دوشنبه، 12 خرداد 1399 23:35:19
آخرین اخبار
محمود فاضلی:

تردید در مدرک تحصیلی

۱۰۰ روز از به روی کار آمدن دولت اسپانیا می‌گذرد و احزاب مخالف دولت اسپانیا ازجمله «حزب مردمی» و «شهروندان» از عملکرد دولت سانچز در یک‌صد روز گذشته انتقاد کرده و دولت را در اجرای تعهدات خود ناکام می‌دانند.

به گزارش عطنا،  محمود فاضلی، کارشناس مسائل بین‌الملل در یادداشتی در روزنامه اعتماد به جنجال به وجود آمده درباره مدرک تحصیلی وزیر بهداشت اسپانیا  در رسانه‌های این کشور و تبعات پس از آن پرداخته‌است که در ادامه آن را با هم می‌خوانیم:

سوءاستفاده از مدرک تحصیلی زمان و مکان نمی‌شناسد و این بار به کابینه اسپانیا کشیده است. خانم کارمن مونتون وزیر بهداشت اسپانیا در پی جنجال در رسانه‌های این کشور درباره مدرک کارشناسی ارشدش، استعفای خود را تسلیم «پدرو سانچز» رئیس دولت اسپانیا کرد. وی بدون حضور در کلاس یا حتی ارتباط از راه دور با اساتید، موفق به گذراندن دوره فوق‌لیسانس و دریافت مدرک شده است. در بررسی پایان‌نامه تحصیلی وزیر بهداشت سابق، مشخص شد وی بدون ذکر منابع، از محتوای دیگران استفاده کرده و بخش‌هایی از پروژه وی نیز کپی‌برداری از پایگاه اینترنتی «ویکی‌پدیا» بوده است.

او که اصرار دارد تحصیلاتش «شفاف و صادقانه» بوده است، ضمن رد اتهامات وارده درباره دست‌کاری نمرات خود و سرقت ادبی در پایان‌نامه خود اعتقاد دارد: «وقتی من پایان‌نامه را دریافت کردم به معنای آن بود که همه‌چیز را گذراندم. فردی که کاری غیرمعمول انجام نداده باشد نباید تحت تأثیر قرار گیرد. برای اینکه عملکرد دولت متأثر این موضوع نشود، من از سمت خودم کناره‌گیری می‌کنم».

استعفای مونتون پس از حمایت قاطعانه «پدرو سانچز» از وی در مجلس سنا صورت گرفت. جنجال رسانه‌ها بر سر مدرک تحصیلی وزیر بهداشت و درنهایت کناره‌گیری وی از سمتش موجب نگرانی «حزب مردمی» اسپانیا نیز شده است زیرا دادگاه عالی در حال بررسی مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد «پدرو کاسادو» رهبر این حزب است.

اینکه این حزب رقیب اصلی دولت است در خصوص مدرک تحصیلی وزیر بهداشت، اظهارنظری نکرده است. این حزب نگران است که دولت برای تضعیف جایگاه پدرو کاسادو، وزیر بهداشت را قربانی کرده تا در صورت اعلام نتیجه تحقیقات دادگاه عالی، بتواند به کاسادو فشار وارد کند. این حزب مدعی است اولین بار است که در تاریخ دموکراسی کشور، در صد روز نخست یک دولت، دو وزیر از سمت خود کناره‌گیری می‌کنند. در شرایطی که جدایی‌طلبان (کاتالونیا) ما را محاصره کرده و حاکمیت قانون را تهدید می‌کنند، به‌جای یک دولت ضعیف ما به یک دولت قاطع نیاز داریم که بتواند با مشکلات کشور دست‌وپنجه نرم کند.

در این میان حزب سوسیالیست از پدرو کاسادو، رهبر حزب مردمی خواسته است تا از سمت خود کناره‌گیری کند. حزب چپ‌گرای پودموس نیز که در به قدرت رسیدن دولت سانچز نقش مهمی داشت و خواهان کناره‌گیری وزیر بهداشت شده، درخواست کرده بود وی در مجلس نمایندگان حضور پیدا کند. وی دومین وزیر کابینه اسپانیا است که پس از شروع به کار دولت در ماه ژوئن از سمت خود استعفا می‌دهد. پیش از وی «ماکسیم هوئرتا» وزیر فرهنگ یک هفته پس از شروع به کار به دلیل تخلف مالیاتی که ۱۰ سال قبل انجام داده بود مجبور به کناره‌گیری از سمت خود شد.

این در حالی است که ۱۰۰ روز از به روی کار آمدن دولت اسپانیا می‌گذرد و احزاب مخالف دولت اسپانیا ازجمله «حزب مردمی» و «شهروندان» از عملکرد دولت سانچز در یک‌صد روز گذشته انتقاد کرده و دولت را در اجرای تعهدات خود ناکام می‌دانند.

نظرسنجی‌های جدید نیز نشان می‌دهد محبوبیت حزب سوسیالیست از ماه ژوئن تاکنون دو درصد کاهش‌یافته و به ۲۷ درصد رسیده است. طبق این نظرسنجی حزب مردمی ۲۵.۹ درصد محبوبیت دارد، اما در صورت برگزاری انتخابات احتمالاً موفق به کسب ۱۰۶ کرسی در مجلس خواهد شد.

۶۹ درصد از مردم خواستار برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام و ۲۳.۷ مخالف انتخابات هستند؛ اما رئیس دولت اسپانیا مدعی است گروهی فکر می‌کنند که دولت ما تصادفی و اتفاقی روی کار آمده، اما من خطاب به آن‌ها می‌گویم که افق ما سال ۲۰۳۰ است. دولت برنامه‌های مختلفی برای مبارزه با بیکاری و اشتغال‌زایی در دستور کار دارد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *