پنجشنبه، 6 تیر 1398 14:11:03
آخرین اخبار
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

FATF و مسأله‌ای به نام منافع ملی

نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در معرض یک تصمیم مهم قرار دارند. دولت، تصمیم خود را درباره FATF گرفته است و مجلس هم آن را با تحفظ تصویب کرده است و برخی از آن‌ها مانند CFT دوباره به مجلس بازگشته است که باید درباره آن تصمیم بگیریم.

به گزارش عطنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس کمیسیون امنیت ملی، در یادداشتی در روزنامه آرمان امروز به موضوع FATF پرداخته است که در ادامه با هم می‌خوانیم:

نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در معرض یک تصمیم مهم قرار دارند. دولت تصمیم خود را درباره FATF گرفته است و مجلس هم آن را با تحفظ تصویب کرده است و برخی از آن‌ها مانند CFT دوباره به مجلس بازگشته است که باید درباره آن تصمیم بگیریم.

برخی عنوان می‌کنند که رهبر معظم انقلاب با تصویب این لوایح مخالف‌اند اما نظر مقام معظم رهبری در این زمینه مشخص است، ایشان فرموده‌اند که مجلس و دولت در این رابطه تصمیم بگیرند. باوجوداین مسئله، متأسفانه بازهم برخی همان مسئله را تکرار می‌کنند.

در اینجا باید توجه داشته باشیم که یک بحثی وجود دارد که به لحاظ سیاسی قابل‌تأمل است و آن اینکه ما با آمریکا، عربستان و اسرائیل به‌عنوان یک مثلث دشمن مواجه هستیم که در سال گذشته شاهد بودیم آمریکا چه تلاش‌هایی کرد تا ایران را در لیست سیاه قرار دهد اما موفق نشد.

امسال قرار است عربستان و اسرائیل که تا پیش‌ازاین به‌عنوان عضو ناظر FATF بودند، در میان اعضای ثابت قرار بگیرند و آن موقع توان آمریکایی‌ها برای قرار دادن ایران در لیست سیاه افزایش پیدا می‌کند.

از سوی دیگر بازیگران اروپایی و کشورهای همراه ایران مانند چین و روسیه بارها به ما اعلام کرده‌اند که همکاری ما موجب می‌شود تا دست آن‌ها در حمایت از ایران بسته نباشد.

برخی هم البته دلسوزانه نقدهایی دارند که باید لحاظ کرد و باید نظرشان محترم شمرده شود و به‌صورت اقناعی با آن‌ها برخورد کنیم. شفافیت وجه مثبت این ماجراست اما جنبه‌های منفی هم دارد و آن بخش از این کنوانسیون که سیاسی می‌شود و شائبه اعمال‌نفوذ آمریکا می‌رود، تبدیل به وجه منفی آن می‌شود که باید تلاش کنیم وجوه منفی را کاهش دهیم.

بنابراین ما باید مجموعه شرایط را در نظر بگیریم و نهایتاً تصمیمی اتخاذ کنیم که به نفع کشور باشد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *