سه شنبه، 3 مهر 1397 19:24:38
آخرین اخبار
محمود فاضلی:

رنج و محنت پناهجویان

سران یونان، آلمان و اسپانیا در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اروپا در مورد بازگرداندن پناه‌جویانی که ازاین‌پس از دو کشور مدیترانه‌ای به آلمان سفر می‌کنند، به توافق رسیدند.

به گزارش عطنا، محمود فاضلی، کارشناس مسائل بین‌الملل در یادداشتی در روزنامه اعتماد  به تصمیم جدید اتخاذ شده در اجلاس سران اتحادیه اروپا در رابطه با  وضعیت پناهندگان اشاره کرده است و نوشته است:

سران یونان، آلمان و اسپانیا در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اروپا در مورد بازگرداندن پناه‌جویانی که ازاین‌پس از دو کشور مدیترانه‌ای به آلمان سفر می‌کنند به توافق رسیدند. طبق این توافق، یونان و اسپانیا بازگرداندن پناه‌جویانی که توسط این کشورها ثبت‌شده‌اند و قصد ورود به آلمان دارند را خواهند پذیرفت. جزئیات عملیاتی این توافق به‌زودی تعیین و پس از امضای آن اجرا می‌شود.

به گفته نخست‌وزیر یونان هدف از این توافق سه‌جانبه به حداقل رساندن انتقال پناه‌جویان از یونان و اسپانیا به آلمان (موسوم به مهاجرت ثانویه) در عوض تسریع روند الحاق خانوادگی است. آلمان و اسپانیا متعهد به حمایت از اصلاح قانون دوبلین در طول سال جاری و اجرای تدابیر ویژه جهت حمایت از یونان و جزایر دریای اژه در صورت وقوع بحران مهاجرتی جدید هستند.

تمامی ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا در اصول و ارزش‌های مشترک اتحادیه اروپا چون همبستگی، انسان‌دوستی و احترام به حقوق بشر و حقوق بین‌المللی سهیم نیستند. توافقی که حاصل شد از وقوع دو خطر بزرگ چون ایجاد اردوگاه‌های پناه‌جویی در شمال آفریقا جهت انتقال تمامی پناه‌جویان و مهاجرین به آنجا، موکول شدن اصلاح قانون دوبلین به بعد از انتخابات پارلمان اروپا و تشکیل «مینی شینگن» به‌عنوان ابزاری جهت مقابله با مهاجرت ثانویه جلوگیری می‌کند.

یکی از موضوعات مهم روزهای اخیر بازگرداندن پناه‌جویان به کشورهای خود آن‌هاست. در این چارچوب سخت‌ترین موضع‌گیری را نخست‌وزیر مجارستان اتخاذ و تأکید دارد مایل به پذیرفتن متقاضیان پناهندگی که آلمان بر اساس مقررات دوبلین تصمیم به پس فرستادن آن‌ها می‌گیرد، نیست.

مجارستان «خود را برای رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی» مسئول نمی‌داند و بر این دیدگاه که آن‌ها «پناه‌جویانی از سایر کشورها، به‌ویژه از یونان هستند که مشخصات آن‌ها ثبت‌نشده است»، اصرار می‌ورزد. شواهد نشان می‌دهد در این خصوص نگاه مشترکی میان کشورهای درگیر این بحران وجود ندارد.

دولت آلمان برخلاف نخست‌وزیر مجارستان عقیده دارد اروپا نمی‌تواند به‌سادگی خود را در برابر رنج و محنت پناه‌جویان «بی‌تفاوت نشان دهد». اتریش و آلمان قصد دارند تا به همراه ایتالیا مسیر دریای مدیترانه را به روی پناه‌جویان ببندند. آلمان معتقد است «این به نفع ایتالیا و همچنین به نفع اتریش و آلمان است که فشار مهاجرت از طریق این مسیر کمتر شود.»

این خطر وجود دارد که برنامه‌های آلمان بر رابطه بین آلمان و اتریش تأثیر منفی داشته باشد. به‌جای آن باید سریعاً به‌ویژه با یونان و ایتالیا توافقاتی درباره بازگرداندن پناه‌جویانی که آنجا تقاضای پناهندگی کرده‌اند، به عمل‌ آید. کشورهای درگیر با پدیده مهاجرت بعضاً برای بازگشت داوطلبانه پناه‌جویان پیشنهادهای مالی ارائه می‌کنند.

پناه‌جویانی که داوطلبانه آلمان را ترک ‌کنند، از دولت آلمان پاداش نقدی می‌گیرند. از فوریه سال ٢٠١٧ تاکنون، شمار این افراد نزدیک به ١٢ هزار نفر رسیده است. این برنامه به‌ویژه با استقبال پناه‌جویان از عراق و افغانستان روبه‌رو شده است.دولت آلمان می‌خواهد برای «بازگشت داوطلبانه و زودتر» آن‌ها انگیزه ایجاد کند.

تا پایان سه ماه اول سال ٢٠١٨ میلادی ١١۶١٨ نفر این پیشنهاد را که دولت سال گذشته برای اجرای آن ۴٠ میلیون یورو در نظر گرفته بود، پذیرفته‌اند. بی‌شک هشدار موج جدید پناهندگان از یمن و بنگلادش می‌تواند اروپا را با چالش جدید روبه‌رو کند، چراکه «بیش از ١٠ میلیون پناه‌جوی جنگی در یمن فقط برای زنده ماندن» تلاش می‌کنند. در بنگلادش نیز ٨٠٠ هزار پناه‌جوی روهینگیا بدون سرپناه تلاش می‌کنند خود را نجات دهند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *