دوشنبه، 25 شهریور 1398 23:15:00
آخرین اخبار
در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما؛

دومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی برگزار می شود

دومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی با رویکرد «سیاستگذاری باز، تعامل جامعه، نخبگان و حاکمیت» ۱۳ و ۱۴ بهمن ماه در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.

به گزارش عطنا، سیاستگذاری تعاملی، مشارکتی و یا باز، همه کلماتی است که به رویکردهای جدید سیاستگذاری اطلاق می شود که در آن گروه های ذینفع هر سیاست در لایه های مختلف در فرآیند سیاستگذاری از تعریف مسئله تا تصویب سیاست ها درگیر می شوند. از جمله اهداف این رویکرد جدید می توان به بالا رفتن شفافیت، مسئولیت پذیری متقابل و رشد و گسترش فرهنگ شهروندی اشاره نمود. در کنار این ها، برخی عوامل جدید نیز باعث شده اند که این رویکردها بیش از پیش مورد نیاز باشد، نظیر بالا رفتن قدرت شهروندان، مسطح تر شدن جامعه، دسترسی بیشتر آنها به اطلاعات به دلیل رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات، لزوم مشارکت آنها در پیاده سازی سیاست ها و شکل گیری حوزه های جدیدی که نیازمند جمع آوری اطلاعات از شهروندان است.

از جمله اهداف برگزاری این کنفرانس می توان به مطرح شدن جدیدترین دستاوردها و چالش‌های سیاست‌گذاری در عرصه نظر و عمل، پیوند نظر سیاست‌گذاری عمومی با مسائل و مشکلات عرصه‌های عمومی کشور، ایجاد فضای بحث و گفتمان بین‌رشته‌ای در بین محققان رشته‌های مختلف علاقه مند به مسائل عمومی، گسترش روابط دانشگاه و پژوهشگران حوزه مدیریت دولتی و خط مشی‌گذاری با حکومت و مراکز سیاست‌گذاری و اداره کشور، عمومی‌سازی ادبیات مدیریت دولتی و خط‌مشی‌گذاری عمومی در میان آحاد جامعه، تحلیل و بررسی بعضی تجارب سیاست‌گذاری عمومی در ایران اشاره کرد.

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *