دوشنبه، 2 اردیبهشت 1398 11:33:41
آخرین اخبار
مجتبی صدیقی:

شرایط انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه‌های داخلی اعلام شد

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با تأکید بر اینکه دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های داخلی باید حداقل یک نیمسال در دانشگاه خارجی مورد تأیید این وزارتخانه تحصیل کرده باشند، گفت: اصلاح آیین‌نامه جدید انتقال دانشجویان در دانشگاه‌های داخل و ایجاد تسهیلات لازم برای ورود آنها به کشور فقط برای سال تحصیلی جاری اعتبار دارد.

به گزارش عطنا به نقل از ایسنا، دکتر مجتبی صدیقی ضمن بیان این مطلب به تشریح جزئیات آیین‌نامه جدید انتقال دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های داخل پرداخت و افزود: بر اساس اصلاح آیین‌نامه جدید دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که در دانشگاه‌های خارجی مشغول تحصیل هستند، پس از گذراندن یک نیمسال تحصیلی در دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه‌های داخلی درخواست خود را ارائه دهند.

وی در ادامه تصریح کرد: شروع تحصیل دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور که قصد انتقال به دانشگاه‌های داخلی داشته باشند، باید قبل از مهرماه جاری باشد و تسهیلات فعلی برای انتقال این دانشجویان فقط مختص سال تحصیلی ۹۷ است.

معاون وزیر علوم خاطر نشان کرد: اصلاح آیین‌نامه فوق به دلیل مشکلات ارزی و تأمین آن برای دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های خارجی صورت گرفته و دانشجویان باید بدانند که این آیین‌نامه صرفا برای سال جاری اعتبار دارد و شرایط انتقال دانشجو از دانشگاه‌های خارجی برای سال‌های آینده مجددا از طریق وزارت علوم اعلام می‌شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم خاطر نشان کرد: براساس آیین‌نامه سابق یکی از شرایط انتقال دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های داخلی این بود که این افراد بتوانند حداقل دو نیمسال در دانشگاه مورد تأیید خارجی وزارت علوم تحصیل‌ کرده باشند که این شرط در شرایط فعلی به یک نیمسال کاهش پیدا کرد.

وی خاطر نشان کرد: متأسفانه در حال حاضر شرایط به گونه‌ای پیش رفت که خانواده‌ها در تأمین ارز دانشجویان در خارج از کشور با محدودیت و مشکل مواجه شدند که امیدوار هستیم اتخاذ تمهیدات جدید وزارت علوم بتواند دغدغه‌های آنها را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه میزان درخواست‌ها برای تحصیل در دانشگاه‌های داخلی افزایش یافته است، گفت: اگرچه ما در گذشته با درخواست‌های زیادی برای انتقال در دانشگاه‌های داخلی از سوی دانشجویان مواجه بودیم، اما با تسهیلات جدید و محدودیت‌های ارزی میزان تقاضای دانشجویان از ۴۰۰ تقاضا افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پایان به نحوه درخواست دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های داخلی اشاره کرد و گفت: متقاضیان می‌توانند درخواست خود را از طریق این سازمان ثبت کنند و ما نیز تمامی درخواست‌ها را به دانشگاه‌های هم‌سطح با دانشگاه مورد تحصیل در کشور خارجی ارسال می‌کنیم تا درخصوص انتخاب محل دانشگاه فرد تصمیم‌گیری شود. در واقع ما درخواست دانشجویان را به چندین دانشگاه داخلی ارسال می‌کنیم و هر دانشگاهی که حاضر به پذیرش دانشجوی مورد نظر شد، به دانشجو اعلام خواهیم کرد.

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *