دوشنبه، 2 اردیبهشت 1398 11:45:47
آخرین اخبار
کیومرث فرحبخش:

دانشجویان به حمایت عاطفی خانواده نیاز دارند

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبائی گفت: اینگونه نیست که خانواده‌ها تصور کنند همین که فرزندشان وارد دانشگاه شد نیاز به هیچ‌گونه مراقبت و حمایتی ندارد.

به گزارش عطنا، کیومرث فرحبخش در گفت‌وگو با آنا، درباره تعامل خانواده و دانشگاه اظهار کرد: متأسفانه در زمینه تعامل دانشگاه و خانواده کار مثبتی انجام نشده و نیاز به اقدامات بسیاری احساس می‌شود و هنوز در ابتدای راه قرار داریم.

وی افزود: بسیاری از خانواده‌ها تصور می‌کنند همین که فرزندشان وارد دانشگاه شد نیاز به هیچ‌گونه مراقبت و حمایتی ندارد، درحالی‌که اینگونه نیست و انسان در تمام مراحل زندگی نیاز به حمایت و همکاری خانواده دارد.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: در نظر داریم برای ارتباط خانواده و دانشگاه طرح‌هایی را اجرا کنیم که این ارتباط به‌صورت مؤثر شکل بگیرد و مراقبت خانواده‌ها نسبت به دانشجویان بیشتر شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه منظور از مراقبت، کنترل و برخورد پلیسی نیست، ادامه داد: وظیفه خانواده این است که از وضعیت فرزند خود مطلع باشند و بدانند که فرزندشان از نظر عاطفی و روحی چه نیازهایی دارد و کارکردهایی که خانواده باید در دوره جوانی فرزندشان داشته باشند را ایفا کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: قاعدتاً وقتی فرد عضو خانواده است، هم برای خود او هم برای خانواده، اهمیت دارد که وضعیت روحی چگونه است. اگر از یکدیگر مراقبت نکنیم و هر کس راه خودش را برود، جامعه دچار اختلال می‌شود.

فرحبخش با بیان اینکه عده‌ای به این باور که مراقبت از سوی خانواده نیاز نیست دامن می‌زنند، خاطرنشان کرد: برخی اینگونه القا می‌کنند که مراقبت خانواده از دانشجویان، استبداد و فشار بر عضو خانواده است. شیوه مراقبت باید مهربانانه، صمیمانه و از راه درست باشد. این بدین معناست که خانواده نسبت به عضو خود تعهد و احساس مسئولیت دارد. اصلاً اینگونه نیست که بخواهند فرزند خود را تحت محدودیت قرار بدهند. مسلماً روش‌های زورگویانه و خشن برای مراقبت از فرزند جوابگو نیست. ولی هر عضو خانواده باید این احساس را داشته باشد که از سوی تک‌تک اعضای خانواده خود حمایت می‌شوند و نسبت به آنها نیز تعهد داشته باشند و در چارچوب ارزش‌های خانوادگی رفتار کنند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *