دوشنبه، 2 اردیبهشت 1398 11:42:45
آخرین اخبار
منصور غلامی:

فضای بدون تنش، شرط اساسی توسعه علمی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه همواره مدافع عقلانیت و سیاست مدبرانه بوده و ایجاد فضای بدون تنش شرط اساسی برای توسعه علمی کشوراست.

به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز یکشنبه در آیین آغاز سال تحصیلی با حضور رئیس‌جمهوری در دانشگاه تهران گفت: دانشگاه در تلاطم‌های دی‌ماه سال قبل با درایت لازم از هرگونه موج‌آفرینی پرهیز کرد و این مطالبات را مورد تحلیل و مداقه عالمانه قرار داد.

وی ادامه داد: وزارت علوم، رسالت خود را در سطوح چندگانه بین‌المللی، ملی و محلی تعریف می‌کند و دانشگاه به‌عنوان نهادی که بالاترین سطح اجتماعی در بین مردم را دارد حفظ وحدت را جزو آرمان‌های خود می‌داند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نظام آموزشی و علمی همواره نهادی تغییر آفرین، اثرگذار و متعهد به آرمان‌های دینی بوده است و سهم آن‌ها در تحقق انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی، پیشرفت و توسعه کشور سهمی درخور توجه بوده که استمرار آن درگرو بالندگی و حفظ جایگاه نهاد دانشگاه است.

غلامی افزود: قرار گفتن دانشگاه‌ها در مرزهای دانش و رقابت با مراکز علمی جهان و شریک شدن در تولید علمی از مسیرهای جدی است.

وی ادامه داد: نهاد دانشگاه مسئول انتقال فرهنگ ملی و دینی است و تنها مرکز تولید علمی و مادی نیست و نهادی اجتماعی و فرهنگی است که با کارویژه فرهنگ‌پذیری عمل می‌کند و مهم‌ترین آن تولید انسانی آگاه و فرهیخته است.

وزیر علوم با اشاره به دستاوردهای علمی دانشگاه‌ها گفت: ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی، در بین ۲۵ کشور برتر علم دنیا با رشد ۸.۹ درصد رتبه اول رشد نسبی علم را به دست آورد و کشورهای روسیه و چین به ترتیب با ۶.۶ درصد و ۴.۳ درصد رتبه‌های دوم و سوم را داشتند که نشانگر تلاش دانشگاهیان دانشجویان و اساتید است.

غلامی افزود: رقابت علمی ایران در مجموعه کشورهای درحال‌توسعه نبوده بلکه با کشورهای توسعه‌یافته، صورت می‌گیرد و به همین منظور رشد علمی کشور بر اساس مقالات ثبت شده در پایگاه‌های معتبر دنیا طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ میلادی صعودی بوده است.

وی گفت: مقالات ثبت شده در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۲ رشد ۳۴ درصدی را تجربه کرده که در منطقه رتبه اول و در بین کشورهای غیر متعهد بعد از کشور هند قرار داریم.

وزیر علوم گفت: فضای نقد و انتقاد بسیار سازنده است ولی نباید از دستاوردهای امیدبخش و حاصل تلاش اساتید غفلت کرد تا امید آن‌ها تضعیف شود.

وی افزود: در حوزه علم و فناوری در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۸ دانشگاه کشور در رتبه‌بندی تایمز و بیش از ۲۲ دانشگاه در کشور در رتبه‌بندی لایدن قرار گرفتند.

وزیر علوم گفت: در حوزه دستاوردهای فناورانه و دانش‌بنیان در سال ۹۶ در رده ۷۵ ارزیابی شدیم که آن‌هم به دلیل حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار مراکز علمی است، ۴۳ پارک علم و فناوری حامی شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان در کشور فعال است.

غلامی با بیان اینکه دانشگاه نمی‌تواند دیگر دانشگاه دهه پیش باشد، گفت: دانشگاه برای حفظ موقعیت خود باید در ساختار و برنامه‌ریزی خود را تضمین کند و تعادل بین نیاز، منابع، شرایط محیطی و پایداری درخور توجه است.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی، بررسی و بازنگری در آموزش عالی جزو برنامه‌های جدی دولت بوده است، افزود: دولت تلاش دارد تا با حمایت از مراکز علمی و ماموریت گرا کردن و هم‌افزایی امکانات پراکنده در سطح کشور اتفاق بیفتد.

وزیر علوم بابیان اینکه دانشگاه‌ها توجه به حل مسائل و مشکلات کشور درزمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و زیست‌محیطی را در برنامه‌های خود دارند و در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی از ظرفیت‌های انجمن‌های دانشجویی بهره‌مند می‌شوند، افزود: توانمندسازی دانشجویان در این حوزه‌ها کارساز است.

وی در پایان اظهار داشت: دانشگاه سنتی عمر خود را همواره در عرصه‌های مختلف طی کرده و نیازمند نوسازی علمی به‌منظور تأمین مطالبات بر اساس نیازهای جدید است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *