جمعه، 8 آذر 1398 13:21:03
آخرین اخبار

خودرو سازان هم تمایل به واردات دارند!

با نگاهی به بازار خودرو و تولید کنندگان مشخص می شود رکود اقتصادی باوجود شوک تسهیلات ۲۵ میلیونی موجب شده است که تولید کنندگان نیز همگام با بازار تمایل بیشتری به واردات داشته باشند.

به گزارش عطنا به نقل از موج، سال ۹۴ رکود اقتصادی در بازار خودرو بیشتر از سایر بازارها خود نمایی کرد به طوری که دولت در اقدامی عجیب با اختصاص تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی قصد راه انداختن این بازار را داشت که شواهد امر نشان می دهد این امر هم با شکست مواجه شده است.

بر اساس اعلام خودروسازان، در آذر سال جاری تولید انواع خودرو با افت ۲۵.۶ درصدی از ۱۰۵ هزار و ۸۵۱ دستگاه در آذر ۱۳۹۳ به ۷۸ هزار و ۷۰۷ دستگاه کاهش یافت. در این مدت تولید انواع سواری با کاهش ۱۹.۹ درصدی از ۹۰ هزار و ۲ دستگاه در آذر ۱۳۹۳ به ۷۲ هزار و ۸۷ دستگاه کاهش یافته است.

همچنین در این مدت تولید انواع وانت با کاهش ۵۶.۹ درصدی از ۱۳ هزار و ۵۴۶ دستگاه در آذر ۱۳۹۳ به ۵۸۳۳ دستگاه کاهش یافته است. تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس با رشد ۷۰ درصدی از ۲۰ دستگاه در آذر ۱۳۹۳ به ۳۴ دستگاه افزایش یافته است.

در این ماه تولید انواع اتوبوس با رشد ۵۰۷.۱ درصدی از ۱۴ دستگاه در آذر ۱۳۹۳ به ۸۵ دستگاه افزایش یافته است. همچنین تولید انواع کامیونت، کامیون و کشنده با کاهش ۷۰.۶ درصدی از ۲۲۶۹ دستگاه در آذر ۱۳۹۳ به ۶۶۸ دستگاه کاهش یافته است.

در ۹ ماهه امسال نیز تولید انواع خودرو در کشور با کاهش ۱۷.۴ درصدی از ۸۲۶ هزار و ۵۸۴ دستگاه در ۹ ماهه سال گذشته به ۶۸۲ هزار و ۸۱۲ دستگاه کاهش یافته است. تولید انواع سواری با کاهش ۱۰.۸ درصدی از ۷۰۱ هزار و ۷۴۴ دستگاه در ۹ ماهه سال گذشته به ۶۲۶ هزار و ۱۸۱ دستگاه کاهش یافته است.

تولید انواع وانت در این مدت با کاهش ۵۶.۹ درصدی از ۱۱۱ هزار و ۵۰۹ دستگاه در ۹ ماهه سال گذشته به ۴۸ هزار و ۲۷ دستگاه کاهش یافته است.تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس با رشد ۱۶۳.۱ درصدی از ۱۶۰ دستگاه در ۹ ماهه سال گذشته به ۴۲۱ دستگاه افزایش یافته است.

در ۹ ماهه امسال تولید انواع اتوبوس با رشد ۱۱ درصدی از ۴۸۹ دستگاه در ۹ ماهه سال گذشته به ۵۴۳ دستگاه افزایش یافته است. تولید انواع کامیونت، کامیون و کشنده با کاهش ۳۹.۸ درصدی از ۱۲ هزار و ۶۸۲ دستگاه در ۹ ماهه سال گذشته به ۷۶۴۰ دستگاه کاهش یافته است.

اما با نگاهی به بازار خودروهای وارادتی مشخص می شود که براساس آمارهای رسمی در ۹ ماهه امسال ۷۱۷ میلیون دلار خودرو وارد شده است که از لحاظ ارزش دلاری ۱۱ درصد رشد دارد.

طبق آمار تجارت خارجی ۹ ماهه کشور، طی این مدت افزون بر ۳۰ هزار و ۴۰۰ خودرو سواری به ارزش ۷۱۷ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۴۴۵ دلار وارد ایران شده است.

همچنین طبق آمار رسمی گمرک، در این مدت یک میلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار خودرو به همراه قطعات خودرو به کشور وارد شده است که این میزان طی ۸ ماهه بالغ بر یک میلیارد و ۲۱۱ میلیون دلار بوده است. از لحاظ ارزش دلاری ۱۲.۵۵ درصد رشد نشان می‌دهد. در مدت ۸ ماه نخست امسال ۲۶ هزار خودروی سواری به ارزش ۶۴۶ میلیون و ۱۸۰ هزار و ۵۰ دلار وارد کشور شده است.

با در نظر گرفتن بازار خودروهای داخلی و نیز مقاومت ها در مقابل کاهش قیمت ها و تغییرات انجام گرفته در زمان تحویل خودروهای فروخته شده اقساطی مشخص می شود که تمایل تولید کنندگان و مصرف کنندگان بیشتر به سمت و سوی واراداتی هاست.

اقدام بانک مرکزی برای تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای نجات خودروسازان از ورشکستگی هم نتوانست بازار را بارونق مواجه سازد ازاین‌رو بهتر است تصمیم گیران و تصمیم سازان خارج از ملاحظات سیاسی به فکر این موضوع باشند که برنامه‌ریزی‌های غلط و سوء مدیریت‌ها را برطرف کنند؛ چراکه با اجرایی شدن برجام سدهای مقابل وارداتی‌ها به‌طور حتم کمتر از گذشته خواهد بود و شاهد خودنمایی این خودروها در خیابان های کشور خواهیم بود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *