دوشنبه، 2 مهر 1397 17:50:06
آخرین اخبار
محمدمهدی لبیبی به نقد وضعیت اقتصادی کشور پرداخت؛

راز پیشرفت ژاپن همدلی در دوران سختی‌ها است

عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی معتقد است مسئولان باید صداقت، مدیریت صحیح، کنترل و نظارت مناسب، داشته باشند و اگر همه این عوامل در یک سیستم درست عمل کند، بی شک مردم قدرت درک بالایی دارند و شرایط دشوار اقتصادی را می‌پذیرند.

به گزارش عطنا به نقل از جام جم، محمد‌مهدی لبیبی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه گفت: کلیدی‌ترین مسئله در رابطه با موضوعاتی چون تورم و گرانی با توجه به شرایط کنونی کشور را می‌توان بحث اطلاع‌رسانی درست به جامعه در شرایط کاملاً صادقانه دانست. مشکل اصلی که در جامعه امروزی حاکم است مسکوت ماندن برخی از مسائل است و به تعاریفی ساده‌تر، اطلاع‌رسانی در خصوص علل و عوامل ایجادکننده مسئله با مردم در میان گذاشته نمی شود.

وی ادامه داد: مردم می‌دانند در شرایط تحریم هستیم و مشکلات فراوانی در حیطه اقتصاد وجود دارد اما تنها این موضوع مطرح نیست چرا که ما شاهد سوء استفاده بسیاری از افراد در زمینه‌های اقتصادی هستیم و علت آن نیز تنها صادق نبودن مسئولین با مردم است.

این جامعه‌شناس تاکید کرد: ما ملتی بودیم که در دوران ۸ سال دفاع مقدس سخت‌ترین شرایط را تحمل کردیم، حتی در موادغذایی و کوچک‌ترین نیازهایمان، مشکلات جدی داشتیم اما این‌طور نبود که جامعه تنش و استرس شدیدی را که امروزه گریبان‌گیر افراد شده، تجربه کند چرا که مردم از شرایط پیش آمده آگاه بوده و درک لازم را برای قبولی آن داشتند و این موضوع تنها در ایران صدق نمی کند.

برای مثال ژاپن در جنگ‌جهانی دوم بدترین شرایط ممکن را متحمل شد اما امروزه شاهد آن هستیم که این کشور یکی از بهترین‌ها در تمام عرصه‌هاست. مردم ژاپن آن زمان با دولت همراهی می‌کردند و می‌دانستند یک کالای خارجی با کیفیت بالا را در آن شرایط نباید خریداری کنند و به عبارتی این باور در جامعه برایشان نهادمند شده‌بود.

لبیبی خاطرنشان کرد: مسئولان باید صداقت، روراستی، مدیریت صحیح، کنترل و نظارت مناسب داشته باشند و اگر همه این عوامل در یک سیستم درست عمل کند بی‌شک مردم قدرت درک بالایی دارند و شرایط دشوار اقتصادی را می‌پذیرند اما نکته‌ای که وجود دارد این است که مردم تنها زمانی این وضعیت و بحران را قبول می‌کنند که خود را با مسئولان در یک موقعیت و طبقه ببینند.

به گفته وی، بنابراین نقص این چنین موضوعاتی در اطلاع‌رسانی درست و مسکوت ماندن برخی از مسائل است، چرا که گاهی اوقات موضوعاتی رخ می‌دهد و هیچ‌کس پاسخگوی آن نیست و ناخودآگاه مردم به فضای مجازی رجوع کرده که اصلا منبع موثقی نیست لذا رسانه کشور باید رسانه دلسوز برای مردم جامعه باشد.

این استاد دانشگاه باتاکید برآنکه شرایط اقتصادی کشور، همیشه وضعیت ثابتی ندارد، گفت: لذا مردم باید شرایط خود را با وضعیت هماهنگ کنند برای مثال کالایی که در شرایط فعلی قیمت بالایی دارد، نباید خریداری شود. اما معمولا در کشور هنگامی که قیمت ارز، سکه و… بالا می‌رود با خرید هجومی مردم رو به رو می‌شویم و علت این فاجعه تنها عدم وجود همدلی میان مردم و دولت است.

وی توصیه کرد: مردم کشور باید در بدترین شرایط موجود هم امید داشته باشد اما اخیراً مردم نسبت به آینده و تغییرات وضعیت کنونی امیدی ندارند در صورتی که تنها مردم هستند که می‌توانند به این شرایط موجود بهبود بخشند، به عبارتی دیگر از بین بردن امید و پراکندگی یأس در جامعه گریبان‌گیر تمامی افراد می‌شود. لذا مسئولان موظف هستند که پاسخگوی مشکلات به وجود آمده اعم از گرانی و… باشند اما مردم نقش پررنگ‌تری در بهبود روند کشور دارند.

افرادی که بر این باورند که قدرت به دستان دولت است در اشتباه هستند چرا که قدرت اصلی به دستان ملت است. این مردم هستند که بخواهند کاری را انجام دهند و باهم همدل شوند به یقین به آن می رسند، در نتیجه در جامعه نقش کلیدی در به وقوع پیوستن مسائل دارند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *