دوشنبه، 12 خرداد 1399 00:07:17
آخرین اخبار
روزنامه گاردین منتشر کرد:

فوق سری‌ترین مراکز جهان تحت مدیریت فناوری

روزنامه گاردین به نقل از منابع مختلف، فهرستی را منتشر کرده است که از آن به‌عنوان ایمن‌ترین و فوق‌ سری‌ترین نقاط جهان یاد می‌کند. در این گزارش گفته‌شده است که اگر اقتصاد جهان نابود شود، حملات هسته‌ای صورت گیرد، ذرات رادیواکتیو در همه‌جا پخش شود و حوادثی به این بزرگی اتفاق بیفتد، بازهم مشکلی برای این مکان‌ها به وجود نمی‌آید.

به گزارش عطنا به نقل از ایران، اگرچه به نظر می‌رسد مراکز فرماندهی نظامی، معادن طلا و الماس، نیروگاه‌های هسته‌ای و… ایمن‌ترین نقاط جهان هستند، ولی روزنامه گاردین این هفته گزارشی را به چاپ رساند که تصور همه مردم را تغییر داده است و نشان می‌دهد مکان‌های فوق سری و امنیتی جهان به‌جز اتفاقات مذکور فعالیت‌های دیگری را هم تحت پوشش قرار می‌دهند و بسیاری از آن‌ها مراکز داده توسعه خدمات پردازش ابری و فناوری را در خود جا داده‌اند.

روزنامه گاردین به نقل از منابع مختلف، فهرستی را منتشر کرده است که از آن به‌عنوان ایمن‌ترین و فوق‌ سری‌ترین نقاط جهان یاد می‌کند. در این گزارش گفته‌شده است که اگر اقتصاد جهان نابود شود، حملات هسته‌ای صورت گیرد، ذرات رادیواکتیو در همه‌جا پخش شود و حوادثی به این بزرگی اتفاق بیفتد، بازهم مشکلی برای این مکان‌ها به وجود نمی‌آید. فهرست این مراکز به‌قرار زیر معرفی‌شده است.

مجتمع کوهستانی شاین

این مرکز در عمق ۶۱۰ متری یک کوه گرانیتی در منطقه «کلرادو اسپرینگس» در نزدیکی شهر کلرادوی امریکا واقع‌شده است. این مجموعه بزرگ در مقابل حملات هسته‌ای ایمن است و در اصل مرکز فرماندهی دفاع هوایی-فضایی امریکای شمالی (NORAD) محسوب می‌شود. مجتمع کوهستانی شاین نیروگاه برق، تأمین آب، ‌سیستم گرمایشی، بیمارستان و… را به‌صورت اختصاصی در اختیار دارد و برای تأمین نیازهای خود از هیچ منبع بیرونی استفاده نمی‌کند.

از این منطقه به‌عنوان یک شهر زیرزمینی یاد می‌کنند و «استیون رز» معاون پشتیبانی «عملیات ۷۲۱» امریکا می‌گوید این نقطه تنها مرکز وابسته به وزارت دفاع ایالات‌متحده محسوب می‌شود که بالاتر از سطح زمین قرار دارد و به کمک پالس‌های الکترومغناطیسی از آن محافظت می‌شود. در ورودی این مجموعه ۲۵ تن وزن دارد و حتی در مقابل حملات بیولوژیکی مؤثر است. تأسیسات این مرکز در مقابل حملات سایبری پیش‌بینی‌نشده هم ایمن هستند.

آرشیو مخفی واتیکان

این مرکز که ۴۰۰ سال قبل ساخته‌شده بود در قلب شهر رم قرار دارد و در آن از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین اسناد مذهبی جهان ازجمله دست‌نوشته‌های مارتین لوتر، نامه‌های میکلانژ و متن‌های نوشته‌شده توسط گالیله نگهداری می‌شود. امنیت اصلی این مکان‌ها توسط مجموعه پیچیده سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تأمین می‌شود و روزنامه گاردین توضیح داده است مدارهای به‌کاررفته در سیستم امنیت الکترونیکی برای این مرکز به‌قدری پیچیده است که تنها چند نفر در کره زمین توانایی تعمیر آن را دارند.

گارد امنیتی سوئیس وظیفه محافظت از این مرکز را بر عهده دارد و تمامی اعضای این گروه امنیتی با عینک‌های مجهز به دوربین مداربسته، بی‌سیم‌های هوشمند داخل گوش، گیرنده‌های اختصاصی و… در محل‌های ویژه حاضر می‌شوند و به‌صورت لحظه‌به‌لحظه با یکدیگر در ارتباط هستند. فناوری اطلاعات کلیدی‌ترین عامل برای محافظت از این مکان پیچیده محسوب می‌شود.

خزانه‌داری شمش‌های طلا در فورت ناکس

ساخت این مرکز که در شهر کنتاکی واقع‌شده است سال ۱۹۳۶ میلادی به اتمام رسید تا از ۱۴۷.۳ میلیون اونس طلا وابسته به دولت امریکا نگهداری کند که ارزش آن‌ها معادل ۲۰۰ میلیارد دلار محاسبه می‌شود. در طول جنگ جهانی دوم این مرکز حتی کوچک‌ترین آسیب را هم پیش روی خود ندید. افرادی که از این مرکز بازدید می‌کنند مراحل امنیتی بسیار پیچیده را پشت سر می‌گذارند و همه آن‌ها باید هنگام ورود و خروج سه بار از یک دستگاه اسکن هوشمند عبور کنند و حتی بخش‌های داخلی بدن آن‌ها موردبررسی قرار گیرد. دولت امریکا برای محافظت از این مرکز یک پست فرماندهی سایبری راه‌اندازی کرده است که به‌صورت شبانه‌روزی شبکه رایانه‌ای این نقطه را زیر نظر می‌گیرد.

بانک ذخیره فدرال نیویورک

بد نیست بدانید که فورت ناکس بزرگ‌ترین انبار شمش‌های طلا در جهان محسوب نمی‌شود و بانک ذخیره فدرال نیویورک بر اساس آخرین گزارش ۶۳۵۰ تن طلا و دیگر فلزات گران‌بها را در عمق ۸۰ متری شهر منهتن نگهداری می‌کند. این مرکز توسط یک سیلندر فولادی ۹۰ تنی محافظت می‌شود و دیوار بتنی ۱۴۰ تنی نیز اطراف آن کشیده شده است تا با دقت هرچه‌تمام‌تر مهروموم شود. برای این مکان یک سیستم الکترونیکی هوشمند در نظر گرفته‌شده است که حتی ورود هوا یا قطرات آب را هم زیر نظر می‌گیرد و به گفته دولت امریکا، حتی نفوذ هوا هم به این مرکز غیرممکن است.

سیستم امنیتی این مرکز بسیار پیچیده است و تنها یک گروه سه‌نفره اجازه دارند در این مکان حضور یابند. حدود ۹۸ درصد طلاهای ذخیره‌شده در این مرکز به کشورهای خارجی اختصاص دارد و البته، طلاهای آن‌ها به‌صورت جداگانه در صندوق‌های امنیتی نگهداری می‌شوند. این صندوق‌ها بسیار هوشمند هستند و یک سیستم مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی پس از ۱۰ مرحله آزمون تعیین هویت، امکان باز شدن هر صندوق را فراهم می‌کند.

دریاچه گروم یا منطقه ۵۱

«منطقه ۵۱» محرمانه‌ترین بخش در پایگاه هوایی ادواردز در شهر نِوادای امریکا محسوب می‌شود و این تأسیسات در منطقه‌ای تأسیس‌شده است که سال‌های قبل به آن «دریاچه‌ گروم» می‌گفتند. از این منطقه به‌عنوان محرمانه‌ترین و طبقه‌بندی شده‌ترین نقطه ایالات‌متحده یاد می‌کنند. این مکان تنها نقطه در کره زمین است که فضانوردان اجازه عکس‌برداری از آن را ندارند.

هم‌اکنون مشخص نیست که در این منطقه چه پروژه‌ای دنبال می‌شود. ولی در گزارش اخیر گفته‌شده است گروه ویژه‌ای متشکل از مهندسان ارشد شرکت‌های آی‌بی‌ام، گوگل و مایکروسافت که به استخدام وزارت دفاع امریکا درآمده‌اند در مرکز امنیت سایبری این مرکز مشغول به کار هستند. گفته می‌شود که این پایگاه هوایی سال ۱۹۵۵ میلادی باهدف پرواز هواپیماهای جاسوسی بدون سرنشین ساخته شد و هنوز هم بیشترین بودجه وزارت دفاع امریکا برای برقراری امنیت الکترونیکی و سایبری در این مرکز هزینه می‌شود.

مرکز جهانی بذرهای اسؤالبارد

این مرکز در اعماق دایره قطب شمال در کشور نروژ ساخته‌شده است و از آن به‌عنوان پشتیبان اصلی برای تمام‌دانه‌های موجود در کره زمین یاد می‌کنند و به همین خاطر از این مرکز به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک جهان هم یاد می‌شود. تا فوریه ۲۰۱۷ مرکز اسؤالبارد بیش از ۹۳۰ هزار نوع بذر را شامل می‌شد و از هرکدام از آن‌ها ۵۰۰ عدد ذخیره‌شده بود. این تأسیسات در عمق ۱۲۰ متری یک کوهستان یخی در جزیره اسپیتسبرگ قرار دارد. ازآنجایی‌که رطوبت و گردش هوا می‌تواند این بذرها را خراب کند، یک سیستم هوشمند مجهز به ابررایانه آن را مدیریت می‌کند.

نیروی هوایی شماره یک

این مرکز جزو نقاط طبقه‌بندی‌شده و سری است که هواپیمای معروف رئیس‌جمهوری امریکا در آن نگهداری می‌شود. این پایگاه هوایی بشدت محافظت شده است و سیستم الکترونیکی مرکزی آن مجهز به قابلیت‌های هوش مصنوعی، به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که می‌تواند رادارهای دشمن را هم تغییر جهت دهد و با ارسال امواج مغناطیسی مقصد موشک‌ها را عوض کند. بسیاری از اعضای ارتش مخفیانه سایبری امریکا در این مرکز مشغول به کار هستند و ایمن‌ترین سیستم دفاع سایبری امریکا  در آن مورداستفاده قرار می‌گیرند. از این پایگاه به‌عنوان یک مرکز غیرقابل هک شدن یاد می‌کنند.

مرکز داده پیونِن

این مرکز داده در طول جنگ سرد در کشور سوئد و در عمق ۳۵ متری یخ‌های قطبی ساخته شد و از آن به‌عنوان امن‌ترین مرکز داده جهان یاد می‌کنند. گفته می‌شود که حتی اگر یک حمله هسته‌ای کره زمین را از بین ببرد، برای این مرکز داده هیچ اتفاقی نمی‌افتد. درهای این مرکز داده به ضخامت ۴۰ سانتی‌متر و از جنس فولاد ساخته‌شده‌اند و تمامی آن‌ها به سیستم‌های هوشمند امنیت مجهز هستند. داده‌هایی که در سرورهای این مرکز ذخیره‌شده‌اند به هیچ شکل قابل‌دسترسی نیستند و برای تأمین انرژی آن از موتور دو زیردریایی با ژنراتورهای هسته‌ای استفاده‌شده است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *