شنبه، 27 مهر 1398 20:11:54
آخرین اخبار
امرالله امینی:

دلالان، بازار کنونی خودرو را آشفته کرده‌اند

 عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: عامل اصلی آشفته بازار کنونی خودرو، دلالان و واسطه‌ها هستند که بیشترین تقاضاها را به خود اختصاص داده و به دنبال کسب سود بیشترند.

به گزارش عطنا به نقل از  ایرنا، امرالله امینی، اقتصاددان و  عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی در این رابطه افزود: حاشیه قیمتی که در بازار خودرو ایجاد شده است تحت تأثیر همین مسئله است و بخش زیادی از آن به فعالیت دلالان برمی‌گردد.

به گفته وی، نیاز و تقاضای واقعی مردمی برای خودرو وجود دارد اما ازآنجایی‌که واسطه‌ها به دنبال سود هستند، مصرف‌کنندگان بلاتکلیف مانده‌اند.

این اقتصاددان ادامه داد: قیمت‌های خودرو در بازار آزاد شرایط نامشخصی دارد به‌گونه‌ای که در مقایسه با سه ماه پیش، نرخ خودروهای خارجی ۲ تا سه برابر و داخلی‌ها بین ۴۰ تا ۶۰ درصد رشد داشته است.

وی، یکی از مشکلات خودروسازان در این بخش را مشکلات ارزی و قیمت‌های آن اعلام کرد و گفت: خودروسازان نیز در شرایط کنونی به دنبال واقعی کردن قیمت خودروها هستند.

امینی در ادامه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دلایل استراتژیک و صنعتی نیازمند صنعت خودرو است، اما این صنعت همواره متأثر از سیاست‌های کلان اقتصادی مثل نرخ ارز، واردات و غیره است که سبب شده استراتژی‌ها در مسیر درست قرار نگیرد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *