دوشنبه، 25 شهریور 1398 23:02:53
آخرین اخبار

عدم تناسب رشته‌ها با مشاغل از مشکلات ارتباط دانشگاه با صنعت است

akhbariبه گزارش عطنا و به نقل از روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد اخباری در کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت با بیان این‌که دانشگاه جامع علمی کاربردی برآمده از صنعت خدمات کشاورزی و فرهنگ و هنر است، اظهارداشت: در دانشگاه جامع علمی کاربردی تنها ۱۵ درصد آموزش نظری است و آن نیز به دلیل تولید دانش و علم است و دانشگاه‌های ما باید به سمتی حرکت کنند که رشته‌ها یی متناسب با مشاغل ایجاد شوند.

وی افزود: اکنون یکی از آسیب‌های دانشگاه‌ها این است که ۹۹ درصد از اقدامات از طریق نظام نظری انجام می‌شود و عرضه‌محور هستند تا تقاضامحور؛ محصول محوری نباید جزء کارهای ما باشد و این یکی از آسیب‌های نظام آموزش عالی ماست.

اخباری با اشاره به این‌که هم اکنون هشت هزار رشته در دانشگاه جامع علمی کاربردی وجود دارد، گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی تلاش کرده که تقاضامحور باشد و اکنون رشته‌های ما تقاضامحور هستند؛ اگر هشت هزار رشته وجود داشته باشد توانسته‌اند سه هزار شغل نیز ایجاد کنند.

وی عنوان کرد: اقدامات عملی دانشگاه‌ها باید جزؤ برنامه‌های ششم توسعه باشد. در برنامه ششم توسعه عنوان شده که دروس ما در دانشگاه‌ها موجب اشتغال‌زایی شود و تحصیلات به سمت اشتغال‌زایی هدایت شود .

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان کرد: باید دانشگاه‌های ما به سمت اشتغال‌زایی و نظام مهارتی قدم بردارند و دولت باید درصد دانشجویان نظام مهارتی را بالا ببرد و باید براساس نظام صلاحیت مهارت‌ها اشتغال‌زایی شود.

دکتراخباری در ادامه گفت: باید بدانیم جهت‌گیری اشتغال ما به چه سمتی است و اطلاعات بازار کار و نظام بازار حرفه‌ای داشته باشیم؛ اکنون در کشور بین راننده آموزش دیده و آموزش ندیده تفاوتی ندارد و اهمیتی به این موضوع داده نمی‌شود و این یکی از معضلات ما است.

وی افزود: دولت و استانداران باید در شورای‌های برنامه‌ریزی این مسائل را بررسی کنند. مثلا چرا در خوزستان که دارای امتیازات صنعتی و کشاورزی است، تعداد دانشجویان کشاورزی فقط هزار نفر است و چرا در این استان با این ظرفیت گردشگری، نظام آموزش خدماتی ضعیف است.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در پایان گفت: باید یکی از مصوبات کنگره امروز این باشد که دولت موظف شود در برنامه ششم توسعه کشور، نظام صلاحیت حرفه‌ای و نظام اطلاعات بازار کار را به وجود آورد تا دانشگاه‌ها بدانند در کدام جهت حرکت کنند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *