شنبه، 31 شهریور 1397 07:41:20
جمشید پژویان:

بهبود بازار مسکن و ارز خوش‌خیالی است

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه قیمت گذاری مسکن از طریق پول های در اختیار مردم صورت می گیرد، افزود: اکنون وضعیت بازار مسکن آن‌قدر بد است که افرادی که اقدام به فروش مسکن خود می کنند دیگر قادر به خرید مسکن با همان پول نیستند، بنابراین خوش خیالی است که بخواهیم تصور کنیم وضعیت بازار مسکن و ارز بهبود پیدا می کند.

به گزارش عطنا، جمشید پژویان، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌وگو با ایسکانیوز با بیان اینکه وضعیت کنونی بازار مسکن آن‌قدر نابه‌سامان است که نمی‌توان پیش بینی دقیقی را از آن ارائه داد، گفت: در حال حاضر تمام کالا و مسایل مرتبط با ساخت و ساز در بازار با افزایش قیمت روبرو شده اند، نرخ مصالح ساختمانی، زمین و حقوق کارگر که اخیرا گران شده است بی تاثیر در افزایش قیمت مسکن نبود.

پژویان با تاکید بر اینکه دولت باید اقداماتی را برای بهبود وضعیت بازار مسکن در دستور کار خود قرار دهد، افزود: دولت باید اقدامی را برای کاهش قیمت مصالح ساختمانی و کارگرانی که برای ساخت و ساز این ساختمان ها به کار گرفته می شوند فکری کند زیرا مسکن وابسته به این موضوعات است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه وضعیت بازار مسکن متاثر از بازار ارز است، گفت: نرخ ارز هر روز با افزایش قیمت روبرو است بنابراین مسکن هم متناسب با قیمت ارز روز به روز در حال گرانی است و براساس پیش بینی های صورت گرفته احتمال اینکه نرخ ارز بیش از قیمت کنونی گران شود بسیار زیاد است.

او اظهار کرد: اکنون بازار تمامی کالاها مانند بازار گوشت و نان با نا به سامانی های بسیار زیادی همراه است، در صورتی که دولت قادر به تغییر و کاهش قیمت آنها باشد در کاهش قیمت ارز و مسکن هم موفق خواهد بود.

پژویان خاطرنشان کرد: دولت تلاش بسیاری می کند تا یک مشکل را حل کند اما در کنار آن، مشکل دیگری را به وجود می آورد به طور مثال اقدام به افزایش حقوق کارگر می کند اما در کنار آن گرانی های چند برابری را به وجود می آورد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی به عملکرد آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در بهبود وضعیت بازار مسکن اشاره کرد و گفت: وزیر تنها در حد اختیاراتی که بر عهده او می گذارند می تواند اقداماتی را برای بازار انجام دهد، وزرا در برخی از مسایل اولتیماتوم های لازم را به مسئولان می دهند اما به دلیل عدم هماهنگی با دیگر مسایل، مشکلاتی را به وجود می آورند، در حال حاضر در کشور تعداد زیادی مسکن نیمه کاره وجود دارد که امیدواریم در آینده با تدابیر مسئولان مشکلات موجود برطرف شود.

او در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر نرخ تمام کالاها با دلار حساب می شود و به ریال محاسبه نمی شود بنابراین قیمت ۴۲۰۰ تومانی دلار در بازار معقول نیست بلکه قیمت منطقی دلار باید پایین تر از سه هزار تومان باشد، به جز دلار به دیگر ارز بهای چندانی داده نمی شود اما متاسفانه قیمت دلار یکسان نیست و هر روز قیمت آن فرق می کند.

پژویان اظهار کرد: در ابتدا اعلام کردند که قیمت دلار باید با نرخ ۴۲۰۰ تومان اعلام شود و خرید و فروش با نرخ بالاتر از قیمت مصوب به عنوان قاچاق محسوب می شود، علیرغم اینکه همان قیمت ۴۲۰۰ تومانی نرخ دلار هم بالا است اما در حال حاضر در بازار با قیمت ۶ یا ۷ هزار تومان هم خرید فروش می شود.

به گفته این اقتصاددان، در حال حاضر دلار در دست چه کسی است؟ به غیر از اینکه دلار باید از طریق بانک مرکزی وارد بازار شود اکنون توسط چه کسانی در حال عرضه به بازار است؟

او با بیان اینکه قیمت گذاری مسکن از طریق پول های در اختیار مردم صورت می گیرد، افزود: اکنون وضعیت بازار مسکن آن‌قدر بد است که افرادی که اقدام به فروش مسکن خود می کنند دیگر قادر به خرید مسکن با همان پول نیستند، بنابراین خوش خیالی است که بخواهیم تصور کنیم وضعیت بازار مسکن و ارز بهبود پیدا می کند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *