دوشنبه، 2 مهر 1397 17:49:27
آخرین اخبار
قاسم عموعابدینی:

طراحی ۴۰ رشته بین‌رشته‌ای جدید از سوی واحد علوم و تحقیقات

قائم‌مقام دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات از طراحی ۴۰ رشته بین‌رشته‌ای جدید از سوی این واحد دانشگاهی خبر داد.

به گزارش عطنا به نقل از فرهیختگان، قاسم عموعابدینی در جلسه هیات‌رئیسه واحد علوم و تحقیقات از صدور مجوز وزارت علوم برای پذیرش دانشجو در ۲۷ رشته مقطع جدید در این واحد دانشگاهی خبر داد و افزود: نخستین دوره پذیرش دانشجو در این رشته‌های جدید واحد علوم و تحقیقات از نیمسال آینده تحصیلی صورت می‌گیرد.

قائم‌مقام دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با توجه به تاکید دکتر فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مبنی‌ بر طراحی و ایجاد رشته‌های بین‌رشته‌ای افزود: ۴۰ رشته از ۷۵ رشته‌ای که به‌تازگی برای دریافت مجوز آنها اقدام شده است از رشته‌های بین‌رشته‌ای هستند که پس از اخذ مجوز، نسبت به پذیرش دانشجو در این رشته‌ها اقدام خواهد شد؛ حدود ۷۵ درصد از این ۴۰ رشته‌ جدید که عناوین آنها در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری درج می‌شود در مقطع کارشناسی و بقیه در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری هستند.

او تاکید کرد: علاوه‌بر این، درخواست راه‌اندازی ۷۵ رشته جدید که ۱۲ رشته در مقطع کارشناسی، ۳۶ رشته در مقطع کارشناسی‌ارشد و ۲۷ رشته در مقطع دکتری است در سامانه دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ثبت شده است.

عموعابدینی درباره لزوم کاربردی‌بودن رشته‌های دانشگاهی بیان کرد: هدف از آموزش عالی، تربیت انبوه نیروی متخصص بیکار نیست، بلکه براساس نگاه آمایشی باید نیازمحوری را برای ایجاد رشته‌ها و تعیین ظرفیت‌های پذیرش، اصل قرار دهیم.

این مسئول با ابلاغ ماموریت تدوین پیش‌نویس آیین‌نامه و دستورالعمل ایجاد رشته برای نیازهای صنعت و دستگاه‌های اجرایی به معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی واحد علوم و تحقیقات، تاکید کرد: این رشته‌ها در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری در نظر گرفته ‌می‌شوند؛ واحد علوم و تحقیقات برای همه رشته‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری مطابق آیین‌نامه استعدادهای درخشان و آیین‌نامه‌های مربوط به بنیاد ملی نخبگان نسبت به پذیرش دانشجوی بدون آزمون اقدام می‌کند که قوانین موجود در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

عموعابدینی با یادآوری ضرورت ترویج روحیه کار جهادی در فضای دانشگاهی، بر روان‌سازی فرآیندها و روندهای اداری تاکید کرد.

همچنین برگزاری گردهمایی پایان ترم اعضای هیات‌علمی واحد علوم و تحقیقات ازجمله مصوبات جلسه روز گذشته هیات‌رئیسه این واحد دانشگاهی بود که به ریاست قاسم عموعابدینی، قائم‌مقام این واحد دانشگاهی برگزار شد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *