سه شنبه، 3 مهر 1397 19:23:03
آخرین اخبار
مجید عباسی:

هدف اصلی آمریکا، خلع سلاح اتمی کره شمالی است

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: برای آمریکایی‌ها خلع سلاح اتمی کره شمالی مهم است، دلیل اول ترسی است که از بمب هسته‌ای کره شمالی و موشک‌های دوربرد این کشور دارند و دلیل دوم امنیت متحدان آمریکایی‌ها در منطقه است.

به گزارش عطنا به نقل از رادیو گفت‌وگو، مجید عباسی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی، در مصاحبه ای که با وی در این رادیو صورت گرفت، به بدعهدی‌های آمریکایی‌ها در مذاکره با کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها به خاطر قدرت زیادی که دارند معمولاً در مذاکراتی که وارد می‌شوند، تلاش می‌کنند تا تمام امتیازات را بگیرند بدون اینکه امتیازی را بدهند و در مذاکرات خودشان هم بسیار بدعهد بودند و هم با کره شمالی در مذاکرات قبلی و هم در برجام نشان دادند که قابل‌اعتماد نیستند.

وی با اشاره به مذاکرات اخیر آمریکا و کره شمالی مهم‌ترین مشکل را عدم اعتماد دو کشور به یکدیگر به لحاظ ذهنی و روان‌شناسانه دانست و تصریح کرد: پمپئو وزیر خارجه آمریکا در محافل خصوصی از اینکه کره شمالی تسلیحات هسته‌ای خود را به‌طور کامل جمع کند، ابراز تردید کرده است و یا در دو هفته گذشته نهادهای اطلاعاتی آمریکا گزارش دادند کره شمالی نه‌تنها در حال برچیدن تسلیحاتش نیست بلکه مشغول توسعه آن‌ها هم است و دارد آن‌ها را تقویت می‌کند. این نشان‌دهنده این است که اعتماد و اطمینانی بین این‌ها وجود ندارد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی با تأکید بر شیوه مذاکراتی آمریکایی بخصوص در تیم جدید گفت: تیم جدید به دنبال این است که همه امتیازات را دریافت کنند و بعد قطره‌ای اگر تازه تشخیص دادند و منافعشان بود امتیاز ارائه دهند. در بیانیه‌ای هم که وزارت خارجه کره شمالی اعلام کرد، گفته بودند که آمریکایی‌ها یکسری خواسته‌های یک‌جانبه‌ای را در رابطه با مسائل اتمی مطرح می‌کنند و ما هم یکسری کارهای غیرقابل بازگشتی را انجام دادیم و معتقدیم باید این حرکت مرحله‌به‌مرحله انجام بگیرد ولی آمریکایی‌ها مخالف هستند و می‌گویند باید کل تجهیزات هسته‌ای را جمع کنید و بعد باهم مذاکره کنیم.

وی یادآور شد: آمریکا و شخص ترامپ، یک سال دیگر هم تحریم‌های کره شمالی را تمدید کرد و اگر بخواهد بین طرفین در مذاکرات اعتمادی وجود داشته باشد نباید این اتفاق‌ها بیافتد.

عباسی در رابطه با عدم اظهارنظر آمریکا در مورد رعایت حقوق بشر در کره شمالی گفت: طرح مسائلی مثل حقوق بشر و امثالهم بیشتر مباحثی سیاسی است تا این‌ها بهره‌برداری سیاسی خودشان را بکنند اگر حقوق بشر برای آمریکا مهم بود، متحدان آمریکایی‌ها در منطقه خاورمیانه چیزی به‌عنوان حقوق بشر را رعایت نمی‌کنند؛ بحث حقوق بشر کاملاً حاشیه‌ای است و در مورد کره شمالی نیز به همین شکل است.

وی افزود: آنچه برای آمریکایی‌ها مهم است، خلع سلاح اتمی کره شمالی و آن‌هم به دو دلیل است؛ دلیل اول ترسی است که آن‌ها از بمب هسته‌ای کره شمالی و موشک‌های دوربرد این کشور دارند و دلیل دوم امنیت متحدان آمریکایی‌ها در منطقه است.

کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد: مباحث حقوق بشر، بیشتر مباحثی است که در نظریه‌های لیبرالیسم و آرمان‌گرایی مطرح می‌شود که در سیاست خارجی آمریکا فقط به‌عنوان ابزار استفاده می‌شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *