جمعه، 20 تیر 1399 10:49:24
آخرین اخبار

محمد دبیرمقدم، استاد زبان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی

محمد دبیر مقدم، زبان شناس و استاد دانشگاه، در سال ۱۳۳۲ در کاشان در خانواده ای متوسط به لحاظ طبقه اجتماعی و اقتصادی تولد یافت. دیپلم خود را به سال ۱۳۵۰ از دبیرستان مرآت دریافت کرد و همان سال وارد دانشگاه شد و سال ۱۳۵۴ دوره کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی را پایان برد. بلافاصله در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه تهران پذیرفته شد و سال ۱۳۵۶ موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد زبان شناسی همگانی شد. سپس از سال۱۳۵۶ تا سال ۱۳۶۱ در دانشگاه ایلینوی آمریکا دوره کارشناسی ارشد و دکترای زبان شناسی نظری را گذراند. سپس به ایران بازگشت و از آن زمان تاکنون در دانشگاه علامه طباطبایی به تدریس، تحقیق و راهنمایی دانشجویان زبان شناسی مشغول است. وی در تأسیس دوره های کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی، دوره دکترای آموزش زبان انگلیسی، کارشناسی ارشد و سپس دکترای زبان شناسی همگانی در دانشگاه علامه طباطبایی نقش به سزایی داشته است. دکتر دبیر مقدم در برگزاری هفت همایش تخصصی زبان شناسی در دانشگاه علامه طباطبایی نقش اساسی داشته و دبیری همایشهای اول، سوم و پنجم  و هفتم را به عهده گرفته است. وی مدیر گروه زبان انگلیسی و زبان شناسی (دانشگاه تربیت مدرس) ۱۳۶۹-۱۳۶۷، مدیر گروه زبان و ادبیات انگلیسی (دانشگاه علامه طباطبایی) ۱۳۷۱-۱۳۶۹، مدیر گروه زبان شناسی (دانشگاه علامه طباطبایی) ۱۳۷۶-۱۳۷۲، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی ۱۳۷۵-۱۳۷۲، عضو هیأت ممیزه دانشگاه علامه طباطبایی (دو دوره)، عضو کمیته تخصصی هیأت ممیزه دانشگاه علامه طباطبایی (سه دوره)، عضو شورایعالی برنامه‌ریزی رشته زبان شناسی (حدود پانزده سال)، رئیس گروه واژه‌گزینی زبان شناسی (فرهنگستان زبان و ادب فارسی) ، تاکنون- ۱۳۸۲، عضو کار گروه هیأت ممیزه فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، تاکنون – ۱۳۸۲، عضو شورای واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی ۱۳۸۵ و مدیر گروه زبان شناسی و آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان اسفند ۱۳۸۵- تاکنون را در کارنامه علمی اجرایی خود دارد.

نخستین کتاب محمد دبیر مقدم «زبان شناسی نظری، پیدایش و تکوین دستور زایشی»است. این کتاب در سال۱۳۷۹ جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را از آن خود کرد و سال ۱۳۸۳ ویراست دوم آن به چاپ رسید. کتاب حاظر حاصل بیش از دوازده سال تحقیق و کار علمی است، به توصیف عمده ترین رویکرد زبانی در نیمه دوم قرن بیستم میلادی و آغاز هزاره سوم پرداخته است. دستور زایشی مکتبی مسلط و غالب در زبان شناسی نظری امروز است و مجموعه ای از نظریه های زبانی را که جملگی بر دو باور فلسفی و زبان شناختی زیر استوارند دربرمی گیرد: الف) برخی از ویژگی های زبان زیستی و فطری اند و از این رو کودک هنگام تولد مجهز به آنهاست. ب) بارزترین جنبه زبان ساختار صوری و ریاضی گونه آن است.

وی دارای ۲۴ مقاله پژوهشی به زبان فارسی و انگلیسی ، ۴ تالیف ، بیش از ۳۰ سخنرانی داخلی و خارجی در سطح ملی و بین المللی است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *