چهارشنبه، 29 خرداد 1398 06:26:56
آخرین اخبار
اسماعیل عالی‌زاد در نشست «چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران»: (4)

«انقلاب اسلامی ایران» از برخی جهات هنوز به پایان خود نرسیده است

عضو هیئت‌علمی گروه جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: از آنجایی همچنان مسائلی سر جای خود باقی‌مانده می‌توان گفت انقلاب اسلامی ایران از برخی جهات هنوز به پایان خود نرسیده است، چراکه قانون انقلابی، قانونی است که هدف آن حفظ انقلاب و تسریع و تنظیم جریان آن باشد.

به گزارش خبرنگار عطنا، اسماعیل عالی‌زاد، ۲۷ آذر‌ماه در نشست تخصصی «چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران»؛ بازخوانی آراء و نظریه‌های جامعه‌شناختی در باب انقلاب اسلامی ایران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی (گزارش تصویری) در جایگاه دبیر این نشست، درباره بیان منشأ اصلی پرسش پرابلماتیک (مسئله‌مند)، بیان کرد: ازنظر ما اینکه در سال‌ها بعد چه چیزی حادث می‌شود، اهمیت دارد، چراکه سروکار ما با نفس تاریخ انقلاب یعنی منشأ و گذشته و سیر و تحول آن نیست، کما اینکه این مسئله نیز همچنان دارای اعتبار است.

عالی‌زاد افزود: این فتح قدرت سیاسی نشانه پایان انقلاب نیست، بلکه نشانه مرحله جدیدی در انقلاب است، یعنی مبارزه برای تعیین سرنوشت و پیامدهای انقلاب که ممکن است سال‌ها به طول انجامد، چراکه رهبران انقلابی تلاش دارند تا نهادهای سیاسی و اقتصادی پایداری ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه هدف انقلاب آزادی و ایجاد عدالت و برابری است، گفت: بنابراین کاهش میزان نابرابری در تمرکز ثروت و موقعیت اجتماعی از اهداف عالی هر انقلابی است اما اندیشمندانی همچون «جاناتان کِلی» این‌طور استدلال می‌کنند که انقلاب‌ها معمولاً قادر هستند که در کوتاه‌مدت نابرابری را کاهش دهند و در بلندمدت احتمال ظهور مجدد نابرابری وجود دارد.

این استاد جامعه‌شناسی بیان کرد: رژیم‌های پس از انقلاب سیاست صنعتی شدن را به‌طورجدی دنبال می‌کنند که همین امر موجب بازتولید نابرابری‌ می‌شود، علاوه بر این افراد برخوردار از امتیازاتی خاص، مقام‌های دولتی و صاحبان درآمدهای بالا قادر هستند تا برخی از این امتیازات را به فرزندان خود انتقال دهند، ازاین‌رو معمولاً بعد از انقلاب‌ها نظام نابرابری موروثی جدیدی ظهور خواهد کرد.

وی درباره پیامدهای یک انقلاب موفقیت‌آمیز، گفت: پیامدهای چنین انقلابی برای نخبگان روشن است اما برای توده مردم چنین نیست، انقلاب‌ها معمولاً به توده‌ها نوید عدالت و رهایی از مفاسد اقتصادی می‌دهند، اگرچه توده‌ها نیز تا حدی از این منافع سود می‌برند، اما آیا برخی بیش از دیگران از نتایج انقلاب سود نمی‌برند؟

عالی‌زاد خاطرنشان کرد: براین‌اساس از آنجایی همچنان مسائلی سر جای خود باقی‌مانده است، می‌توان گفت انقلاب اسلامی ایران از برخی جهات هنوز به پایان خود نرسیده است، چراکه قانون انقلابی قانونی است که هدف آن حفظ انقلاب و تسریع و تنظیم جریان آن باشد.

دبیر نشست تخصصی «چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران» در پایان در بیان اهداف برگزاری این نشست، اظهار کرد: ازآنجایی‌که هر انقلابی در دهه‌های بعد از پیروزی خود با فرازوفرودها و پیامدهای خاصی رو‌به‌رو است، در این نشست خواستیم تا با جنس پرسش‌هایی که پیش‌ازاین از سوی دیگران مطرح‌شده بود، آشنا شویم.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *