شنبه، 31 فروردین 1398 07:33:03
آخرین اخبار
مهدی تقوی:

در ۱۳ آبان نباید از نقشه کسانی که کاسب تحریم هستند غافل شد

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تحریم‌های سال ۱۳۹۰، در حقیقت تحریم‌هایی بود که همسویی همه جهانیان را به همراه داشت و از این منظر فشاری شدید به کشور وارد می‌شد اما امروز این اتفاق رخ نداده و می‌بینیم که اروپا درصدد است راه خود را از آمریکا جدا کند.

به گزارش عطنا به نقل از خبرگزاری تدبیر و امید بازار ارز پس از اجرای تحریم‌های ۱۳ آبان به کدام سو حرکت خواهد کرد؟ رشد مداوم قیمت؟ قفل شدن معاملات و فریز قیمت‌ها؟ تداوم روند کنونی و حرکت بر کانال ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان؟ این‌ها سؤالاتی است که این روزها بسیاری از مردم می‌پرسند.

رئیس‌جمهوری اخیراً بارها و بارها تأکید کرده است که اتفاق تازه‌ای در سیزدهمین روز آبان در انتظار ایران نیست و آمریکا هر آنچه  در چنته داشته است، در تحریم‌های مردادماه اجرایی کرده است.

وی می‌گوید نه تحریم جدیدی در کار است و نه اتفاق تازه‌ای رخ خواهد داد چراکه تحریم‌های ۱۳ آبان قبل از سیزده مهرماه اعمال شده است اما بازار ارز آیا التهاب تازه‌ای را در این میان پذیرا خواهد بود؟

خروج یک‌جانبه ترامپ از برجام، جهان را در معرض آزمونی تازه قرار داده است. مهدی تقوی، استاد دانشگاه علامه طباطبائی می‌گوید: تفاوت فشاری که اینک آمریکا به ایران وارد می‌کند با فشارهای پیشین در این است که امروز نه‌تنها همراهی و اجماع جهان را به همراه ندارد بلکه با نگاه منفی شرکای سابق خود روبروست. با نگاه منفی کسانی که معتقدند این آمریکاست که نمی‌خواهد روابطش را با جهان عادی کند، نه ایران.

وی ادامه داد: طبیعتاً این فاصله و شکاف محسوس فرصتی بی‌نظیر برای ایران تلقی می‌شود تا بتواند مشکلات خود را با تکیه بر آن برطرف کند.

استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: تحریم‌های سال ۱۳۹۰، در حقیقت تحریم‌هایی بود که همسویی همه جهانیان را به همراه داشت و از این منظر فشاری شدید به کشور وارد می‌شد اما امروز این اتفاق رخ نداده و می‌بینیم که اروپا درصدد است راه خود را از آمریکا جدا کند.

وی گفت: در این عرصه از دو منظر می‌توان آینده بازار را موردبررسی قرار داد. وضعیت حقیقی ما نشان می‌دهد که ما در موقعیت بهتری نسبت به گذشته قرار داریم اما وضعیت ذهنی جامعه این گواهی را نمی‌دهد. در حقیقت تلاش برای تخریب از طریق بالا بردن سطح انتظارات از یک‌سو و همچنین خط بطلان کشیدن بر هر دستاوردی، نظیر همان‌که بر برجام  رفت، باعث شده است سرمایه اجتماعی در ایران آسیب ببیند ازاین‌رو ما هرچند در موقعیت بهتری هستیم اما نمی‌توانیم از این وضعیت به نفع خود بهره‌برداری کنیم.

سد دلار کی شکست؟

بررسی وضعیت بازار آزاد ارز در ایران نشان می‌دهد سد مقاومتی دلار از نیمه‌های دی‌ماه ترک برداشت، درست وقتی زمزمه خروج ترامپ از برجام در محافل سیاسی و اقتصادی پیچیده بود، بازار ارز بنای افزایش قیمت را گذاشت و آن زمان بدبینانه‌ترین برآوردها حکایت از آن داشت که دلار روی ۵ هزار تومان می‌ایستد. اتفاقی که رخ نداد، دلار در مسیر حرکت ۹ ماهه خود بارها پیشروی کرده و سد مقاومت ذهنی جامعه را پشت سر گذاشته است.

هنوز موعد خروج ترامپ نرسیده بود که سیف، رئیس‌کل سابق بانک مرکزی تأکید کرد که در دل تعطیلات نوروز، برخی تعطیلی به خود ندیدند و معاملات ارز رونق فراوانی داشت، قیمت‌ها در حالی بالا می‌رفت که بنایی برای فعالیت اقتصادی نبود.

۲۱ فروردین‌ماه اما روز دیگری بود. دلار به نزدیکی ۵ هزار تومان رسیده بود که رئیس‌کل بانک مرکزی خبر از اجرای برنامه تک‌نرخی شدن ارز داد و گفت: دلار ۴۲۰۰ تومان، به‌صورت تک‌نرخی است.

ماشین تورم به راه افتاده بود و بازار در عین گیجی از سرعت وقایع سعی داشت خود را با آنچه می‌گذشت تطبیق دهد. در این میان تلاش عده‌ای برای بر هم زدن بازار نشان می‌داد دست‌هایی درصددند با گل‌آلود کردن آب ماهی بگیرند.

ایران از پس تحریم برمی‌آید

بحران ارزی ۹۷ حالا دو رئیس به خود دیده است، یکی سیف که نامه‌نگاری‌هایش با مقامات دیوان محاسبات و … فضای خبری را به خود مشغول کرده و دیگری همتی که وعده آرام کردن بازار ارز و مهار غول سرکش تورم را داده است. از فروردین تاکنون بخشنامه‌های متعددی صادر شد، مدیران متعددی تغییر کردند و حالا وزارتخانه‌های مهم اقتصادی بی وزیر در میانه تاخت‌وتاز بحران، روز را به شب می‌رسانند و قرار است هفته آینده تکلیف وزرای تازه دولت روشن شود تا دولت با دست پرتر مقابله با تحریم را پیش ببرد.

تقوی در این خصوص می‌گوید: نباید از نقشه کسانی که کاسب تحریم هستند غافل شد، این‌ها به سود حداکثری می‌اندیشند اما همان‌طور که گفتم بانک مرکزی جزییات برنامه خود را برای مقابله با شرایط پیش رو اعلام نکرده، مطمئناً دست دولت و بانک مرکزی برای مقابله با شرایط پیش رو پر است.

  وی گفت: من به‌عنوان یک معلم اقتصاد این رویه را در عدم اعلام همه جزییات تائید می‌کنم چراکه دشمنان ما با اطلاع کامل از برنامه‌ها می‌توانند خود را برای ضربه زدن آماده کنند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *