شنبه، 31 فروردین 1398 07:38:43
آخرین اخبار
مهدی تقوی مطرح کرد:

مالیات برعایدی سرمایه ابزار جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی مسکن

استاد پیشکسوت دانشگاه علامه طباطبائی گفت: فاصله و شکاف بین تورم عمومی و تورم مسکن باعث شده است تا بازار مسکن به محل مناسبی برای سوداگری تبدیل شود. مالیات بر عایدی سرمایه یک ابزار مهم برای جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی مسکن است و مانع از سرمایه‌ای شدن این کالای اساسی می‌شود.

به گزارش عطنا به نقل از مقاومتی‌نیوز، دکتر مهدی تقوی، اقتصاددان و استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبائی، مالیات بر عایدی سرمایه را ابزاری برای جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی و غیرمنطقی مسکن دانست.

عایدی حاصل از سرمایه باید در حکم درآمد قرار گیرد

استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: مالیات بر عایدی سرمایه هنگامی تحقق پیدا می‌کند که با خرید دارایی و بدون ایجاد ارزش‌افزوده بر روی آن دارایی، سودی از فروش دارایی به سبب افزایش قیمت آن حاصل می‌شود.

وی افزود: خرید و فروشی که صورت گرفته است مانند یک شغل و محل کسب درآمد محسوب می‌شود و بایستی مشمول مالیات شود.

مالیات برعایدی سرمایه ابزار جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی مسکن

دکتر تقوی با ارائه مثالی از میزان قیمت مسکن در دهه ۵۰ خاطرنشان کرد: در دهه ۵۰ قیمت یک ملک یا آپارتمان ۱۲۰ متری در حدود ۳۷۵ هزار تومان بود. تصور این قیمت برای آپارتمان اکنون مشکل است.

وی افزود: افزایش قیمت مسکن به‌مراتب بالاتر از تورم عمومی پشت سر گذاشته در دولت‌های قبلی است. لذا مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند ابزار ثمربخشی برای جلوگیری از این فاصله زیاد بین تورم عمومی و تورم مسکن باشد.

ابهامات مطرح‌شده پیرامون CGT صحیح نیست

استاد دانشگاه علامه طباطبائی با رد ادعاها و ابهامات مطرح‌شده در جریان بررسی مالیات بر عایدی سرمایه طی سال ۹۳ گفت: ادعای افزایش قیمت در اثر اعمال این مالیات و یا ایجاد رکود در بازار صحیح نیست.

وی افزود: قانون عرضه و تقاضا پاسخگوی این ابهامات است. درواقع با افزایش عرضه مسکن و رونق ساخت‌وسازها، قیمت مسکن کاهش خواهد یافت. البته افزایش قیمت در اثر افزایش قیمت مصالح طبیعی است.

مسکن نباید محلی برای سوداگری باشد

دکتر تقوی درباره لزوم جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن گفت: در درجه اول باید گفت که مسکن به‌عنوان یک کالای اساسی به‌هیچ‌وجه نباید محلی برای سوداگری باشد. البته مالیات بر عایدی سرمایه بر روی تقاضای مصرفی و خانه اصلی افراد قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: یک زمانی به دلایلی ساخت‌وساز بسیار زیاد شد و خانه‌های خالی افزایش چشمگیری داشتند و در پی آن سرمایه‌های مولد به خاطر شرایط اقتصادی به سمت راکد شدن و سرمایه‌ای شدن حرکت کردند.

مالیات بر عایدی سرمایه مانع از سرمایه‌گذاری‌های مولد نیست

دکتر تقوی در مورد صحبت یکی از مسئولین درباره مالیات بر عایدی سرمایه که آن را تهدید سرمایه تلقی کرده بود، اظهار داشت: این تحلیل از مالیات بر عایدی سرمایه نادرست است. چراکه مالیات بر عایدی سرمایه اگر در حوزه مسکن اعمال شود از سرمایه‌گذاری‌های مولد جلوگیری نمی‌کند.

وی افزود: این مالیات هیچ‌گونه مشکلی در بازار مسکن ایجاد نخواهد کرد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *