جمعه، 27 مهر 1397 00:38:23
آخرین اخبار

بحران هویت در کمین دانشجویان سال اولی

یک رفتارشناس گفت: در بین جوانان که برای اولین بار به دانشگاه راه می‌یابند به‌ ویژه دانشجویانی که از زادگاه خود دور می‌شوند آسیب‌های بحران هویت قوی‌تر است.

دکتر مجید ابهری افزود: هویت به عنوان چیستی و کیستی هر فرد و شناسنامه فرهنگ، تفکر و رفتار فردی و اجتماعی اوست. خانواده نخستین مدرسه تشکیل هویت و تقویت آن است و پس از خانواده، مدرسه و جامعه هویت افراد را تقویت و تحکیم می‌کند. همچنین سبک زندگی، پوشش، آرایش و پیرایش نمادهایی از هویت هر فرد هستند.

وی با بیان اینکه متاسفانه امروز نوجوانان و جوانان تحت تاثیر فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای دچار تزلزل، بحران و گسست هویت شده‌اند، اظهارکرد: تقابل با والدین و فرهنگ خانواده، هنجار گریزی و سرپیچی از قواعد اجتماعی اصلی‌ترین عوارض بحران هویت است.

این رفتارشناس در ادامه گفت: برخی از این دانشجویان تلاش می‌کنند که از دوستان خود الگوبرداری و از آنان تقلید کنند. متأسفانه نهادهای فرهنگی و متولی به ویژه در دانشگاه‌ها برای کاهش بحران هویت دانشجویان سال اولی کار عملی و سودمندی نکرده‌اند. سیگار کشیدن، تقلید از پوشش حتی استفاده از گفتمانهای شهری و خیابانی و نفی زادگاه و قومیت برای نشان دادن امروزی بودن از عوارض دیگر این بحران هستند.

ابهری در پایان در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی برای تقویت هویت جوانان دانشجوی سال اول می‌توان انجام داد، اظهار کرد: رسانه‌های مجازی و مکتوب در کنار خانواده‌ها، نهادهای متولی،‌تشکل‌های دانشجویی و صنفی بهترین نهادها برای تقویت هویت ملی و آموزش مهارت خودداری از خودبیگانگی فرهنگی و از دست دادن هویت هستند.

منبع: ایسنا

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *