سه شنبه، 3 مهر 1397 19:29:21
آخرین اخبار
محمدقلی یوسفی:

پیوستن به FATF به نفع ایران است

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی می‌گوید: حزب‌الله یا سوریه نمی‌توانند با جنگ به نتیجه برسند بلکه باید با صلح و دوستی مسائل را حل و فصل کنند و ایران نیز نباید به خاطر حمایت از جنبش‌های آزادیخواهانه منافع اقصادی کشور خود را زیر پا بگذارد.

به گزارش عطنا به نقل از رویداد۲۴، هر چند که بحث پیوستن ایران به این کارگروه بین المللی از سال ۸۹ مطرح بود اما از سال ۹۵ اقدامات جدی برای عضویت در این نهاد در دولت و مجلس به اجرا رسید که در نهایت این گروه که هر سال لیست سیاه از کشورهایی که مقررات مالی نگران کننده‌ای دارند، منتشر می کند.

سال ۲۰۱۶ نام ایران را در ازای انجام برخی تعهدات از این فهرست حذف کرد و از تیرماه ۹۵ تاکنون در سه نوبت با تصویب اعضای FATF ایران از لیست سیاه خود خارج کرد، اما پس از تحریم‌های دوباره آمریکا علیه ایران، لزوم پیوستن به این کارگروه مجددا مطرح شد.

منابع کشور را از مسیرهای غیرشفاف مصرف می‌کنند

محمدقلی یوسفی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی درباره پیوستن ایران به FATF  به رویداد۲۴ گفت: باید خود را با مسائل بین‌المللی سازگار کنیم و به نهادهای بین‌المللی بپوندیم چراکه ثمرات اقتصادی الحاق کشور به چنین مجامعی به نفع خودمان خواهد بود.

او افزود: عده‌ای که مخالف الحاق ایران به این کنوانسیون هستند باید پاسخ دهند که چرا می‌خواهند منابع به صورت غیرشفاف و از مسیرهای نادرست هدایت کنند، بنابراین قوانین باید شفاف و بی‌طرفانه باشد تا بتوان مشکلات اقتصادی کشور را حل کرد.

حزب‌الله یا سوریه با جنگ به نتیجه نمی‌رسند

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: تجربه نشان داده است که حزب‌الله یا سوریه نمی‌توانند با جنگ به نتیجه برسند بلکه باید با صلح و دوستی مسائل را حل و فصل کنند و ایران نیز نباید به خاطر حمایت از جنبش‌های آزادیخواهانه منافع اقصادی کشور خود را زیر پا بگذارد بلکه باید با مذاکره و گفتمان مسائل موجود را حل کنند.

یوسفی با اشاره به مشکلات اخیر ایران اظهار کرد: فقر، فساد، رانت و نارضایتی عمومی زیاد شده و جامعه در حال تهی شدن از درون است لذا نباید با تصمیمات کورکورانه و غیرکارشناسی بامسائل برخورد کرد لذا زمانی که سیاست‌های اقتصادی اشتباه است هیچ دلیلی ندارد که از مسیر غلط راه را ادامه داد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *