دوشنبه، 27 خرداد 1398 10:27:14
آخرین اخبار
حشمت‌الله فلاحت پیشه:

ایران بازیگر مهم نشست امسال سازمان ملل

آمریکایی‌ها متهم به ارتباط با گروه‌های تروریستی هستند و هنوز هم با برخی از این گروه‌ها در ارتباطند درحالی‌که ایران بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عامل از بین بردن و کاهش نفوذ خطرناک‌ترین گروه تروریستی یک دهه اخیر یعنی داعش بوده است.

به گزارش عطنا، حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبائی، در یادداشتی در روزنامه آرمان امروز به موضوع حضور عالی‌رتبه مقامات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد پرداخته است که در ادامه با هم می‌خوانیم:

بارها بر لزوم حضور عالی‌رتبه مقامات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تأکید شده است. آمریکایی‌ها در پایین‌ترین سطح از وجهه بین‌المللی خود قرار دارند و در این شرایط ریاست شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده دارند.

منهای این امر، دلیلی بر شرکت نکردن ایران در سازمان ملل وجود ندارد، ضمن اینکه یکی از پرونده‌هایی که ریاست ترامپ را زیر سؤال می‌برد خروج وی از «برجام» است؛ این نکته مهمی است، زیرا کارنامه ایران در برجام به لحاظ دیپلماسی عمومی بسیار موفق بوده است و در مقابل، کارنامه و رفتار آمریکا غیرقابل‌دفاع است.

برخلاف همه نشست‌های سازمان ملل متحد، در این نشست شاهد نقد بی‌سابقه سیاست‌های آمریکا توسط حاضران و روسای دولت‌ها و کشورهای جهان خواهیم بود. قابل پیش‌بینی است که برخی متحدان غربی واشنگتن هم سیاست‌های آمریکا را زیر سؤال ببرند.

خروج از معاهده پاریس، برجام، نفتا و لغو برخی معاهدات بین‌المللی باعث شده مواضع سوئی علیه این کشور حتی در بین دوستان خود گرفته شود. خروج ترامپ از برجام برای ایران فرصتی را در سازمان ملل پدید آورده است که البته باید به سه نکته دراین‌باره توجه داشت؛ نکته اول حقانیت جمهوری اسلامی ایران و دیپلماسی فعال و مشارکت‌جویانه ایران در تاخیرات و تعلیقات برنامه هسته‌ای خود و قبول نظارت‌های مضاعف از سوی IAEI که خارج از تعهدات NPT بوده است که در مسئله منع اشاعه و به‌کارگیری سلاح هسته‌ای ایران نقش بسزایی داشته که قابل‌احترام است.

دوم نقد سیاست‌های آمریکاست که در برجام عهدشکنی کرده‌اند. می‌توان گفت آقای ترامپ پس از هیتلر بیشترین تعداد معاهدات بین‌المللی را زیر پا گذاشته است!

نکته سوم انتظارات از جامعه جهانی و حتی انتظار از مردم ایالات‌متحده آمریکا و بخشی از سیاستمداران این کشور است که با سیاست‌ها و راهبردهای ترامپ مخالف هستند؛ یعنی جامعه جهانی به‌جای اینکه در برابر تحریم‌های ظالمانه واشنگتن بر ضد ایران حمایت کند، باید از پیوستن به این تحریم‌ها خودداری کند.

این مباحث در متن مراسم و نشست‌های سازمان ملل است اما در حاشیه آن، مقامات سیاسی و ارشد ایران می‌توانند با رؤسا و مسئولان و هیئت‌های کشورهای دیگر دیدارهای دوجانبه داشته باشند و به رایزنی درباره بهبود و گسترش روابط فی‌مابین بپردازند که برای آینده می‌تواند در راهبرد و پیشبرد مناسبات دوجانبه کمک کند.

لذا حتی اگر در شورای امنیت سازمان ملل هم موضوع ایران مطرح شود، ایران می‌تواند شرکت کند، اما بهتر و به صلاح این است که آقای ظریف، وزیر امور خارجه شرکت داشته باشد. در آن جلسه با استدلال و ادله کافی می‌توان ادعاهای احتمالی آمریکا را نقض کرد و از سویی اتهاماتی را متوجه کاخ سفید کرد.

آمریکایی‌ها متهم به ارتباط با گروه‌های تروریستی هستند و هنوز هم با برخی از این گروه‌ها در ارتباطند درحالی‌که ایران بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عامل از بین بردن و کاهش نفوذ خطرناک‌ترین گروه تروریستی یک دهه اخیر یعنی داعش بوده است.

لذا معمولاً کشورها و یا سران و رؤسایی در چنین مجامعی شرکت می‌کنند که حرفی برای گفتن داشته باشند؛ بنابراین ایران درباره موارد و مسائل بسیاری، حرف برای گفتن خواهد داشت که این امر می‌تواند به ارائه مواضع منطقی ایران در سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن منتهی شود.

بحث دیگر زمزمه‌ها یا مواضعی در داخل کشور است که برخی افراد و جریان‌ها از عدم حضور رئیس‌جمهوری ایران در سازمان ملل سخن می‌گویند و حضور ایشان را برخلاف منافع ملی ایران می‌دانند!

باید به این مهم توجه داشت که عدم حضور زمانی مؤثر است که حرفی برای گفتن نداشته باشیم! ایران هیچ‌گاه نتیجه مثبتی از عدم حضور در مجامع بین‌المللی نگرفته است.

قهر از مجامع بین‌المللی باعث جولان دشمنان ایران می‌شود. این در حالی است که مواضع ایران مورد تائید بسیاری از کشورهای جهان است و بیش از ۱۰۰ کشور با هیئت‌های عالی‌رتبه خود حضور خواهند داشت و ایران می‌تواند به‌خوبی بازیگر و نقش‌آفرین مهم و مؤثری در این مجمع جهانی باشد؛ بنابراین عدم حضور ایران در این رویداد مهم می‌تواند یک خلأ و خسران تلقی شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *