پنجشنبه، 6 تیر 1398 14:09:33
آخرین اخبار
كیلیان امباپه؛ ابرستاره فوتبال

به پادشاه جدید سلام کنید

امباپه درحالی‌که هنوز بیست سالش نشده، یک رهبر است. نمی‌تواند شکست را بپذیرد و هر کاری برای تیمش می‌کند. او از فوتبال بازی کردن لذت می‌برد و دوست دارد مردم نمایشش را تحسین کنند. به‌وضوح هر بازی بهتر از بازی قبل می‌شود و حالا هر کسی می‌تواند تشخیص بدهد که بهترین فوتبالیست جهان در سال‌های آینده چه بازیکنی خواهد بود.

به گزارش عطنا به نقل از اعتماد، خیلی‌ها استرس داشتند فوتبال بعد از رونالدو و مسی دچار رکود شود. حق هم داشتند. رونالدو و مسی استانداردهای جدیدی در فوتبال خلق کردند و کمتر رکوردی در فوتبال جهان است که برای یکی از آن‌ها یا به‌صورت مشترک برای جفتشان نباشد؛ اما ظهور کیلیان امباپه تا حد زیادی از این نگرانی‌ها کاسته است.

پیش‌تر تصور می‌شد این نیمار جونیور است که خود را به‌عنوان ابرستاره بعد از مسی و رونالدو مطرح می‌کند، اما این برزیلی نتوانست روند خوبش را حفظ کند و انتخاب‌های اشتباه و خودخواهی زیاد باعث شد او از مسیر ابرستاره شدن فاصله بگیرد و در مراسم انتخاب بهترین‌های فیفا حتی یک رأی هم به او داده نشود.

گرت بیل ولزی فوق‌العاده بااستعداد است، اما او هم در مسیر تبدیل‌شدن به یک ابرستاره کم آورد و بدنش به او اجازه خودنمایی نداد. مصدومیت‌های پیاپی بیل را از جمع بهترین‌ها دور کرد. در دوران ۱۰ ساله سلطنت مسی و رونالدو بر فوتبال، به‌جز بیل و نیمار، ستاره‌هایی مثل ابراهیمویچ و ادن آزار هم سعی داشتند خودشان را در جرگه برترین‌ها جا بدهند؛ اما اختلاف سطح فاحشی با این دو داشتند و دارند. آنتوان گریزمن، پائولو دیبالا، محمد صلاح، نانی، بویان کرکیچ، مارکو آسنسیو، ایسکو، استرلینگ، هری کین و چندین نام دیگر هم در رسانه‌ها به‌عنوان کسانی مطرح شدند که امکان دارد روزی به جایگاه والای رونالدو و مسی برسند؛ اما زمان ثابت کرد آن‌ها در حد این دو نخواهند شد.

به نظر باید کم‌کم به پادشاه جدید فوتبال سلام کنیم. زیاد بودند جوان‌هایی که یک سال یا دو سال درخشیدند و بعد رفته‌رفته از صحنه فوتبال محو شدند؛ اما کیلیان امباپه متفاوت از همه آن‌هاست. او چیزی در وجودش دارد که کمتر بازیکنی پیش از او از خودش به نمایش گذاشته بود.

امباپه درحالی‌که هنوز بیست سالش نشده، یک رهبر است. نمی‌تواند شکست را بپذیرد و هر کاری برای تیمش می‌کند. او از فوتبال بازی کردن لذت می‌برد و دوست دارد مردم نمایشش را تحسین کنند. به‌وضوح هر بازی بهتر از بازی قبل می‌شود و حالا هر کسی می‌تواند تشخیص بدهد که بهترین فوتبالیست جهان در سال‌های آینده چه بازیکنی خواهد بود.

ستاره‌ای که پاری‌سن‌ژرمن او را از چنگ رئال مادرید درآورد و به احتمال فراوان تا سال‌های سال او را حفظ خواهد کرد. پروژه پاریس قرار بود روی هنر نیمار بنا شود، اما الخلیفی هم خوب می‌داند که ستاره دوم تیمش، امید اول هواداران است و حالا نیمار که از بارسا خارج شد تا زیر سایه مسی نباشد، زیر سایه کیلیان امباپه قرار گرفته است.

فوتبالیست‌های زیادی عکسشان روی جلد مجله تایم نرفته است. رسانه‌ها نوشته‌اند امباپه بعد از مسی، نیمار و بالوتلی چهارمین فوتبالیستی است که عکسش روی جلد این مجله معتبر رفته است. تحقیقات بیشتر البته نشان داد که دیوید بکام، زین‌الدین زیدان، سون هیونگ مین و بنی مک‌کارتی هم پیش‌تر روی جلد این مجله رفته‌اند، اما نه روی جلد اصلی و در پخش جهانی.

صحنه‌ای از خوشحالی بازیکنان تیم ملی زنان امریکا هم دیگر تصویر فوتبالی روی جلد مجله تایم است. به‌هرحال، امباپه حالا روی جلد یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین نشریات جهان رفته و خیلی از کسانی که فوتبال را دنبال نمی‌کنند هم او را می‌شناسند.

کریستیانو رونالدو در سن امباپه، ستاره چندان شناخته شده‌ای نبود و کسی از او به‌عنوان یکی از برترین‌های جهان یاد نمی‌کرد. لئو مسی اما در نوزده‌سالگی، دومین سال درخشش در ترکیب بارسا را سپری می‌کرد. نشریه مارکا به مقایسه آمار امباپه و لیونل مسی در سن ۱۹ سال، ۹ ماه و ۲۰ روز پرداخته است. به‌وضوح مشخص است که امباپه آمار بهتری دارد. او تاکنون موفق به زدن ۶۷ گل رسمی شده و این در حالی است که اعجوبه آرژانتینی در این مقطع تنها ۲۰ گل به ثمر رسانده بود.‌

امباپه ۱۶ سال و ۳۴۷ روز داشت که اولین بازی‌اش برای موناکو را انجام داد اما مسی در ۱۷ سال و ۱۴ روزگی. امباپه ۳۷ گل در لیگ به ثمر رسانده و مسی ۱۵ گل. امباپه ۱۲ گل در چمپیونز لیگ به ثمر رسانده و مسی تا سن او فقط دو بار گل‌زنی کرده بود. مهم‌تر از همه، امباپه با تیم ملی فرانسه قهرمان جهان شده و یازده گل ملی دارد، اما مسی هنوز هم موفق به قهرمانی در جام جهانی نشده و در سن امباپه تنها دو گل ملی به ثمر رسانده بود.

البته به نظر می‌رسد امباپه راه و رسم ستاره بودن را یاد گرفته است. او اخیراً در مصاحبه‌ای اعلام کرده: «زندگی من به‌طورکلی زیر رو شده است. من بسیار خوشحال هستم و اکنون آن طوری زندگی می‌کنم که همیشه آرزویش را داشتم. فکر می‌کنم دلم برای برخی از کار‌ها تنگ شده است. دیگر وقتی به مانند دوران نوجوانی ندارم که مثل بقیه آدم‌ها با دوستانم بیرون بروم و خوش بگذرانم. من یاد گرفته‌ام که بزرگ‌ترین و بهترین بازیکنان جهان، فروتن‌ترین آن‌ها هستند. کسانی که به بقیه بیشترین احترام را می‌گذارند. شما همیشه باید قدرت درک شرایط را داشته باشید. سه نکته بسیار مهم وجود دارد. احترام، فروتنی و شعور.»

هوگو لوریس، کاپیتان تیم ملی فرانسه هم در مورد او گفته: «واضح است که امروز کیلیان یک چهره و موقعیت جدید در فوتبال به‌عنوان یکی از بهترین‌ها دارد. باوجوداینکه او در لیگ ۱ و لیگ قهرمانان اروپا کارهای بزرگی انجام داد، جام جهانی ۲۰۱۸ نیز بُعد جدیدی از او به همه نشان داد. به نظرم او به‌خوبی با این موقعیت کنار آمده و همه می‌دانند که کیلیان چه توانایی‌هایی دارد. بازی او مقابل لیون را دیدید. آسان نیست در لیگ ۱ شما در یک مسابقه ۴ گل بزنید ولی شک ندارم که او چنین عملکردهایی را می‌تواند تکرار کند.»

اما یک نکته نگران‌کننده وجود دارد. بین کسانی که عکسشان روی جلد مجله تایم رفته نام ماریو بالوتلی هم دیده می‌شود. داستان بالو و امباپه شباهت‌هایی به هم دارد. هر دو از خانواده‌ای مهاجر می‌آیند و کمبودهای زیادی در کودکی داشتند. هر دو در سن خیلی کم تبدیل به ستاره‌های فوتبال شدند و به شهرت و محبوبیت زیادی رسیدند. از سوی دیگر، در مورد هر دو گفته، این نکته گفته می‌شد و می‌شود که تبدیل به ستاره‌های خیلی بزرگی می‌شوند؛ اما حاشیه‌های زندگی بالو، جلوی مسیر پیشرفت او را گرفت.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *