جمعه، 20 تیر 1399 23:15:46
آخرین اخبار

لزوم ارتباط تنگاتنگ دانشگاه‌ها با فارغ‌التحصیلان دانشگاهی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: باید دانشگاهها با فارغ التحصیلان دانشگاهی پس از پایان دوره تحصیلی هم ارتباط تنگاتنگ داشته باشند.

به گزارش عطنا به نقل از مهر، سورنا ستاری، در ششمین دوره جشن فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف که فارغ التحصیلان سال ۱۳۵۰ این دانشگاه در آن گرد هم آمده بودند با اشاره به حرکت دانشگاه‌ها به طرف هدایت و راهبری دانشجویان در مسیر کارآفرینی از طریق ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان، بر لزوم حفظ ارتباط و تعامل دانشگاه‌ها‌ با فارغ‌التحصیلان خود پس از پایان دوره تحصیلی تاکید کرد.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت دانشگاه‌ها از فارغ‌لتحیصلان خود، به وظیفه مهم راهبری و پروش آنان توسط دانشگاه برای کارآفرینی اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌های ما خود را مسئول فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نمی‌دانند و بعد از باطل شدن کارت دانشجویی مسئولیتی نسبت به وی ندارد، در حالی‌که مانند دیگر کشورهای پیشرفته دنیا، دانشگاه ها با به کارگیری فارغ التحصیلان در مراکز رشد و کمک به آن‌ها در ایجاد شرکت‌های نوپا، فرصت کارآفرینی از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان را برای آنان فراهم می‌کنند.

وی با اشاره به این که دانشگاه‌ها از راه کمک به فارغ التحصیلان دانشگاهی خود در ایجاد شرکت های دانش بنیان، می‌توانند در بخشی از درآمد این شرکت ها سهیم باشند، اظهار کرد: دانشگاه های ما همچنان به درآمد دولتی و شهریه وابسته هستند، در حالی که دانشگاه های بزرگ و سرآمد دنیا، کم تر از ۱۰ درصد به شهریه وابسته هستند و بخش عمده ای از درآمد خود را از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده توسط دانشجویان و برآمده از دل مراکز رشد خود تامین می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، با اشاره به هم‌گرا شدن و درهم تنیده شدن علوم وفناوری‌های جدید، به لزوم تغییر نگرش ها و سرفصل‌های درسی اشاره کرد و گفت: علوم امروزی مانند قدیم قابل تفکیک و نگاه به شکل مستقل نیستند و فاصله علوم و فناوری‌ها نسبت به گذشته بسیار کم شده است .

ستاری ادامه داد: در چنین فضایی ضروری است دانشگاه‌ها به علوم وفناوری‌های جدید توجه داشته و برای آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند، در همین راستا، ستاد فناوری‌های همگرا (NBICS) زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته است.

ستاری ارتباط و تعامل اساتید دانشگاه با دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و سوق دادن آنان به سوی مسیر صحیح نوآوری و ایجاد کسب و کار را از لازمه‌های تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: استارتاپ ها کاری است که به تازگی در دانشگاه‌ها شکل گرفته و اساتید دانشگاه با مشارکت و هدایت جوانان دانشگاهی در این رویدادها، می توانند آنان را در مسیر کارآفرینی راهبری کنند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان همچنین به فرآیند ارتباط و جذب نخبگان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: دارای ظرفیت بسیار عظیمی از نیروی انسانی متخصص در کشورهای خارجی هستیم و برای جذب و حضور اثرگذار این افراد در ایران تسهیلات مناسبی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: بر همین اساس، تا کنون تعداد قابل توجهی از این افراد، نسبت به بازگشت و فعالیت در کشورشان ابراز علاقه کرده‌اند. هریک از این افراد قطعا ثروت ارزشمندی برای کشور خواهند بود و از طرفی، افرادی که علی رغم تمام شرایط دشوار، در کشورشان ماندند به فعالیت ادامه داده‌اند ارزشمند هستند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *