۀ کار دکتر بجستانی داشته باشند. ایشان و تمام همکاران دیگر که در این شرایط سخت قبول مسئولیت کردند، ما را مدیون خودشان کردند. این دوستان که قبول مسئولیت کردند پتانسیل بالایی دارند.

این معاونت سه شعار، مشکل گشایی، سلامت و رفاه دارد

در ادامۀ این نشست، حسین سلیمی بجستانی، معاون سابق دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: در دوران دکتر سلیمی کار کردن یک آرزو برای من بود و من به شدت به آرزویم رسیدم. معاونت دانشجویی به واسطۀ وجود شما قوام گرفت. این معاونت سه شعار، مشکل گشایی، سلامت و رفاه داشت. ما چاره ای جز مشکل گشایی نداریم. از همه مهمتر، تیمی که  در معاونت است واقعاً تیمی یک دست و بی چشمداشتی است. ما در معاونت واقعاً دانشجویان را دوست داشتیم. به نظر من خیلی زود دیر می شود. رویکرد ماشینی هم نداشتیم. سعی می کردیم یک دنیای کوچکی برای همکارانمان بسازیم که علاقه به کار ممکن تر شود.

معاون سابق دانشجویی در پایان خاطرنشان کرد: ما در معاونت کمتر جلسه برگزار می کردیم. جلسه گذاشتن به نظر بنده اسراف ذهن است. امر مهم دیگری که من خیلی نگران آن در حوزه های دانشجویی هستم «بازی های سیاسی» است. ما این بازی ها را در معاونت ممنوع کردیم. از همه مهمتر راهمان را گم نکردیم. ما صبور بودیم و شاید این عادت دیرینه و طعنه آمیز ماست که وقتی راهمان را گم می کنیم خیلی عجله داریم.

نوعی آرامش و محیطی به دور از استرس در دانشگاه شکل گرفته است

در ادامۀ این نشست دکتر لطیفی، معاون جدید دانشجویی اظهار کرد: از سالی که دکتر سلیمی تشریف آوردند و مسئولیت دانشگاه را بر عهده گرفتند، نوعی آرامش و محیط آرام در دانشگاه شکل گرفت. محیط دانشگاه محیطی بدون استرس شده است. در سطح دانشگاه های نمونه کشور رقابت وجود دارد و دکتر سلیمی توانسته است دانشگاه را در سطح اول نگه دارد.

لطیفی تاکید کرد: البته ما نباید به این وضع قانع باشیم و باید این وضعیت استمرار پیدا کند. رایزنی های زیادی با خود آقای دکتر داشتیم و سعی شد بر اساس آن جمع بندی ای که صورت گرفته و به آن صورت که صلاح دانشگاه است ما به عنوان خدمتگزاری کوچک بر سر این مسئولیت باشیم.

معاون جدید دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه افزود: این دانشگاه یک سرمایۀ انسانی بالایی دارد. چه از نظر هیئت علمی و چه از نظر دانشجویان خوب و مستعد و ما به عنوان استاد و معلم باید در دانشجویان «امید به آینده» ایجاد کنیم. سیل اخیر یک سیگنال بود برای خود ما که جامعۀ ما اگر بی توجهی به حوزه های دانش بکند چه آسیب هایی را خواهد دید.

این عضو هیئت علمی دانشکدۀ علوم اجتماعی در ادامه تصریح کرد: ما به دانشجویان خودمان این اطلاعات را می دهیم چرا که این دانشجویان کارشناسان و مدیران آینده هستند. همکاران دانشگاه علامه طباطبائی همیشه لطفشان شامل حال من بوده است. در این چند روزه که بررسی می کردم، متوجه شدم که دکتر سلیمی بجستانی واقعاً یک خانوادۀ عاطفی در اینجا درست کرده اند. یعنی سرمایۀ انسانی بسیار بالایی در اینجا چیدمان کرده اند.

لطیفی در پایان با اشاره به جلسه ای که با همکاران اداری این معاونت داشته است، بیان کرد: کارهای زیادی صورت گرفته است تا این سرمایۀ انسانی شکل گرفته است. یک مقدمه ای من در کتاب تعلیم و تربیت می خواندم، خیلی زیبا نوشته شده بود. ما الان شکاف های نهادهای اصلیمان در حال کوچک شدن است، یعنی ما حتی زبان مشترکمان با نیروهای جوانمان فاصلۀ زیادی پیدا کرده است. ما باید بتوانیم ارتباطی معنادار و پیوسته با دانشجویانمان داشته باشیم و ان شالله بتوانیم با کمک آقای دکتر سلیمی به افق های موردنظرمان دست پیدا کنیم.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *