جمعه، 28 تیر 1398 19:45:38
آخرین اخبار
نشست آشنایی دانشجویان نو ورودی با استادتمام علم اقتصاد؛

عباس شاکری: ساختمان دانش در دوران لیسانس بنا می‌شود

نشست آشنایی دانشجویان نو ورودی با عباس شاکری، استادتمام رشته اقتصاد به همت انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار عطنا، اولین نشست از سلسله‌ نشست‌های آشنایی دانشجویان نوورودی با اساتید به نام دانشکده اقتصاد با حضور دکتر عباس شاکری، رئیس سابق دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی سه‌شنبه، ۱۷مهرماه به همت انجمن اسلامی آزاداندیش در این دانشکده برگزار شد.

در این نشست، دکتر عباس شاکری ضمن خوش‌آمد به دانشجویان نوورودی گفت: امیدوارم راهی که شروع کرده‌اید شما را به سر منزل خوبی برساند.

 عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه با گریزی به مسائل جاری ایران گفت: انسان به خاطر عقلی که خداوند به او داده است باید همواره تصمیمات درست و اقتصادی بگیرد و به نظرم می‌آید این موضوعات پیچیده‌تر از آن است که ما الان درباره آن فکر می‌کنیم؛ زیرا مسائل کشور به گونه‌ای رقم خورده است که ما شاهد این هستیم که به راحتی این دسترنج روز به روز منتقل می‌شود به دست کسانی که نه تولیدکننده هستند و نه برای کشور پیشرفتی خواهند داشت بلکه درست برعکس آن است.

وی افزود: برای شما دانشجویانی که تازه وارد این عرصه شده‌اید باید موضوع امید و امیدواری بسیار مهم باشد و غیر از این اگر باشد به نظر من صحیح نیست، رشته اقتصاد برخلاف آنچه که قبل‌ها به ما گفته می‌شد و احتمالا به شما هم در دبیرستان گفته شده است خیلی اهمیت دارد و سرنوشت یک نظام اجتماعی را تحلیل و ترسیم می‌کند و اگر تقاضایی باشد برای برنامه‌ریزی و برداشتن گام‌هایی به سمت جلو کمک خواهد گرفت؛ نمره خوب گرفتن در این رشته راحت است اما فهم آن بسیار اهمیت دارد.

شاکری تصریح کرد: در کشور‌های پیشرفته جهان هم بعد از فلسفه، رشته اقتصاد بسیار مهم است، زیرا شما در تحلیل‌های اقتصادی باید تغییرات و اثر آن را ببینید. به عبارتی باید از یک مدل پر مؤلفه، تغییرات بسیار کاملی بگیرید؛ خیلی وقت‌ها آمار آن را هم ندارید و کمی نمی‌شود، ولی باید طوری مطالعه کنید که به خوبی آن را درک کنید و خوبی شما این است که از دوره کارشناسی به رشته اقتصاد آمده‌اید.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه امروزه اقتصاد در خیلی از کشور‌ها یک علم تخصصی و شاخه‌ای شده است، گفت: دوره کارشناسی بسیار دوره مهمی است طوری که ساختمان دانش‌ و یا دانش کاربردی‌تان در دوره کارشناسی شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به کسانی که از رشته‌های دیگر به رشته اقتصاد می‌آیند، گفت: آنهایی که طالب واقعی علم اقتصاد هستند خودشان جنبه‌های مختلف این علم را می‌بینند و آن را کشف می‌کنند.

شاکاری یادآور شد: دوره لیسانس را دست کم نگیرید، مفاهیم در اقتصاد نقش اصلی را ایفا می‌کند و پشت سر آن ابزار‌ها قرار می‌گیرند و همه اینها در دوره لیسانس شکل می‌گیرد.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: کسانی سمت اقتصاد می‌روند که فیزیک برایشان آسان بوده است و همه بزرگان این علم طوری بودند که انگار اخلاق و روان‌شناسی و فرهنگ و به‌خصوص فلسفه را به خوبی می‎‌دانستند.

وی افزود: شما باید در دوران دانشجویی تماماً مطالعه کنید و مطالعه مسئله‌تان شود و مطالعه عمیق داشته باشید و دسستان پر باشد در این صورت پیشنهاد‌ها و نقد‌هایان به درد جامعه بخورد.

شاکری ادامه داد: اگر در دوره دانشجویی‌تان خوب مطالعه نکنید در آینده به فرزندان‌تان نمی‌توانید بگویید که درستکار باشند. مدرک را همه می‌گیرند اما کسی که تمام وقت کار می‌کند اثبات می‌شود و یادتان باشد که در دوره کارشناسی شما ستون‌های ساختمان را شکل می‌دهید بنابراین مفاهیم را باید بسیار جدی بگیرید.

وی با بیان اینکه باید چارچوب‌های درسی را سر کلاس یاد بگیرید و آن‌ها را بسط بدهید، گفت: اگر به صورت فعال درس بخوانید برایتان شیرین خواهد شد در غیر این‌صورت این کار سخت و خسته کننده خواهد بود.

عباس شاکری در رابطه به تشکل‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و شورا‌‌های صنفی گفت: باید یادمان باشد که بچه‌هایی که در این زمینه‌ها فعال هستند ابتدا به درس‌شان بپردازند.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی در پایان افزود: شما تا زمانی که درباره موضوعی مطالعه نکردید، بدون ترس درباره‌اش صحبت می‌کنید، ولی وقتی به مطالعه می‌پردازید دیگر به راحتی حکم صادر نمی‌کنید، بنابراین مخصوصاً در دوره کارشناسی باید به درس و مطالعه بپردازید.

گفتنی است استاد عباس شاکری دارای کارشناسی اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی، ۱۳۶۴، کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه تربیت مدرس، ۱۳۷۲، دکتری اقتصاد از دانشگاه شهید بهشتی، ۱۳۷۸ است.

وی همچنین رئیس سابق دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی و مشاور معاونت پژوهشی علوم انسانی و اسلامی فرهنگستان علوم بوده است.

شاکری در سال ۱۳۷۱ برای ترجمه کتاب تئوری و سیاست‌های اقتصاد کلان برنده کتاب سال دانشجویی جهاد دانشگاهی شد و در سال ۱۳۷۸ کتاب تئوری اقتصاد خرد با ترجمه وی به عنوان کتاب سال جهاد دانشگاهی برگزیده شد.

همچنین کتاب اقتصاد خرد ۲ تألیف شاکری برگزیده شانزدهمین دوره کتاب سال دانشگاهی‌ست. کتاب «تئوری اقتصادخرد، اثر والتر ولایارد» ترجمه عباس شاکری در سال ۱۳۸۰ از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب برتر سال معرفی و انتخاب گردید.

دیگر کتاب‌های استاد شاکری به شرح زیر است:

اقتصاد خرد ۲: نظریه ها و کاربردها، تالیف، نشر نی، ۱۳۸۶

تئوری وسیاست های اقتصاد کلان، اثر ویلیام برانسون، ترجمه تئوری اقتصادخرد، اثر والتر ولایارد، ترجمه (برنده کتاب سال ۱۳۸۰)

بهینه سازی پویا، اثر آلفا چیانگ، ترجمه، ۱۳۸۷

ملاحظاتی در ابزارهای تامین مالی در اسلام، نظریه و عمل اثر پاول میلز، جان پرسلی، ترجمه، یدالله دادگر؛ سیداسحاق علوی؛ عباس شاکری؛ انتشارات دانشگاه مفید، ۱۳۸۲

عکس: زهرا اسحاقیان‌راد-عطنا

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *