پنجشنبه، 25 مهر 1398 16:03:16
آخرین اخبار
در هفته فرهنگی بلوچ؛

نه سیاه و نه سفید، بلوچستان را واقعی ببینیم

رویداد چهار روزه «بلوچی پجار» به معنای شناخت بلوچ باهدف آشنایی با چهره واقعی بلوچستان، به همراه نمایشگاه سوزن‌دوزی «بانوک» از ۱۷ تا ۱۹ شهریورماه برگزار می‌شود.

به گزارش عطنا به نقل از ایسنا، این پویش باهدف ایجاد فرصتی تازه برای آشنایی با فرهنگ بلوچی و با شعار «نه سیاه و نه سفید، بلوچستان را واقعی ببینیم» اقدام به برگزاری رویدادی سه‌روزه با محوریت آیین‌های مهم بلوچستان، مردم‌شناسی، غذاهای بلوچی، چالش‌های توسعه در منطقه، معرفی بلوچی‌دوزی، سوزن‌دوزی و جاذبه‌های گردشگری سیستان و بلوچستان کرده است. این رویداد از روز شنبه ۱۷ شهریورماه آغاز و تا ۱۹ شهریور ادامه دارد.

در مراسم افتتاحیه این رویداد که از ساعت ۱۷ تا ۳۰: ۲۰ برگزار می‌شود، فیلم «عسکو» به کارگردانی محمدعلی هاشم‌زهی به نمایش درمی‌آید و نوازندگان بلوچی موسیقی محلی اجرا می‌کنند.

همچنین هنرمندان سیستان‌وبلوچستان با برگزاری کارگاه آموزشی سوزن‌دوزی و شرکت در پنل آشنایی با بلوچی‌دوزی و سوزن‌دوزی در روز شنبه ۱۷ شهریورماه، فرصت آشنایی با این هنر ارزشمند را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌کنند. پخش مستند «مهتاب» و معرفی جاذبه‌های سیستان و بلوچستان از نگاه مسافران از دیگر بخش‌های رویداد «بیگاه بلوچی‌دوزی» است.

در «بیگاه آیین» که روز یکشنبه ۱۸ شهریورماه برگزار می‌شود، فرصتی برای گفت‌وگو درباره آیین‌های مهم بلوچستان فراهم می‌شود؛ در این رویداد همچنین فیلم «سه چنگ خاک» با موضوع ازدواج اجباری دختران در سیستان و بلوچستان به نمایش درمی‌آید. در ادامه زنان بلوچ دعوت‌شده به «بلوچی پجار» به آموزش طرز تهیه غذاهای بلوچی می‌پردازند و نشستی با موضوع مردم‌شناسی غذای بلوچی با حضور ستایش فرجی پژوهشگر غذا برگزار خواهد شد.

در روز دوشنبه ۱۹ شهریورماه نیز جلسه هم‌اندیشی چالش‌های توسعه در بلوچستان با حضور حسن طائی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی و دکتر پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی برگزار خواهد شد. این رویداد یک‌روزه همچنین میزبان انجمن‌های فعال در بلوچستان خواهد بود تا در نشستی تخصصی، چالش‌های حضور خیریه‌ها و سمن‌ها در استان سیستان و بلوچستان و راهکارهای فقرزدایی و توسعه را به بحث بگذارند.

پویش ایران من به‌عنوان برگزارکننده هفته فرهنگی بلوچ، از سال ۱۳۹۵ درزمینهٔ ساخت بیش از ۵۰ مدرسه در مناطق کمتر برخوردار کشور فعال بوده است. این پویش که در حال ساخت اولین مدرسه توسعه پایدارِ ایران در منطقه چابهار است، با فعال‌سازی سوزن‌دوزی زنان در قالب برند «بانوک» رونق اقتصادی را به روستای سیدبار بازگردانده است. این پویش به دنبال آن است که با معرفی دستاوردهای بلوچستان، زمینه را برای توسعه همه‌جانبه این سرزمین فراهم کند.

هفته فرهنگی بلوچ از ۱۷ تا ۱۹ شهریورماه واقع در میدان آرژانتین، خیابان الوند، خیابان ۳۵، شماره ۱۴ برگزار می‌شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *