دوشنبه، 12 خرداد 1399 07:59:09
آخرین اخبار

چند توصیه محیط زیستی به هیات‌های عزاداری

مراسم عزاداری در ماه محرم همراه با پخش نذورات و دیگر مواردی است که ناخواسته می‌تواند مشکلات بهداشتی و محیط زیستی فروانی بوجود آورد. رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، در این خصوص چند توصیه جدی را بیان کرده است.
به گزارش عطنا به نقل از پارسینه، محمدمهدی گلمکانی درباره نظارت بر عملکرد هیئت‌های مذهبی در راستای عدم استفاده از ظروف پلاستیکی در ایام سوگواری ماه محرم گفت: توصیه می‌کنیم شهروندان از ظروف یکبار مصرف تولیدشده در کارخانه‌های استاندارد و عرضه شده در فروشگاه‌های معتبر استفاده کنند.
وی در خصوص توصیه‌های زیست محیط برای حفظ سلامت عزاداران حسینی در ایام محرم ادامه داد: هر ساله با فرا رسیدن ایام محرم و صفر حجم زیادی از نذورات در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در مساجد، هیات‌ها و تکایای مذهبی در سطح شهر تهران توزیع می‌شوند. با توجه به اینکه تماس این ظروف با غذای گرم‌ و چرب، خاصیت اسیدی ایجاد کرده و مواد بسیار خطرناکی تولید می‌کند، این ظروف اکثرا سرطان‌زا بوده و تهدیدی برای سلامت شهروندان محسوب می‌شود، پس توصیه می‌شود شهروندان از ظروف یکبار مصرف با منشا گیاهی استفاده کنند.
گلمکانی با بیان اینکه شهروندان در توزیع چای، شیر داغ و یا هر نوع نوشیدنی دیگر از لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی یا با پایه گیاهی بهداشتی استفاده کنند، خاطر نشان کرد: با توجه به افزایش حجم آب گرفتگی‌های معابر در ایام سوگواری محرم به دلیل تخلیه ظروف در انهار و معابر لازم است هیات‌ها، مساجد و تکایا نسبت به جمع آوری ظروف استفاده شده اقدام کنند.
وی با بیان اینکه در محل توزیع نذورات مخازن جمع آوری پسماند تعبیه شده گفت: شهروندان از رها نمودن ظروف در محل خودداری کنند. ضمن اینکه ضروری است مسئولان هیات‌ها و تکایا در جمع آوری این ظروف در محل توزیع، نظارت لازم را اعمال کنند.
رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به برگزاری جلسات هم اندیشی با ائمه جماعات مساجد در خصوص کنترل مسایل مربوط به حفظ محیط زیست و مضرات استفاده ظروف پلاستیکی یادآور شد: در جلسات و سخنرانی‌های مساجد انتقال مفاهیم کاربردی به عزاداران حسینی لازم است.
وی ادامه داد: نظارت بر هیات‌های مذهبی و توزیع سطل‌های آبی رنگ ویژه پسماندهای خشک در هیات‌ها، تکایا و مساجد فاقد مخزن‌های جمع آوری زباله و همچنین لایروبی انهار اطراف تکایا، هیات‌های مذهبی و مساجد در سه نوبت صبح، ظهر و شب در دستور کار قرار گرفته است.
گلمکانی با تاکید بر اینکه دستور‌العمل‌های ارسالی به مساجد و تکایا توانسته در مراسم عزاداری سالار شهیدان جهت حفظ محیط زیست شهری، بهداشت و سلامت شهروندان گام‌های موثری بردارد، اضافه کرد: اقدامات اجرایی درباره مدیریت بهینه پسماندهای خشک و تر در اطراف هیات‌ها، مساجد، تکایا و همچنین اقدامات آموزشی و فرهنگی و اطلاع رسانی در خصوص کاهش مصرف و مضرات بهداشتی و زیست ‌محیطی ظروف پلاستیکی از موضوعاتی است که در این ایام مدنظر قرار گرفته شده است.
وی با بیان اینکه دیر تجزیه شدن ظروف پلاستیکی و عدم تفکیک مناسب پسماندهای ناشی از این ظروف و تخلیه شدن این ظروف در انهار و به تبع آن آبگرفتگی معابر، خسارات جبران ناپذیری به سلامت شهروندان و وضعیت بهداشت و محیط زیست شهری وارد می کند، افزود: به همین منظور ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به منظور حفظ محیط زیست شهری و سلامت شهروندان، توصیه نامه های زیست محیطی-بهداشتی در این زمینه تهیه و به مناطق ۲۲ گانه جهت اجرا ابلاغ کرده که بررسی انجام آن توسط مساجد و تکیه‌ها نظارت می‌شود.
رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به نظارت بر عملکرد هیات‌های مذهبی در راستای عدم استفاده از ظروف پلاستیکی خاطر نشان کرد: اطلاع رسانی نصب بنرهای پارچه‌ای و پرهیز از نصب بنرهای پلاستیکی در محل با محوریت آگاه سازی و اطلاع رسانی با بهره گیری از آیات و احادیث در حوزه توجه به محیط زیست و پیام‌های علمی به تمامی مناطق ۲۲ گانه ابلاغ شده است.
گلمکانی با تاکید بر ضرورت توزیع کیسه‌هایی با پایه گیاهی و تجزیه‌پذیر، افزود: توصیه می‌شود شهروندان ظروف یکبار مصرف را از کارخانه‌های معتبر و فروشگاه‌های بزرگ که دارای علامت استاندارد هستند، خریداری کنند.
وی با اشاره به اقدامات آموزشی و فرهنگی و اطلاع رسانی در خصوص حفاظت از محیط زیست شهری اظهار کرد: برگزاری کلاس های آموزشی جهت مسئولان مساجد، تکایا و هیات‌های مذهبی درخصوص مضرات استفاده از ظروف‌یکبار مصرف پلاستیکی، رعایت مسایل زیست محیطی و ارایه دستورالعمل آموزش محیط زیست از مسایلی است که قبل از آغاز ماه محرم انجام شده است

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *