جمعه، 1 شهریور 1398 08:53:36
آخرین اخبار
در موسسه دین و اقتصاد برگزار شد؛

نشست «گذار از دولت مدرن به دولت رفاه» با حضور مهدی هداوند و فرهاد جم+تصاویر

نشست «گذار از دولت مدرن به دولت رفاه» با سخنرانی فرشاد مومنی، مهدی هداوند و فرهاد جم درباره دیدگاه‌های حقوقی و اقتصادی دولت تنظیم‌گر(رگولاتوری) و دولت رفاه و روابط آن با جامعه ایرانی برگزار شد.

به گزارش عطنا، در این نشست که ظهر پنج‌شنبه، ۱۱ مردادماه در موسسه دین و اقتصاد برگزار شد، فرشاد مومنی، استاد دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس موسسه دین و اقتصاد به ارائه توضیحاتی پیرامون وضعیت حال حاضر اقتصاد ایران و چالش‌های پیش رو پرداخت.

در ادامه مهدی هداوند، استاد حقوق دانشگاه علامه طباطبائی و فرهاد جم، پژوهشگر و حقوقدان پیرامون تعاریف دولت مدرن، دولت تنظیم‌گر و دولت رفاه و روابط آن با جامعه امروز ایران دیدگاه‌های خود را ارائه دادند.

گفتنی است در خصوص تعریف ماهیت و کارکردهای دولت مدرن برداشت‌های نظری مختلفی وجود دارد. بعضی از نظریه‌پردازان همچون وبر، اعتقاد دارند که دولت مدرن یک نظم قانونی و اجرایی فراهم می‌کند که از طریق قانونگذاری می‌توان آن را تغییر داد و از طریق این نظم قانونی فعالیت‌های کارکنان اداری را سازماندهی می‌کند و به آنها جهت می دهد. این سیستم نظم، خواهان یک اقتدار انسجام‌بخش است و بر روی تمامی اعضای یک جامعه اعمال می‌شود. دولت مدرن یک سازمان قهریه است که دارای قلمرو سرزمینی مشخص است. استفاده از نیروی فیزیکی تنها به دولت اختصاص دارد و برای دولت مشروع و قانونی است. ادعای دولت مدرن برای استفاده انحصاری از قدرت یکی از خصوصیات اساسی و ضروری دولت مدرن است. در همین حال، دولت رفاه هم دولتی است که در آن تأمین و بهبود رفاه عمومی وظیفه قانونی نهادهای قدرت است. 

گزارش کامل در عطنا قرار می‌گیرد.

با گزارش تصویری این نشست همراه باشید؛

عکس: ایوب قادری-عطنا

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *