سه شنبه، 23 مهر 1398 22:00:24
آخرین اخبار
علی‌ سرزعیم در سالن ابن خلدون دانشگاه قطر اظهار کرد:‌

ادعای «ترامپ» برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران توهم است

استادیار دانشکده بیمه‌اکو دانشگاه علامه طباطبائی در نشستی با عنوان «تحریم‌های آمریکا علیه ایران، چشم‌انداز آینده» در دانشگاه قطر، گفت: ادعای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران غیرممکن و تنها یک توهم است.

به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، علی‌ سرزعیم، ۹ آبان‌ماه در نشستی با عنوان «تحریم‌های آمریکا علیه ایران، چشم‌انداز آینده» در سالن ابن خلدون دانشگاه قطر، افزود: ممکن است، تحریم‌های نفتی علیه ایران صادرات نفت کشور را تحت تأثیر قرار دهد اما مانع از کاهش درآمدهای ارزی ایران خواهد شد.

وی در توضیح این تحلیل گفت که افزایش قیمت نفت، درآمدهای ایران را افزایش داده است، ضمن آنکه بخشی از درآمدهای ایران ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی است که اساساً تحریم‌پذیری کمتری دارند و می‌توان آن را به‌صورت غیرمتمرکز فروخت.

استادیار دانشگاه علامه طباطبائی با تأکید بر اینکه تصور دولت آمریکا برای به صفر رساندن انرژی صادراتی توهم و باطل است، اظهار داشت: گزارش یک مرکز مطالعاتی وابسته به آکسفورد نشان می‌دهد که کاهش صادرات نفت ایران قطعاً کمتر از میزانی که در مرحله قبلی تحریم‌ها اعمال شده بود، نخواهد شد.

سرزعیم افزود: اگرچه برخی از اعضای دولت ترامپ مانند جان بولتون دوست دارند، ترامپ به ایران حمله نظامی کند اما با توجه به رفتارهای تاجرمآبانه ترامپ این موضوع فعلاً دور از ذهن است.

وی در ادامه با اشاره به همکاری‌های اقتصادی ایران با اروپا بعد از خروج دولت آمریکا، گفت که اروپا دارای منافع زیادی از ادامه همکاری با ایران است؛ آنها از یک‌جهت می‌خواهند نقش خود را در دیپلماسی منطقه‌ای و جهانی ایفا کنند و از سوی دیگر می‌دانند که در صورت پیشبرد اهداف آمریکا علیه ایران، نوبت به اتحادیه اروپا، چین و روسیه هم خواهد رسید چنانکه مشاهده می‌کنیم ترامپ از اکنون اقدامات خود علیه چین و تا حدودی روسیه را آغاز کرده است.

سرزعیم درعین‌حال اظهار داشت؛ منصرف شدن اروپا برای همکاری با ایران به معنای پایان همکاری‌های ایران هم خواهد بود.

استاد دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه اظهارات خود گفت: به نظر من حتی کشورهای عربی هم باوجودی که در ظاهر با آمریکا همراهی می‌کنند، اما به نیات واقعی ترامپ آگاه هستند و می‌دانند که او به‌زودی به سراغ آنها هم خواهد رفت و بسیار بیش از آنکه اکنون وجود دارد از آنها پول طلب می‌کند.

وی در خصوص احتمال مذاکراه ایران و آمریکا هم گفت که تهران اعلام کرده است برای هرگونه گفت‌وگویی ترامپ باید به تعهداتی که درگذشته زیر پا گذاشته بازگردد و تا زمانی که او به تعهدات دولت آمریکا اعتنایی ندارد، طرح مذاکره تنها فریب افکار عمومی است.

نشست دانشگاه قطر که با مشارکت مرکز مطالعات شبکه الجزیره، الجزیره مباشر و مرکز مطالعات خلیج‌فارس دانشگاه قطر برگزار شد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *