یکشنبه، 11 خرداد 1399 01:37:17
آخرین اخبار
محمود فاضلي:

پاپ، اشتباهات خود را بپذیرید

کارشناس امور بین الملل: پاپ در سفر به دوبلین رنج و شرمندگی خود را از رسوایی عمیقی که در سال‌های اخیر کلیسای ایرلند را به لرزه درآورده، ابراز و اعلام داشت که «در کلیسا داشتن تعهدی جدی برای از بین بردن کامل فاجعه سوءاستفاده‌های جنسی ضروری است. این کار را باید به هر قیمتی، به‌صورت اخلاقی و با هر رنجی، انجام داد».

به گزارش عطنا محمود فاضلی در یادداشتی در اعتماد نوشت: بیست و چهارمین سفر پاپ فرانسیس به دوبلین پس از ۴٠ سال از آخرین سفر که قدیس ژان پل دوم یکی از جنجالی‌ترین سفرهای عالی‌ترین مقام کلیسای واتیکان این‌بار به دلیل افشای سوءاستفاده‌های جنسی از کودکان بیش از آنکه یک سفر مذهبی نام گیرد یک سفر برای دفاع از کلیسا نام گرفت. این سفر را ١٢٠٠ خبرنگار از سراسر جهان پوشش داده و ٢۵٠٠ نیروی پلیس وظیفه امنیت را برعهده داشته، حدود ٧ هزار داوطلب، یک هزار نفر نیروی پزشکی و درمانی و ١۶٠٠ خدمتکار در مراسم مشارکت داشتند.

سفر پاپ به ایرلندی که ٧۴ درصد مردم آن کاتولیک هستند بسیار متفاوت از ایرلندی است که ژان پل دوم به آنجا سفر کرده بود. ایرلند امروزی سکولاریزه و در تضاد مدرنیزه غوطه‌ور است. ایرلند هنوز از رسوایی سوءاستفاده‌های جنسی روحانیون کاتولیک عمیقا مجروح است. به همین خاطر ایرلندی‌ها در انتظار سخنان پاپ درباره این موضوع حساس و دردناک بودند. افشای گزارش سوءاستفاده‌های جنسی اخیر در پنسیلوانیای امریکا تاثیر بسیاری بر مردم ایرلند گذاشته است.

پاپ در سفر به دوبلین رنج و شرمندگی خود را از رسوایی عمیقی که در سال‌های اخیر کلیسای ایرلند را به لرزه درآورده، ابراز و اعلام داشت که «در کلیسا داشتن تعهدی جدی برای از بین بردن کامل فاجعه سوءاستفاده‌های جنسی ضروری است. این کار را باید به هر قیمتی، به‌صورت اخلاقی و با هر رنجی، انجام داد». پاپ از این جنایت نفرت‌انگیز علیه کودکان که اعضای جامعه کلیسایی به آن آلوده شدند، انتقاد کرد. به گفته وی شکست مقامات کلیسای ایرلند، مقامات دینی، کشیشان و دیگر اعضا، در مقابله با این موارد را می‌پذیرم.

کلیسای ایرلند از طریق وضع مقررات فشرده با هدف تضمین عدم تکرار موارد جدید، رفتارهای وحشتناک گذشته را جبران کند. مقوله خانواده نیازمند ترویج و حمایت است زیرا جامعه را به هم متصل می‌کند. پاپ در دیدار با شورای اسقف‌های ایرلند موضوع سفرش به ایرلند را چنین بیان کرد: «کلیسا نیازمند پذیرش و جبران صادقانه اشتباهات گذشته است؛ پذیرش گناه سنگین کوتاهی در حمایت از کودکان و افراد بالغ آسیب‌پذیر از جمله زنانی که مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند. با این همه پاپ اقدامات انجام شده اساقفه در سال‌های اخیر با هدف پاک‌سازی (کلیسا)، آشتی با قربانیان و بازماندگان سوءاستفاده‌های جنسی و تصویب مقررات برای امنیت جوانان را به رسمیت شناخت.»

پاپ در مراسم عمومی دوبلین به خاطر سوءاستفاده‌های جنسی برخی اعضای کلیسا در ایرلند تقاضای عفو کرد و اعلام داشت، به خاطر کسانی که در کلیسا با سکوت خود، دردهای افراد بسیاری را پنهان کردند، تقاضای عفو می‌کنم. وی در دیدار خصوصی با هشت قربانی سوءاستفاده‌های جنسی گفته است: «این جنایات را در محضر خداوند قرار داده و امیدوارم که خدا این حالت شرمندگی و ندامت را همچنان حفظ کرده و افزون کند تا دیگر هرگز اینگونه اعمال صورت نگرفته و عدالت برقرار شود. برای مذهبیونی که با سوءاستفاده از کودکان، آنها را به کار کشیدند تقاضای عفو می‌کنم. برای همه دفعاتی که کلیسا از قربانیان هرگونه سوءاستفاده در جست‌وجوی عدالت و درک حقیقت نبوده، تقاضای عفو می‌کنم. ما برای هر آزار و اذیتی که در ایرلند اتفاق افتاده چه سوءاستفاده از قدرت و چه آزار جنسی به دست مقامات کلیسا درخواست بخشش می‌کنیم.»

قربانیان در این دیدار نامه‌ای به پاپ دادند که در آن از حداقل ١٠٠ هزار دختر (بدون شوهر) صحبت شد که مجبور شدند از کودکان (نامشروع) خود جدا شوند، زیرا در نهادهای مذهبی کاتولیکی به آنها گفته شده اگر بخواهند با کودکان خود دیدار کنند مرتکب گناهی بزرگ می‌شوند. همچنین در ایرلند ۵ مجمع راهبه‌ها به امور مادران و کودکان می‌پرداخت. در آنجا بیش از ۶ هزار کودک و همچنین مادران جوان آنها مردند. قربانیان سوءاستفاده‌های جنسی از پدر مقدس درخواست کردند تا در ملا عام از راهبه‌های این مجامع بخواهد تا اشتباهات خود را پذیرفته و درخواست عفو کنند.

پاپ در بازگشت از دوبلین درباره سفرش به ایرلند تأکید داشت ایمان ایرلندی‌ها قوی‌تر از جراحات (سوءاستفاده‌های جنسی) است. پاپ درباره اینکه امت خدا در مقابل سوءاستفاده‌های جنسی کشیشان چه باید بکنند و چه کاری می‌توانند انجام دهند تأکید دارد: «در صورت مشاهده اینگونه اعمال، باید فورا آن را افشا کنند. در بسیاری مواقع این خود والدین هستند که سوءاستفاده یک کشیش را می‌پوشانند و حرف‌های پسران یا دختران خود را قبول نمی‌کنند. رسانه‌ها نیز قبل از مشخص شدن مجرم فورا درباره او قضاوت می‌کنند. وی در مورد اینکه پدری که فرزندش همجنس‌باز است چه باید انجام دهد«به او می‌گویم که دعا کنید، محکوم نکنید و درک کنید. به آنها اختیار دهید زیرا در غیر این صورت والدین خوبی نیستید.»

یکی از جنجالی‌ترین اظهارات روزهای اخیر کلیسای کاتولیک، مواضع سر اسقف «کارلو ماریا ویگانو» دبیر سابق دولت شهر واتیکان و سفیر سابق در واشنگتن با انتشار بیانیه‌ای ١١ صفحه‌ای درباره سوءاستفاده‌های جنسی در کلیسا، خواستار استعفای پاپ شد. او در این بیانیه خود در مورد مساله کاردینال همجنس‌باز (مک کاریک – امریکایی) سران واتیکان در ٢٠ سال اخیر را متهم کرده و مدعی شد مقامات مقر مقدس از همان سال ٢٠٠٠ از اتهامات علیه «مک کاریک» که در پایان همان سال به مقام سراسقفی واشنگتن و در سال بعد توسط ژان پل دوم به مقام کاردینالی رسید، اطلاع داشتند زیرا همه می‌دانستند که او در خانه ساحلی خود با طلاب جوان کاتولیک همخواب می‌شد. این بیانیه فضای واتیکان را به‌شدت سنگین کرد. شاید ترس از کنترل‌های داخلی باعث شد تا هیچکس در واتیکان مایل به صحبت کردن در این باره نباشد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *