یکشنبه، 11 خرداد 1399 09:22:06
آخرین اخبار
جمشید پژویان:

برای حفظ اعتبار و قدرت وام دهی، سرمایه بانک صنعت و معدن باید افزایش یابد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: برای حفظ اعتبار و قدرت وام‌دهی، باید سرمایه بانک صنعت و معدن به‌عنوان یک بانک توسعه‌ای پیشرو در عرصه اقتصاد کشور افزایش یابد.

به گزارش عطنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، جمشید پژویان، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی، بابیان این مطلب افزود: نقش بانک‌های توسعه‌ای، خصوصاً بانک صنعت و معدن در تأمین مالی طرح‌های صنعتی و معدنی یک نقش کلیدی است و ما باید با حمایت از بانک توسعه‌ای صنعت و معدن و افزایش سرمایه این بانک، کاری کنیم که بتواند با تخصص و مدیریت کارآمد خود صنایع و معادن کشورمان را به موقعیت مطلوب برساند.

پژویان بیان داشت: با توجه به نرخ ارز سامانه نیما اکثر بانک‌ها باید سرمایه خود را افزایش دهند و در ابتدای امر دولت خود باید پیش‌قدم شود و بدهی شرکت‌های دولتی به بانک‌های تخصصی پرداخت شود چراکه بانک‌های تجاری امکان جذب سپرده‌های مردم را دارند اما بانک‌های توسعه‌ای و تخصصی به دلیل ماهیت خود به دنبال سود نیستند و بنابراین امکان پرداخت سودهای ویژه و افزایش جذب سپرده را ندارند و برای افزایش سرمایه نیازمند منابع تخصیص‌یافته از سوی دولت هستند.

وی گفت: شرایط به‌گونه‌ای است که اغلب بانک‌ها، بنگاه‌های بزرگ و اموال مازاد خود را واگذار می‌کنند و می‌توانند از محل فروش این اموال سرمایه خود را افزایش دهند البته برای توانمندسازی بانک‌ها، برنامه کوتاه‌مدت نداریم و در بهترین حالت باید برنامه‌های میان‌مدتی برای بهبود شرایط بانک‌ها و بخش صنعتی کشور به اجرا درآید.

این صاحب‌نظر اقتصادی اضافه کرد: دولت‌ها باید بکوشند مسیر توسعه صنعتی را باز و راه گذر از شرایط رکود و تورم را هموار سازند و راهکار این مهم، افزایش کارآیی صنعت و بازده واحدهای صنعتی و همچنین بالا بردن اشتغال و بهره‌وری نیروی انسانی است.

وی افزود: صنایع ما باید به سمت افزایش کیفیت و هزینه پایین تولید بروند تا در شرایط تحریم صنعت نفت، توان رقابتی خود را بازیابیم و به سمت صادرات محصولات غیرنفتی برویم. سلطه بخش دولتی بر بخش خصوصی باید خاتمه یابد و بانک صنعت و معدن نیز با ورود به این عرصه می‌تواند نقش مهمی ایفا کند به‌طوری‌که با اختصاص تسهیلات و حمایت از بخش خصوصی از خام فروشی نفت و منابع کشور کاسته و موجب ایجاد ارزش‌افزوده شود.

پژویان تأکید کرد: این بانک نقشی بسیار حیاتی دارد و نباید اجازه دهد بخش صنعت و معدن به دلیل نوسانات نرخ ارز و ناتوانی در تأمین سرمایه در گردش، زمین‌گیر شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *