سه شنبه، 23 دی 1399 09:45:57
مهدی تقوی:

قیمت دلار به فروش نفت بستگی دارد

رئیس سابق بانک مرکزی قیمت ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و اگر رئیس‌کل فعلی بانک مرکزی بتواند قیمت دلار را به زیر هشت هزار تومان برساند، شاهکار است و البته به میزان صادرات نفتی ما بستگی دارد.

به گزارش عطنا، مهدی تقوی، استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبائی، در یادداشتی در آرمان امروز، به موضوع درآمد نفتی و قیمت دلار پرداخته است که در ادامه آن را با هم می‌خوانیم:

اگر آمریکا بر سر فشار بر اروپا برای پذیرفتن تحریم‌های ایران ناکام و تنها بماند، اروپا بر سر تعهد برجامی خود با ایران باقی می‌ماند.

دونالد ترامپ بیشتر شبیه دیوانه‌ای است که صلاحیت ریاست جمهوری هم ندارد و بیشتر موضع‌گیری‌هایش هم بر پایه زدوبند و رندبازی است. وزیر خارجه دولت اوباما، جان کری در قضیه برجام حضور مستمر داشت و این تعهدنامه را تائید کرد اما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا تنها برای اینکه نمایش دهد کاری کرده است، با بهانه‌جویی از آن خارج شد و ایران را تحت‌فشار و تحریم قرار داد.

ازجمله تحریم‌های ترامپ، تحریم نفتی است که البته امیدواریم وضع به‌گونه‌ای که ترامپ می‌خواهد، پیش نرود و بتوانیم مقدار قابل‌ملاحظه‌ای نفت صادر کنیم تا ارز دریافت کنیم و درآمد خارجی داشته باشیم.

قیمت نفت نسبت به گذشته افزایش یافته و حدود ۷۰ دلار است و حتی اگر کمتر هم بفروشیم با قیمت فعلی جبران می‌شود. کشورهایی نظیر ژاپن و استرالیا که تحریم‌های ترامپ را قبول نکردند خریدار نفت ایران هستند. قیمت دلار در حال کاهش است و اگر بتوانیم نفت بفروشیم و ارز بیشتری دریافت کنیم، فشار کمتری بر اقتصاد شاهد هستیم.

رئیس سابق بانک مرکزی قیمت ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و اگر رئیس‌کل فعلی بانک مرکزی بتواند قیمت دلار را به زیر هشت هزار تومان برساند، شاهکار است و البته به میزان صادرات نفتی ما بستگی دارد.

دولت با درآمد بیشتر دلاری می‌تواند پول بیشتری منتشر کند و درواقع از این درآمد ملی برای پوشش کسری بودجه خود بهره ببرد. با رصد هرروزه قیمت ارزهای خارجی به‌رغم اینکه روز بیست و سوم ماه جاری بدون تغییر بوده است اما روز بیست و چهارم یورو و دلار استرالیا کاهش داشته‌اند و وضع بهتری داشته‌ایم. قبل از این ارقام بالاتری را شاهد بودیم و مثلاً در تاریخ چهارم مهرماه فروش دلار آمریکا ۱۶ هزار و ۱۷۰ تومان بود؛ اما اکنون قیمت خریدوفروش یورو و دلار استرالیا کاهش یافته است.

فراموش نکنیم که حسن روحانی تورم بالای ۴۰ درصدی دولت قبل را به هشت و نیم درصد رساند و اکنون کمی بالاتر از ۱۰ درصد است. هرچند ازنظر جامعه کاهش تورم ملموس و مشهود نیست اما استناد ما به مرکز آمار ایران است که با مقایسه قیمت‌ها نرخ تورم را استخراج می‌کنند و امیدواریم که آمارها صحیح باشند. عموم نمی‌توانند تورم را محاسبه کنند. افزایش حقوق کارمندان در سال جاری ۱۰ درصد بوده و قدرت خرید به نسبت تورم بالای ۱۰ درصد، کمتر شده است. امیدواریم با پایین آمدن تورم وضع اقتصادی و معیشت مردم بهتر شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *